Triodos wint Nederlandse rechtszaak rond certificatenkwestie
UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de bank Triodos gelijk gegeven in een rechtszaak die een stichting namens ontevreden certificaathouders had aangespannen. De Stichting Triodos Tragedie eiste een schadevergoeding voor de verliezen die de bezitters van de alternatieve aandelen hebben geleden.
Certificaathouders konden voorheen alleen certificaten verkopen aan of kopen van de bank, voor een prijs die werd afgeleid van de waarde van Triodos. Tijdens de coronapandemie legde Triodos de handel tot twee keer toe stil, omdat beleggers certificaten massaal te koop aanboden. Later heropende Triodos de handel weer, eerst op een alternatief beursplatform en later via de beurs van Euronext Amsterdam. Maar de waarde van de certificaten is nu veel lager dan voorheen.
De stichting eiste namens ongeveer 1200 certificaathouders compensatie voor dat waardeverlies voor een totaalbedrag van ongeveer 77 miljoen euro. Volgens de rechtbank valt Triodos echter niets te verwijten. De bank had namelijk nooit beloofd het oude systeem altijd overeind te houden en waarschuwde in prospectussen ook voor de risico's.
Verschil
Daarnaast oordeelt de rechter dat certificaathouders waarschijnlijk nog slechter af zouden zijn geweest als het oude handelssysteem voor de Triodos-certificaten was blijven bestaan. Het grote verschil tussen vraag en aanbod van de stukken zou dan nog steeds financiƫle problemen hebben opgeleverd.
Triodos zegt opgetogen te zijn met het oordeel van de rechter. Eerder dit jaar trof de bank een schikking van 101 miljoen euro met een andere organisatie, de Stichting Certificaathouders Triodos Bank. De financieel dienstverlener betaalde beleggers 10 euro per certificaat voor de slechte verhandelbaarheid van die stukken in de afgelopen jaren.
Teleurgesteld
Triodos Tragedie is teleurgesteld over de uitkomst van de rechtszaak. De stichting bestudeert de uitspraak nog, maar verwacht wel in hoger beroep te gaan.
"Wij zijn van mening dat Triodos Bank verantwoordelijk is voor het handelssysteem en dus ook voor de tekortkomingen daarin. De gevolgen van die tekortkomingen komen nu echter volledig voor rekening van de gedupeerde beleggers, die hiermee nooit rekening hebben hoeven of kunnen houden", stelt Thijs Jostmeijer, voorzitter van de stichting.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
6 uur geleden