
Transitie weg van fossiel niet expliciet herhaald, wel bevestigd
BAKOE (ANP) - Een belangrijk punt van de vorige klimaattop, in Dubai, komt in de eindteksten van de top van dit jaar niet expliciet terug. Landen riepen elkaar vorig jaar op tot "een transitie weg van fossiele brandstoffen", om klimaatverandering tegen te gaan. Het was de eerste keer dat zoiets werd uitgesproken door alle landen op een klimaatconferentie. Op de top in Bakoe is deze passage niet opnieuw uitgeschreven. Wel staat er een algemene bevestiging in van alle uitkomsten van de inventarisatie die in Dubai werd opgesteld.
De passage over fossiele brandstof maakte deel uit van die inventarisatie. Daarmee is er inhoudelijk niets aan veranderd en geldt de oproep nog steeds. Enkele olielanden, Saudi-Arabië voorop, hebben zich zwaar ingespannen om alle kritische uitspraken over fossiele brandstoffen uit de teksten te houden. In de ogen van de EU zijn ze daar niet in geslaagd, omdat de uitkomsten van vorig jaar dus formeel zijn bevestigd.
Fossiele brandstoffen als olie, gas en steenkool veroorzaken het grootste deel van de menselijke CO2-uitstoot, de drijvende kracht achter de opwarming van de aarde. Wetenschappelijk bestaat daar al tientallen jaren overeenstemming over, maar op klimaattoppen hielden landen met grote belangen in fossiele sectoren uitspraken daarover lang tegen.
Meer uit Buitenland
NEW ORLEANS (ANP) - Uit een gevangenis in de Amerikaanse stad New Orleans zijn elf gevangenen ontsnapt door vermoedelijk een gat in een muur te maken achter een toilet. Amerikaanse media zijn in het bezit van foto's van een gat waarboven onder meer staat geschreven "Te makkelijk LOL", "ik ben onschuldig" en "pak ons dan als je kan".
1 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - Europese landen werken samen met de Verenigde Staten aan nieuwe sancties tegen Rusland als het een staakt-het-vuren met Oekraïne blijft weigeren. De Franse president Emmanuel Macron zei dat vrijdag tijdens een top van Europese leiders in Albanië.
2 uur geledenTIRANA (ANP) - De Deense minister-president Mette Frederiksen vindt dat Europa meer druk op Rusland moet zetten en meer sancties moet opleggen "zodat we deze oorlog kunnen beëindigen". Dat zei ze op de afsluitende persconferentie van de top met Europese regeringsleiders in Tirana. Ze hoopt dat ook de Verenigde Staten de druk op Rusland gaat opvoeren.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft geen Amerikaans voorstel op papier ontvangen over een mogelijke atoomdeal, stelt de minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi. De Amerikaanse president Donald Trump zei een paar uur eerder juist nog dat de Amerikaanse delegatie een voorstel had overhandigd.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft gewaarschuwd voor een etnische zuivering in de Gazastrook. Volgens hem lijkt dat plaats te vinden doordat Israël de aanvallen op het gebied opvoert en als beleid heeft om de Palestijnse bevolking constant te verplaatsen.
3 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Na het vredesoverleg vrijdag tussen Oekraïne en Rusland hebben de leiders van Oekraïne, Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Polen telefonisch contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dat meegedeeld op X.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben afgesproken om elk duizend krijgsgevangenen vrij te laten. Dat heeft de Oekraïense minister van Defensie, Roestem Oemjerov, gezegd op de Oekraïense televisie en wordt bevestigd door Rusland. Het is een van de uitkomsten van onderhandelingen tussen de twee landen in Turkije. Die gingen ook over een mogelijk staakt-het-vuren.
7 uur geleden