Training van 15.000 Oekraïners door EU moet over maand beginnen
BRUSSEL (ANP) - De trainingsmissie die de EU opzet voor zo'n 15.000 Oekraïense militairen moet half november van start gaan. De trainingen gaan vooral in Polen en Duitsland plaatsvinden, die ieder een hoofdkwartier van de zogeheten EUMAM gaan huisvesten, laten EU-bronnen weten.
Nu de Russische oorlog tegen Oekraïne maar voortduurt, wordt het opleiden van nieuwe militairen steeds belangrijker. Het Oekraïense leger moet leren omgaan met moderne westerse wapens en doet meer en meer een beroep op nieuwe rekruten zonder oefening of ervaring.
Het is de bedoeling 2800 Oekraïners "gespecialiseerde trainingen" te geven, naast de "collectieve training" voor de overige 12.000 man, zeggen hoge Brusselse bronnen. De eersten zouden bijvoorbeeld leren mijnen op te ruimen of zich te verdedigen tegen biologische, chemische of kernwapens.
Instemmen
De buitenlandministers van de EU-landen moeten maandag nog officieel instemmen met de voorlopig twee jaar durende missie. Maar alle lidstaten hebben bij monde van hun ambassadeur al groen licht gegeven. Ook over het budget zijn ze het al eens, dus ingewijden vrezen niet voor oponthoud.
Defensieminister Kajsa Ollongren zei eerder dat Nederland "zeker" en "heel graag" gaat bijdragen aan de missie. Nederland leerde Oekraïense militairen samen met Duitsland al om de pantserhouwitsers te bedienen die ze Oekraïne hebben gestuurd. De twee landen trainen Oekraïners verder in het opruimen van mijnen. Ook assisteren Nederlanders bij de militaire basisopleiding die Oekraïners in het Verenigd Koninkrijk krijgen. Het is nog onduidelijk welke bestaande trainingen binnen EUMAM gaan vallen en wat er extra bijkomt.
Dat EUMAM zowel in Polen als in Duitsland een thuisbasis krijgt, is "een typisch Europees compromis", zegt een diplomaat. Sommige landen vreesden Rusland te veel te provoceren als Polen compleet het voortouw zou krijgen. EU-bronnen wijzen erop dat de EU-trainers gewoon op eigen grondgebied blijven en dat de operatie past binnen de consequente steun van de unie voor Oekraïne.
EU-fonds
De missie moet betaald worden uit het EU-fonds waaruit EU-landen ook steeds putten om wapenleveringen aan Oekraïne te bekostigen. Uit dat potje bestemmen de EU-landen nog eens 500 miljoen euro voor wapens voor Oekraïne, melden Brusselse bronnen. Daarmee komt het bedrag dat daarvoor sinds het uitbreken van de oorlog is vrijgemaakt op ruim 3 miljard euro.
Het fonds, de zogeheten Europese Vredesfaciliteit, begint wel leeg te raken. Het bevatte 5,7 miljard euro, waarmee de EU zeven jaar (tot 2027) moest kunnen doen. Nu een flink deel dus al is opgegaan aan Oekraïne en kleinere missies in bijvoorbeeld Afrika, gaan steeds meer stemmen op om het fonds aan te vullen.
Meer uit Buitenland
SINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport. De politie is massaal aanwezig en heeft het centrum van de plaats afgesloten.
3 minuten geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
33 minuten geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
2 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
2 uur geleden