Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Transacties huurmarkt fors omlaag, terwijl huurprijzen oplopen

Transacties huurmarkt fors omlaag, terwijl huurprijzen oplopen

UTRECHT (ANP) - Het aantal transacties op de huurmarkt is gedaald naar een dieptepunt, terwijl de hoogte van de huren verder opliep. Volgens vastgoedmanagers komt dat door het grote tekort aan huurwoningen. In de hand gewerkt door veranderde wetgeving worden ook veel huurwoningen te koop gezet. Dit 'uitponden' heeft als gevolg dat ze niet meer beschikbaar zijn voor nieuwe huurders.

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) becijfert dat er in het derde kwartaal slechts ruim 6000 'kale' huurwoningen zijn verhuurd. Dat is bijna 19 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Tegelijk bleven de huurprijzen stijgen met gemiddeld bijna 7 procent op jaarbasis.

"Het tekort aan huurwoningen is dramatisch, een steeds kleinere groep kan huren", reageert Ronald de Nas, bestuurder bij de brancheorganisatie van vastgoedmanagers VGM NL. "Inmiddels is er al ruim drie jaar een dalende lijn in het aantal nieuwe verhuringen en het einde lijkt nog lang niet in zicht", merkt Lana Gerssen, vakgroepvoorzitter NVM Wonen, daarnaast op. Ze spreekt van een "uitpondtsunami" en roept woonminister Mona Keijzer op om in te grijpen.

Wet betaalbare huur

Keijzers voorganger Hugo de Jonge wilde het tij op de huurmarkt keren met de op 1 juli dit jaar ingegane Wet betaalbare huur. Maar deze wet kreeg al veel kritiek. Vastgoedbeleggers vinden het door de maximale huurprijs voor woningen in het middensegment minder interessant om woningen te verhuren. Daardoor zouden er nu juist extra veel huurwoningen overgaan naar de koopmarkt.

Een grote vastgoedpartij als verzekeraar ASR riep het nieuwe kabinet al op de Wet betaalbare huur te heroverwegen. Topman Jos Baeten zei in augustus dat ASR zijn woningportefeuille voorlopig in ieder geval niet uitbreidt, hoewel Nederland een groot woningtekort heeft.

De cijfers van de NVM laten ook verschillen zien per provincie of stad. Daarbij valt vooral op dat er in Amsterdam sprake is van een kleine daling van de huurprijs. "Dit wordt mogelijk veroorzaakt door de onttrekking van particuliere huurwoningen", oppert De Nas. "Feit blijft dat de tekorten ongekend groot zijn en het aanbod helaas afneemt."

Meer uit Financieel

Nederlandse export bloemen en planten zet groei voort

ZOETERMEER (ANP) - Nederland exporteerde vorig jaar voor 7,2 miljard euro aan bloemen en planten. Dat is bijna 2 procent meer dan een jaar eerder, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).

20 minuten geleden
Zweedse minister van Financiën noemt importheffingen Trump absurd

STOCKHOLM (ANP) - De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump over Groenland zijn "absurd" en een poging tot chantage waar de EU niet aan mag toegeven. Dat heeft de Zweedse minister van Financiën Elisabeth Svantesson gezegd. De importheffing van 10 procent geldt voor alle landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Zweden. Trump dreigt het eiland, dat tot Denemarken behoort, te annexeren.

1 uur geleden
Inflatie eurozone zakt onder ECB-doelstelling van 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december afgenomen tot 1,9 procent, meldt Eurostat. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee iets lager dan de 2 procent die het Europese statistiekbureau eerder deze maand bekendmaakte. De inflatie is daarmee voor het eerst sinds mei vorig jaar weer gezakt tot onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.

1 uur geleden
Duitse Groenen willen opschorting import gas uit VS om Groenland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Europese Unie moet overwegen de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten op te schorten door het conflict over Groenland. Dat zegt de Duitse centrumlinkse politieke partij De Groenen in een reactie op het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen, waaronder Duitsland en Nederland, een importheffing van 10 procent op te leggen omdat ze militairen naar Groenland hebben gestuurd.

2 uur geleden
Britse premier Starmer wil handelsoorlog voorkomen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat er met de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor Europese landen die Groenland militair steunen een verkeerde weg wordt ingeslagen. Dat zei hij maandag op een persconferentie, het Verenigd Koninkrijk is een van die landen waar die heffing voor geldt. Starmer zegt ook vastberaden te zijn om de relatie met de Verenigde Staten sterk te houden.

2 uur geleden
Duitse minister van Financiën: Europa laat zich niet chanteren

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil zegt dat "Europa zich niet zal laten chanteren door de Verenigde Staten om Groenland". De regering-Trump heeft de acht Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd een importheffing van 10 procent opgelegd. De heffing gaat op 1 februari in en wordt 1 juni verhoogd tot 25 procent.

2 uur geleden
Franse minister van Financiën roept G7-landen bijeen om heffingen

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure gaat de ministers van Financiën van de G7-landen bijeenroepen om te praten over handel en soevereiniteit. Dat zei hij maandag in reactie op de door de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigde importheffingen van 10 procent voor landen die Groenland militair steunen.

2 uur geleden