Transporteurs: vraag valt weg uit Oekraïne en Rusland
DEN HAAG (ANP) - De vraag naar transport van en naar Oekraïne en Rusland valt door de inval van de Russen in Oekraïne weg, geven transportbedrijven TransHeroes en Jan de Rijk Logistics aan. "Dat er nu al gevolgen zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven mag duidelijk zijn", zegt Edwin Asveld, directeur van transportbemiddelingsbedrijf TransHeroes.
TransHeroes, dat onder meer verpakte voedingsmiddelen en machinebouw transporteert via lokale partijen in Oekraïne, had nog een aantal transporten lopen, ook naar Rusland, maar de vraag is hoe dat verder gaat. "Alles dat in Oekraïne aankomt is niet meer in te klaren, want het douanepersoneel zit ook thuis. Ik heb het idee dat alles op blokkade staat", zegt Asveld. "Klanten weten niet zeker of ze hun spullen of hun geld wel krijgen. We gaan nu voor zowel Belarus, Oekraïne als Rusland kijken of ze spullen aanbieden." Als Rusland uit het internationale banksysteem SWIFT zou worden gegooid, is het volgens Asveld "bijna onmogelijk" om daar zaken te doen.
Fred Westdijk, directeur van Jan de Rijk Logistics, laat weten een vijftal lokale medewerkers en een handvol trucks in Oekraïne te hebben. Het transportbedrijf doet vooral zaken met partijen in het Westen waarvoor het naar Oekraïne rijdt. "Het valt gelukkig mee, maar het is een spannende dag geweest voor de mensen daar", zegt hij. "We zijn vanaf vanmorgen vijf uur bezig geweest onze lokale mensen in veiligheid te brengen, maar sommigen lieten weten niet eens genoeg benzine te hebben om de grens te bereiken. Sommigen zaten de afgelopen dagen met een rugzakje vol geld en hun paspoort op kantoor."
Handel
Volgens Westdijk staat de handel met Oekraïne voorlopig stil, maar hij kan zich niet voorstellen dat dat weken zal duren. "Als de Russen het hele land innemen, kom je de grens niet meer over en houdt het snel op. Maar als het zich tot het oosten beperkt, kan de rest van het land weer opstarten."
Brancheorganisatie Transport & Logistiek Nederland (TLN) ontraadde transportbedrijven eerder op donderdag al om nog vervoer van en naar Oekraïne te plannen. Door de in het land afgekondigde noodtoestand gelden beperkingen. Ook zijn er al vertragingen bij de grenzen met Oekraïne. Dat komt onder meer omdat de informatiesystemen van de douanediensten in Oekraïne zijn verstoord. Sommige procedures moeten daardoor handmatig worden uitgevoerd. Grensovergangen tussen Oekraïne en Belarus zouden mogelijk helemaal gesloten zijn.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren zijn dit jaar gemiddeld 5,3 procent meer kwijt aan onroerendezaakbelasting (ozb), maar in sommige gemeenten kan de stijging oplopen tot tientallen procenten. Dat komt naar voren uit het jaarlijkse woonlastenonderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH) onder alle Nederlandse gemeenten. De belangenorganisatie maakt zich grote zorgen over de komende jaren.
23 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn scherp in waarde gedaald nadat Israël zaterdag aankondigde een preventieve aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Volgens gegevens van cryptodatabase CoinGecko is in de directe nasleep van het nieuws ongeveer 128 miljard dollar aan marktwaarde op de cryptomarkt weggevaagd.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt zijn vlucht naar Tel Aviv van zaterdagochtend om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Dat heeft een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij zaterdagochtend laten weten. Mogelijk hebben de aanvallen nog meer consequenties voor het vluchtschema van KLM, maar dat is de maatschappij nog in kaart aan het brengen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de derde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido online gezet. Daarbij stellen de hackers opnieuw dat Odido volgens hen de verkeerde beslissing heeft genomen door geen losgeld te willen betalen. "We gaven jullie de kans om dit stilletjes en binnen enkele dagen op te lossen. In plaats daarvan kozen jullie voor vertraging en openbaarmaking. De gevolgen zullen nu openbaar, langdurig en kostbaar zijn."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CNV verwacht dat jaarlijks meer dan 25.000 vrouwen financieel flink moeten inleveren als gevolg van het kabinetsplan het maximumdagloon te verlagen. Dit heeft namelijk als gevolg dat zwangere vrouwen met een midden- of hoog inkomen geen 100 procent, maar 90 of 80 procent van hun loon doorbetaald krijgen tijdens hun zwangerschapsverlof.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - OpenAI heeft een akkoord bereikt met het Amerikaanse defensieministerie voor het gebruik van AI-toepassingen binnen het netwerk met vertrouwelijke informatie. Dat heeft topman Sam Altman bekendgemaakt.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic stapt naar de rechter om de beslissing van het Pentagon om het AI-bedrijf aan te merken als een risico in de toeleveringsketen. Dat meldt de onderneming vrijdag nadat president Donald Trump alle federale instanties had opgedragen om niet langer met het bedrijf samen te werken.
3 uur geleden