Tractoren weg van Markt Maastricht, een tractor bij concert Rieu
MAASTRICHT (ANP) - Zo'n veertig tractoren voorzien van boerenzakdoeken, omgekeerde Nederlandse vlaggen en teksten tegen het stikstofbeleid zijn zaterdag rond 20.30 uur vertrokken van De Markt in Maastricht. Om 21.00 uur begon op het Vrijthof iets verderop het concert van André Rieu. De actievoerders waren voor die tijd weg, "zodat niemand er last van heeft", aldus agrariër Stan Wolfhagen.
Eén tractor staat nog op het Vrijthof. Volgens de veiligheidsregio blijft het voertuig daar het hele concert staan. Een woordvoerder zegt dat de actie in een ontspannen en rustige sfeer is verlopen. "Het is voortreffelijk gegaan."
De Markt vormt tijdens concerten van Rieu normaliter de parkeerplek voor de vele bussen met muziekliefhebbers, die van heinde en verre naar het concert van de violist en zijn orkest komen. De tractoren, geparkeerd aan de zijkant van plein, stonden die bussen volgens de woordvoerder niet in de weg. "Er is genoeg ruimte voor de bussen", aldus de woordvoerder.
Noodkreet
Het ging om een publieksvriendelijke actie van de boeren, die een statement tegen het stikstofbeleid van de regering maakten. "Een actie bij André Rieu, een mooie plaats, want daar komen veel mensen op af", zei agrariër Wolfhagen. "Ik denk dat we het op deze manier mooi onder de aandacht kunnen brengen. We willen blijven bestaan. We willen door kunnen boeren, zoals we altijd gedaan hebben." Volgens hem is de actie vooraf overlegd met Rieu, gemeente en politie.
Op de tractoren prijkten teksten als "Te Koop, Van der Wal makelaardij" en "Kan ik nog boerin blijven?". De boeren konden op de nodige sympathie rekenen, bleek in Maastricht. "Als ik kijk naar alle duimpjes hier en alle steun, dan zijn we het eigenlijk met elkaar eens", zei agrariër René Rademaker. Hij legde uit wat de boeren doen op de Markt: "Het is een noodkreet: wil er eens iemand naar ons luisteren om samen te zoeken naar goede oplossingen."
Stikstofonderhandelaar Johan Remkes heeft diverse boerenorganisaties uitgenodigd voor een gesprek vrijdag. Tot nu toe heeft alleen LTO Nederland toegezegd een verkennend gesprek te voeren. Andere organisaties zoals Agractie en Farmers Defence Force hebben dit nog niet gedaan. Zij vinden onder meer Remkes niet onafhankelijk genoeg als gesprekspartner.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
6 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
8 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
10 uur geleden