Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trekkers en actievoerders weg bij politiebureau Leeuwarden

Trekkers en actievoerders weg bij politiebureau Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - De actievoerders die met zo'n twintig trekkers naar het politiebureau in Leeuwarden gingen waar een 16-jarige jongen vastzit, zijn daar na zo'n twee uur rond 16.30 uur weer vertrokken. Aanleiding zou een verzoek van de ouders van de verdachte zijn, die de situatie "niet zouden willen laten escaleren", zo laat actievoerster en melkveehoudster Nynke Koopmans weten.

Naast het verzoek van de ouders heerst het vermoeden in Leeuwarden dat andere groepen zich bij de actie willen voegen. "We komen hier voor Jouke, niet om onrust te stoken", aldus Koopmans, die zegt dat ook de Mobiele Eenheid en politie te paard klaarstaan. Die zijn overigens niet te zien in Leeuwarden. Aan het verzoek te vertrekken wordt massaal en zonder tegenstribbelen gehoor gegeven. Mogelijk komen de actievoerders woensdagavond of donderdagochtend terug.

De minderjarige uit Heerenveen wordt, net als een 34-jarige stadsgenoot een een 46-jarig man uit de gemeente Opsterland, opgepakt voor poging tot doodslag tijdens een boerenprotestactie dinsdag langs de snelweg A32. Dat maakte het Openbaar Ministerie woensdagmiddag bekend. De verdachten zitten vast in Leeuwarden.

Videoboodschap

Mark van den Oever van boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF) had via een videoboodschap op YouTube opgeroepen te demonstreren bij het politiebureau. Volgens de voorman zit de minderjarige onterecht vast. Zo'n twintig trekkers en sympathisanten verzamelden daar woensdagmiddag, politiebusjes en agenten blokkeerden de ingang naar het bureau. De sfeer bleef gemoedelijk. "Hij moet vrij, daarom staan we hier", klonk het onder de aanwezigen in Leeuwarden. "Dat hij wordt verdacht van poging tot doodslag is belachelijk. Hij wordt gezien als de grootste crimineel van Nederland, als een Taghi, dat is belachelijk."

De verdachten zijn aangehouden na een politieactie waarbij gericht geschoten werd en ook waarschuwingsschoten zijn gelost. Een trekker werd daarbij door een kogel geraakt bij een oprit naar de A32. Op sociale media gaan beelden rond van het incident, waarop onder meer een kogelgat in een tractor wordt getoond. Op een filmpje is te zien dat agenten ogenschijnlijk met getrokken wapens op de weg staan als een tractor met aanhanger langs een blokkade van de politie rijdt. Dan zijn er op het filmpje schoten te horen. Er is daarop niet te zien dat er op agenten wordt ingereden.

De oproep tot protest van FDF volgt na een tijd van relatieve stilte op onder meer sociale media. De actiegroep zei niet betrokken te zijn geweest bij de organisatie of coördinatie van de boerenprotesten de afgelopen tijd. Een woordvoerder van de politie Noord-Nederland liet eerder weten van de oproep van FDF op de hoogte te zijn. "In dit soort situaties bereiden we ons altijd voor. We zullen zien hoe de situatie zich zal ontwikkelen."

Meer uit Binnenland

Moeder Vlaardings pleegmeisje: zorgorganisaties aansprakelijk

DEN HAAG (ANP) - De William Schrikker Stichting en pleegzorgorganisatie Enver zijn aansprakelijk gesteld omdat ze de biologische moeder van het Vlaardingse pleegmeisje de kans hebben ontnomen als familie verder te leven. Dat is een schending van het recht op familieleven, bevestigt advocaat Frank Hamers berichtgeving van De Telegraaf.

5 uur geleden
Daniëlle Jansen en Hanneke Boerma nieuwe bewindslieden NSC

DEN HAAG (ANP) - Na de VVD en BBB heeft ook NSC bekendgemaakt welke nieuwe bewindslieden toetreden tot het kabinet. NSC-Kamerlid Daniëlle Jansen wordt de nieuwe demissionaire minister van Volksgezondheid. Hiermee volgt zij de vertrokken PVV'er Fleur Agema op.

9 uur geleden
Kapitein hulpschip Madleen maandag terug naar Nederland

TEL AVIV (ANP) - De Nederlander Mark van Rennes, de kapitein van een activistenschip dat naar de Gazastrook wilde varen, wordt maandag Israël uitgezet. Dat meldt de Arabisch-Israëlische mensenrechtenorganisatie Adalah. Van Rennes en twee andere vrijwilligers werden daar vastgehouden nadat ze waren opgepakt toen ze met het schip Madleen hulpgoederen wilden afleveren in Gaza.

10 uur geleden
BuZa: Nederlanders die weg willen uit Israël moeten over land

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die Israël willen verlaten vanwege de raketaanvallen, moeten dat over land doen via Egypte of Jordanië. Vanaf daar kan de reis richting Europa worden vervolgd met het vliegtuig. In Israël is het luchtruim gesloten, meldt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken.

10 uur geleden
NS-topman noemt aankondiging nieuwe treinstaking teleurstellend

UTRECHT (ANP) - NS-topman Wouter Koolmees vindt het "heel teleurstellend" dat er opnieuw een treinstaking is aangekondigd. De machinisten- en conducteursvakbond VVMC is van plan dinsdag het werk neer te leggen in het noordwesten en oosten, waaronder Amsterdam en Schiphol, als een gesprek maandag met de NS over een nieuwe cao niet naar hun tevredenheid verloopt. FNV Spoor heeft zich daarbij aangesloten.

12 uur geleden
Schoof op X tegen demonstranten: we zien en horen jullie

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft op X namens het kabinet gereageerd op de tweede Rode Lijn-demonstratie in Den Haag. "We zien jullie en we horen jullie. Ons doel is uiteindelijk hetzelfde: om zo snel mogelijk een einde te maken aan het leed in Gaza." De premier was volgens de organisatie uitgenodigd om de demonstratie bij te wonen, maar hij zou niets van zich hebben laten horen. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst klopt dat niet: Schoof zou vooraf hebben laten weten niet aanwezig te zijn.

12 uur geleden
Kindertransporten vanuit Kamp Vught herdacht

VUGHT (ANP) - Op het buitenterrein van Nationaal Monument Kamp Vught zijn zondagmiddag de kindertransporten van juni 1943 herdacht. Onder anderen Esther en Selma Huffener, kleindochters van oud-gevangene Lotty Huffener die haar zusje verloor, hielden samen een toespraak.

12 uur geleden