Transporteurs: vraag valt weg uit Oekraïne en Rusland
DEN HAAG (ANP) - De vraag naar transport van en naar Oekraïne en Rusland valt door de inval van de Russen in Oekraïne weg, geven transportbedrijven TransHeroes en Jan de Rijk Logistics aan. "Dat er nu al gevolgen zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven mag duidelijk zijn", zegt Edwin Asveld, directeur van transportbemiddelingsbedrijf TransHeroes.
TransHeroes, dat onder meer verpakte voedingsmiddelen en machinebouw transporteert via lokale partijen in Oekraïne, had nog een aantal transporten lopen, ook naar Rusland, maar de vraag is hoe dat verder gaat. "Alles dat in Oekraïne aankomt is niet meer in te klaren, want het douanepersoneel zit ook thuis. Ik heb het idee dat alles op blokkade staat", zegt Asveld. "Klanten weten niet zeker of ze hun spullen of hun geld wel krijgen. We gaan nu voor zowel Belarus, Oekraïne als Rusland kijken of ze spullen aanbieden." Als Rusland uit het internationale banksysteem SWIFT zou worden gegooid, is het volgens Asveld "bijna onmogelijk" om daar zaken te doen.
Fred Westdijk, directeur van Jan de Rijk Logistics, laat weten een vijftal lokale medewerkers en een handvol trucks in Oekraïne te hebben. Het transportbedrijf doet vooral zaken met partijen in het Westen waarvoor het naar Oekraïne rijdt. "Het valt gelukkig mee, maar het is een spannende dag geweest voor de mensen daar", zegt hij. "We zijn vanaf vanmorgen vijf uur bezig geweest onze lokale mensen in veiligheid te brengen, maar sommigen lieten weten niet eens genoeg benzine te hebben om de grens te bereiken. Sommigen zaten de afgelopen dagen met een rugzakje vol geld en hun paspoort op kantoor."
Handel
Volgens Westdijk staat de handel met Oekraïne voorlopig stil, maar hij kan zich niet voorstellen dat dat weken zal duren. "Als de Russen het hele land innemen, kom je de grens niet meer over en houdt het snel op. Maar als het zich tot het oosten beperkt, kan de rest van het land weer opstarten."
Brancheorganisatie Transport & Logistiek Nederland (TLN) ontraadde transportbedrijven eerder op donderdag al om nog vervoer van en naar Oekraïne te plannen. Door de in het land afgekondigde noodtoestand gelden beperkingen. Ook zijn er al vertragingen bij de grenzen met Oekraïne. Dat komt onder meer omdat de informatiesystemen van de douanediensten in Oekraïne zijn verstoord. Sommige procedures moeten daardoor handmatig worden uitgevoerd. Grensovergangen tussen Oekraïne en Belarus zouden mogelijk helemaal gesloten zijn.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
20 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
17 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
20 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote Chinese schepen geladen met ruwe olie lijken de Straat van Hormuz te passeren, schrijft persbureau Bloomberg. Enkele uren eerder is een Grieks schip door de belangrijke zeestraat gevaren. Dit zou een aanzienlijke toename betekenen van het olietransport, enkele dagen nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran was aangekondigd.
22 uur geledenANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
22 uur geleden