Traumapsychologen willen Oekraïners helpen
DIEMEN (ANP) - Nederlandse traumapsychologen willen graag hulp bieden aan Oekraïners, zowel aan collega-behandelaars in Oekraïne als hier in Nederland. "Dat zijn we nu aan het opzetten. We bellen veel met onze collega's daar om te vragen: wat hebben jullie nodig?", zegt Annelieke Drogendijk van het ARQ Nationaal Psychotrauma Centrum.
De Nederlandse experts denken daarbij in de eerste plaats aan online kennisoverdracht en ondersteuning van collega's die getraumatiseerde mensen behandelen. Verder wordt bekeken in hoeverre de gespecialiseerde psychologen initiatieven voor hulp aan Oekraïense vluchtelingen kunnen ondersteunen. ARQ heeft onder meer een eigen behandelcentrum. Onder de cliënten zijn bijvoorbeeld veteranen en vluchtelingen.
Ook onder mensen in Nederland zelf kan de Russische inval in Oekraïne vroeger oorlogsleed weer oprakelen. "Herinneringen komen naar boven, mensen die zelf oorlogen hebben meegemaakt kunnen daar veel aan terugdenken", zegt Drogendijk. Ze is een van de directeuren van ARQ en heeft ook veel praktijkervaring als psycholoog en onderzoeker.
Veerkrachtig
Tegelijkertijd benadrukt ze dat mensen veerkrachtig zijn. Het behandelcentrum heeft nog niet direct te maken met een grotere toeloop van mensen met een hulpvraag. "De meeste mensen komen er zelf uit. Heel belangrijk is dat er erkenning is, dat ze er in hun binnenste cirkel over kunnen praten."
Dat de Russische inval in Oekraïne onrust teweegbrengt is een "normale reactie in abnormale tijden", aldus de psycholoog, die is gespecialiseerd in de psychische gevolgen van oorlog. "Je mag soms angstig zijn. Accepteer het gevoel en praat erover."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De afgesloten rijstroken op de A15 richting Maasvlakte zorgden donderdagochtend al vroeg voor extra files, zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Op het hoogtepunt, rond 07.00 uur, stond er 12 kilometer file met iets meer dan een uur vertraging. Ook begonnen de files rond 06.30 uur en dat is volgens de woordvoerder vrij vroeg voor deze locatie.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse en Belgische mediabedrijven werken samen aan richtlijnen voor meer transparantie bij het gebruik van AI in beeld-, audio- en videocontent. Onder meer NPO, DPG Media, Mediahuis en Talpa werken op initiatief van Media Campus NL aan een gezamenlijke aanpak. Volgens een woordvoerder van Media Campus NL komen richtlijnen voor AI-gebruik in tekst ook "snel" aan bod.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Openbaar vervoer in Amsterdam is het een na duurste onder Europese hoofdsteden. Dat concludeert Greenpeace na onderzoek naar de kosten voor ov in dertig Europese landen. Alleen in Londen is een abonnement duurder, stelt de milieuorganisatie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen mannen en vrouwen gaapt in Nederland een steeds groter gat. Daardoor zakt Nederland opnieuw weg op de wereldranglijst emancipatie.
7 uur geledenZWAAG (ANP) - Bij een verkeersongeval in de buurt van Zwaag (Noord-Holland) is iemand om het leven gekomen, meldt de politie. Die maakt daarnaast melding van "meerdere slachtoffers". Hoe die eraan toe zijn, is niet bekend.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 29-jarige man die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de voorbereiding van de moord op advocaat Derk Wiersum in 2019 is woensdag in Frankrijk opgepakt, meldt het Openbaar Ministerie (OM). Het gaat om Oussama B., meldt de advocaat van B. aan meerdere media. Hij was jarenlang voortvluchtig.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland denkt dat de recente afsluitingen van belangrijke bruggen voorkomen hadden kunnen worden als het Rijk meer zou investeren in infrastructuur. Rijkswaterstaat maakte woensdag bekend dat de westelijke Suurhoffbrug over het Hartelkanaal richting de Maasvlakte grotendeels dichtgaat, omdat er scheuren zitten in de constructie. En sinds half juli mogen geen vrachtwagens en touringcars meer over de Merwedebrug bij Gorinchem rijden, omdat de stalen boogconstructie van de brug in de A27 te zwak is geworden.
15 uur geleden