Training van 15.000 Oekraïners door EU moet over maand beginnen
BRUSSEL (ANP) - De trainingsmissie die de EU opzet voor zo'n 15.000 Oekraïense militairen moet half november van start gaan. De trainingen gaan vooral in Polen en Duitsland plaatsvinden, die ieder een hoofdkwartier van de zogeheten EUMAM gaan huisvesten, laten EU-bronnen weten.
Nu de Russische oorlog tegen Oekraïne maar voortduurt, wordt het opleiden van nieuwe militairen steeds belangrijker. Het Oekraïense leger moet leren omgaan met moderne westerse wapens en doet meer en meer een beroep op nieuwe rekruten zonder oefening of ervaring.
Het is de bedoeling 2800 Oekraïners "gespecialiseerde trainingen" te geven, naast de "collectieve training" voor de overige 12.000 man, zeggen hoge Brusselse bronnen. De eersten zouden bijvoorbeeld leren mijnen op te ruimen of zich te verdedigen tegen biologische, chemische of kernwapens.
Instemmen
De buitenlandministers van de EU-landen moeten maandag nog officieel instemmen met de voorlopig twee jaar durende missie. Maar alle lidstaten hebben bij monde van hun ambassadeur al groen licht gegeven. Ook over het budget zijn ze het al eens, dus ingewijden vrezen niet voor oponthoud.
Defensieminister Kajsa Ollongren zei eerder dat Nederland "zeker" en "heel graag" gaat bijdragen aan de missie. Nederland leerde Oekraïense militairen samen met Duitsland al om de pantserhouwitsers te bedienen die ze Oekraïne hebben gestuurd. De twee landen trainen Oekraïners verder in het opruimen van mijnen. Ook assisteren Nederlanders bij de militaire basisopleiding die Oekraïners in het Verenigd Koninkrijk krijgen. Het is nog onduidelijk welke bestaande trainingen binnen EUMAM gaan vallen en wat er extra bijkomt.
Dat EUMAM zowel in Polen als in Duitsland een thuisbasis krijgt, is "een typisch Europees compromis", zegt een diplomaat. Sommige landen vreesden Rusland te veel te provoceren als Polen compleet het voortouw zou krijgen. EU-bronnen wijzen erop dat de EU-trainers gewoon op eigen grondgebied blijven en dat de operatie past binnen de consequente steun van de unie voor Oekraïne.
EU-fonds
De missie moet betaald worden uit het EU-fonds waaruit EU-landen ook steeds putten om wapenleveringen aan Oekraïne te bekostigen. Uit dat potje bestemmen de EU-landen nog eens 500 miljoen euro voor wapens voor Oekraïne, melden Brusselse bronnen. Daarmee komt het bedrag dat daarvoor sinds het uitbreken van de oorlog is vrijgemaakt op ruim 3 miljard euro.
Het fonds, de zogeheten Europese Vredesfaciliteit, begint wel leeg te raken. Het bevatte 5,7 miljard euro, waarmee de EU zeven jaar (tot 2027) moest kunnen doen. Nu een flink deel dus al is opgegaan aan Oekraïne en kleinere missies in bijvoorbeeld Afrika, gaan steeds meer stemmen op om het fonds aan te vullen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
56 minuten geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
7 uur geleden