Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trevor Noah vindt winnen Erasmusprijs 'werkelijk een eer'

Trevor Noah vindt winnen Erasmusprijs 'werkelijk een eer'

AMSTERDAM (ANP) - Trevor Noah vindt het winnen van de Erasmusprijs "werkelijk een eer". Dat zei de Zuid-Afrikaanse komiek en televisiepresentator dinsdag in zijn dankwoord na het in ontvangst nemen van de prijs. Hij kreeg de prijs uit handen van koning Willem-Alexander in het Koninklijk Paleis Amsterdam. De Erasmusprijs gaat jaarlijks naar een persoon of instelling die een belangrijke bijdrage heeft geleverd op het gebied van de geesteswetenschappen, sociale wetenschappen en kunsten.

Noah vindt het "niet te geloven" dat hij de prestigieuze prijs krijgt. "Toen ik mijn komediecarrière begon, had ik nooit kunnen dromen dat dat kleine podium in Johannesburg het eerste puzzelstuk zou worden van een puzzel die me in contact zou brengen met mensen van over de hele wereld." Komedie is volgens hem connectie; de "diepe menselijke band" die we krijgen als we erachter komen dat we gedeelde dromen hebben. "Of je van Amsterdam komt of Johannesburg, we leggen allemaal samen de complexe reis des levens af." Door te lachen kunnen we barrières doorbreken, vervolgde Noah. "En het is een herinnering aan het feit dat er zelfs op de donkerste momenten licht is."

Koning Willem-Alexander sprak van een bijzondere dag, waarop de jongste laureaat ooit de prijs kreeg. De koning verwees naar een eerdere winnaar van de prijs, Charlie Chaplin. "Een briljante komiek", sprak hij, "een talent dat hem verbindt met de laureaat van vandaag." Humor kan soms "tricky business" zijn, en zelfs leiden tot geweld. "Maar stel je voor, een wereld zonder grappen." Lachen werkt bevrijdend, stelde koning Willem-Alexander. "Trevor Noah weet dat beter dan wie dan ook. Hij is meester van de bevrijdende lach."

Aanwezigen

De koning is regent van de Stichting Praemium Erasmianum, die elk jaar een ander thema kiest. Dit jaar is gekozen voor 'Lof der Zotheid', naar het gelijknamige boek van Desiderius Erasmus waarin humor, maatschappijkritiek en satire centraal staan. Noah handelt volgens de jury "in Erasmiaanse geest" met zijn talige, spottende en verbindende humor.

Onder de aanwezigen bevonden zich veel vakgenoten, onder wie Soundos El Ahmadi, Peter Pannekoek, Sanne Wallis de Vries, Raoul Heertje, Kasper van der Laan, Najib Amhali en Marc-Marie Huijbregts. Ook prinses Beatrix woonde de uitreiking bij naast onder anderen de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, rapper Akwasi Ansah en voormalig Tweede Kamer-voorzitter Gerdi Verbeet.

150.000 euro

Aan de Erasmusprijs is een geldbedrag verbonden van 150.000 euro.

Meer uit Binnenland

Veiligheidsregio: hoe lang brand Venray nog duurt, blijft onzeker

OOSTRUM (ANP) - Het blijft moeilijk in te schatten hoe lang het nog duurt voordat de brand in een natuurgebied bij het Limburgse Venray onder controle zal zijn. De weersomstandigheden zijn momenteel redelijk gunstig, zegt een woordvoerder van de veiligheidsregio.

6 minuten geleden
Bestrijding natuurbrand Limburg verloopt naar wens

OOSTRUM (ANP) - De bestrijding van de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen bij het Limburgse Venray is in de nacht van dinsdag op woensdag "gegaan zoals we hoopten". Dat laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten.

3 uur geleden
Recordaantal meldingen over nepagenten in eerste helft 2026

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft in de eerste helft van dit jaar een recordaantal meldingen ontvangen over nepagenten. Er kwamen ruim 7200 meldingen binnen, het hoogste aantal dat ooit in een halfjaar is geregistreerd.

3 uur geleden
Waterschap sluit Muidertrekvaart om zout water tegen te houden

AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de droogte wordt de Muidertrekvaart vanaf vrijdag afgesloten. Dat laat waterschap Amstel, Gooi en Vecht weten.

7 uur geleden
Natuurbrand Venray niet onder controle, gebrek aan wind gunstig

OOSTRUM (ANP) - De natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray is dinsdagavond niet verder uitgebreid, maar ook nog niet onder controle. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Wel is de wind boven het gebied gaan liggen en dat is volgens hem gunstig. "Zeker omdat de blushelikopters 's nachts niet vliegen, is het fijn dat het vuur niet verder wordt verspreid door de wind." De brand in Venray woedt sinds maandag. Tot nu toe is door de brand zo'n honderd hectare natuur verloren gegaan.

7 uur geleden
Geen hulp gevraagd aan Duitse brandweer bij natuurbrand Venray

OOSTRUM (ANP) - De Duitse krant Welt meldt dat de Nederlandse brandweer nog niet om assistentie van de Duitse collega's heeft gevraagd bij het blussen van de grote natuurbrand bij Venray. Een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord bevestigt dat. Volgens Welt staat de Duitse brandweer wel paraat om te helpen in de Noord-Limburgse plaats, wanneer dat nodig blijkt.

7 uur geleden
Blushelikopters Defensie terug na inzet bij natuurbrand Venray

OOSTRUM (ANP) - De twee blushelikopters van Defensie die zijn ingezet bij de grote natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray, zijn dinsdagavond laat weer teruggekeerd naar de vliegbasis Gilze-Rijen. Dat geldt ook voor de eenheden die op de grond ondersteuning boden, meldt de Koninklijke Luchtmacht.

7 uur geleden