Transparency International noemt opstappen Idsinga zorgelijk
DEN HAAG (ANP) - Zorgelijk, teleurstellend en het geeft een verkeerd signaal. Dat zegt Transparency International Nederland over het opstappen van staatssecretaris Folkert Idsinga (Financiën, NSC) na kritiek op zijn besluit om geen verdere inzage te geven in zijn persoonlijke financiële belangen. De anti-corruptieorganisatie was een van de partijen die de staatssecretaris eerder opriep om openheid van zaken te geven.
"In zijn brief aan de Kamer zegt de staatssecretaris dat een oproep tot openheid gelijkstaat aan twijfel aan zijn integriteit. Die gedachtegang is onjuist en baart ons zorgen", zegt directeur Lousewies van der Laan. Volgens haar is zijn integriteit niet in twijfel getrokken. "Transparantie voorkomt juist twijfel aan integriteit, het hoort bij de democratie."
Transparency International wil dat de politiek heldere regels invoert waarbij bewindspersonen standaard openheid moeten geven over hun privébelangen, zoals ook bij andere landen of in het bedrijfsleven het geval is. Volgens Van der Laan biedt het opstappen van Idsinga daarvoor kansen.
Idsinga zei vrijdag in een toelichting op zijn besluit dat hij zich aan alle regels heeft gehouden. Hij vond het "onverteerbaar" dat de PVV het verzoek van oppositiepartijen steunde om hem tot meer transparantie te dwingen. De NSC'er zei ook "binnenkort" meer inzage te geven, op "persoonlijke titel".
Meer uit Politiek
LUXEMBURG (ANP) - Er moet een nieuw voorstel komen voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) dinsdag na afloop van een vergadering met EU-ministers. "Wat er nu ligt, is absoluut geen basis voor een akkoord. Dat betekent dat er een nieuw voorstel moet komen, op basis van waar we wel een akkoord kunnen bereiken."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA bieden oppositiepartijen nog geen concrete voorstellen om het belastingplan aan te passen en zo aan een meerderheid te helpen. In het debat over het pakket aan belastingen voor volgend jaar zeiden de partijen af en toe wel dat ze ook niet blij zijn met bepaalde maatregelen, maar ze gingen niet in op alternatieve opties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.
1 dag geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.
1 dag geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.
2 dagen geleden