Traditionele kruidnoot weer populairst door hoge cacaoprijs
DEN HAAG (ANP) - Door de snel gestegen cacaoprijs beleeft de traditionele kruidnoot een opleving. De versies met chocolade hadden eerdere jaren nog de overhand in de verkopen van Bolletje, maar nu wordt de 'normale variant' weer het best verkocht. "De traditionele kruidnoot is maar iets in prijs gestegen, die met chocolade met 10 tot 15 procent. Het is nu 55 procent traditioneel en 45 procent chocola, dat was andersom", zegt commercieel directeur Geert-Jan Zandbergen tegen het ANP.
"Nieuwe smaken slaan nog wel aan, zoals dit jaar de mokka en dulce de leche. Maar het 'gewone' chocoladesegment heeft het zwaar en dat zal ook volgend jaar wel zo blijven door de nog altijd hoge cacaoprijs", aldus Zandbergen. Cacao werd dit jaar duurder dan ooit door tegenvallende oogsten in Ghana en Ivoorkust.
"Daarom zijn we aan het nadenken wat we nog meer kunnen met de normale kruidnoot, bijvoorbeeld door een ander formaat verpakking", zegt de directeur. Ook hield Bolletje dit voorjaar een 'kruidnotenreferendum' of het snoepgoed al eerder in de winkels zou moeten komen. "Maar de meeste mensen vinden het een prima najaarslekkernij en dat vinden wij ook, dus dat bijzondere gevoel willen we vasthouden."
Luxe of goedkoop
Ook bij fabrikant Van Delft is de traditionele kruidnoot het populairst, al zijn de varianten met chocola daar nog wel aan een opmars bezig. Dat komt ook door nieuwe smaken als pistache-witte chocolade en framboos-cheesecake. "Mensen blijken toch redelijk fan van chocolade, de consumptie is nauwelijks veranderd. Hele grote verpakkingen doen het iets minder, de kleinere iets beter", zegt directeur Oscar de Lange van Van Delft, dat met de fabriek in Harderwijk ook veel huismerken bedient.
Volgens Van Delft en Bolletje gaan mensen mede door de inflatie of voor luxe of voor goedkoop. "Het middensegment laten ze een beetje liggen. Bij huismerken zien we een lichte groei", aldus De Lange. Dat bevestigt branchevereniging VBZ.
Oubollig imago
Taaitaaipoppen zijn al langere tijd minder gewild. "Ik denk dat deze last hebben van een oubollig imago. En waar kruidnoten voor een algemeen publiek zijn, is taaitaai echt alleen een kinderproduct", zegt De Lange.
Verkade heeft bij de verkoop van chocoladeletters nog niet veel last van de hogere cacaoprijs, ook omdat het de gestegen kosten deels pas later doorberekent. "Dit kan er uiteindelijk wel voor zorgen dat sommige consumenten overstappen op goedkopere alternatieven, zoals koekjes met een chocoladelaagje of andere traktaties", zegt een woordvoerster.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
4 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiƫle beloning.
9 uur geleden