Transavia stopt na kritiek met omstreden piek-dalcontracten
SCHIPHOL (ANP) - Transavia stopt na kritiek van onder andere de politiek met het uitgeven van omstreden piek-dalcontracten. Dat bevestigt de Vereniging Nederlands Cabinepersoneel (VNC) na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
De naar schatting rond de 150 medewerkers met zo'n contract werkten het hele jaar door, maar zes weken in de winter was er geen werk. Voor die weken maakten ze aanspraak op een WW-uitkering.
De constructie kwam dit jaar in de aandacht na een onthulling van onderzoekssite Follow the Money. Minister van Sociale Zaken Eddy van Hijum (NSC) zei er niet blij mee te zijn dat Transavia op deze manier de randen van de wet opzocht.
Ondernemersrisico
"Het hebben van pieken en dalen in de werkzaamheden is in beginsel een ondernemersrisico. Door de arbeidsovereenkomst op deze manier vorm te geven, wordt dit ondernemersrisico volledig afgewenteld op de samenleving. Dit vind ik onwenselijk, omdat werkgevers op deze manier hun verantwoordelijkheid ontlopen", zei de minister in maart.
Volgens VNC was het piek-dalcontract jarenlang een verbetering voor seizoensmedewerkers. VNC-voorzitter Chris van Elswijk benadrukt dat het een legale constructie betreft, die heel erg aansloot bij de seizoensverschillen bij Transavia. De luchtvaartmaatschappij vliegt volgens hem in de winter altijd wat minder dan in de zomer.
De vakbond heeft met Transavia afgesproken dat alle mensen met zo'n contract nu een vaste aanstelling krijgen. Dat is wel een verbetering volgens Van Elswijk. "Als vakbond zijn wij natuurlijk altijd voor zekerheid." Voor collega's die de vrije periode willen behouden komt er een overgangsmaatregel. Sommige medewerkers vonden het volgens Van Elswijk namelijk best fijn om zes weken vrij te zijn en even niet te moeten vliegen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Gepensioneerden van de grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel, kunnen volgend jaar mogelijk een bescheiden pensioenverhoging tegemoetzien. Dankzij positieve rendementen hebben Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW), Pensioenfonds Metaal en Techniek (PMT) en bpfBOUW hun financiële situatie in het tweede kwartaal duidelijk verbeterd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met winsten geëindigd. Op de beurzen heerste opluchting over de nieuwste inflatiecijfers voor de Verenigde Staten, die grotendeels in lijn met de verwachting waren. Daarnaast zorgden goede resultaten van grote datacenterbedrijven voor optimisme over de groei van de AI-sector.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Een toezichthouder in Brazilië heeft chat- en videoplatform Discord opgedragen om livestreams stop te zetten in het land. Aanleiding is een zelfmoordzaak waarbij een 13-jarig meisje tijdens een livestream zou zijn aangemoedigd om zichzelf pijn te doen en uiteindelijk zelfmoord te plegen. Volgens datawaakhond ANPD heeft het internetbedrijf te weinig gedaan om kinderen en jongeren te beschermen.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Roemenië schakelt vanaf donderdag zijn enige kerncentrale uit vanwege de extreem lage waterstand van de Donau. Daartoe is besloten ondanks pogingen om de kerncentrale draaiend te houden.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is aangeklaagd door twee mediaorganisaties vanwege plannen om betalende klanten snellere toegang tot zijn berichten op Truth Social te geven. De nieuwsorganisaties noemen de plannen van het bedrijf Trump Media & Technology "buitengewoon corrupt en onwettelijk".
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies de handel uitgegaan. Techinvesteerder Prosus was een negatieve uitschieter na kwartaalcijfers van het Chinese internetconcern Tencent, waarin het AEX-bedrijf een groot belang heeft. Beleggers wereldwijd reageerden ook op nieuwe cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Vakbonden hebben het cabinepersoneel van easyJet Frankrijk opgeroepen om zaterdag en zondag te staken. Dat hebben drie bonden in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. De luchtvaartmaatschappij vraagt de vakbonden om af te zien van de acties, omdat die in een erg druk weekend vallen.
11 uur geleden