Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Traangas, arrestaties en gewonden bij rellen in Frankrijk

Traangas, arrestaties en gewonden bij rellen in Frankrijk

PARIJS (ANP/DPA/RTR/AFP) - Honderdduizenden demonstranten zijn maandag door heel Frankrijk de straat op gegaan om tegen het beleid van president Emmanuel Macron te protesteren. In tal van steden zijn ongeregeldheden, waarbij minstens 108 agenten gewond zijn geraakt. Minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin meldde verder dat 291 demonstranten zijn gearresteerd.

Volgens vakbondskoepel CGT demonstreerden verspreid over het land 2,3 miljoen mensen, terwijl op 1 miljoen was gehoopt. Alleen al in Parijs waren er volgens de CGT 550.000 mensen op de been, een aantal dat de autoriteiten grofweg landelijk hadden verwacht. De overheid kwam met een totaalaantal van 782.000 demonstranten, en 112.000 in Parijs.

In Parijs en Nantes heeft de politie traangas ingezet en worden charges uitgevoerd. Demonstranten raakten slaags met de politie. In Parijs raakten twintig agenten gewond en werden negentig arrestaties verricht. Op sociale media is te zien dat kliko’s en auto’s in brand worden gestoken en ramen van winkels en banken worden kapotgeslagen in onder meer Bordeaux, Lyon, Marseille en Toulouse.

Ernstig gewond

"In het bijzonder in Parijs, Lyon en Nantes wordt de politie geconfronteerd met extreem gewelddadige schurken die met één doel kwamen: politieagenten doden en eigendommen van anderen aanvallen", twitterde minister Darmanin. Hij meldde dat een politieagent ernstig gewond raakte door een molotovcocktail.

Volgens premier Élisabeth Borne gedroeg het leeuwendeel van de betogers zich verantwoordelijk, wat volgens haar "de gewelddadige taferelen des te onaanvaardbaarder" maakt.

Nationale feestdag

De Dag van de Arbeid op 1 mei is een nationale feestdag in Frankrijk. De afgelopen jaren gingen op deze dag steeds ruim 100.000 Fransen de straat op bij manifestaties. Onlangs werd de pensioenleeftijd met twee jaar verhoogd naar 64 jaar. Vakbonden hebben daarom opgeroepen wederom massaal de straat op te gaan.

De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties zei zich maandag zorgen te maken over politiegeweld in Frankrijk, meldt Le Monde. Onder meer Denemarken en Noorwegen riepen Frankrijk op om meer te doen met de beschuldigingen van excessief politiegeweld tijdens demonstraties.

Meer uit Buitenland

Brazilië ontbiedt gezant VS om uitspraken Trump over Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant in Brazilië moet zich melden bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om uitleg te geven over de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president Donald Trump noemde de vervolging van de rechts-populistische oud-president Jair Bolsonaro een heksenjacht. De Amerikaanse ambassade had het daarna ook over een "politieke vervolging".

7 uur geleden
Hamas bereid 10 gijzelaars vrij te laten bij staakt-het-vuren

DOHA (ANP/RTR) - Hamas zegt bereid te zijn tien gijzelaars vrij te laten bij een staakt-het-vuren met Israël. Volgens de Palestijnse militante beweging verlopen de onderhandelingen momenteel moeizaam en zou dat komen door Israëlische "koppigheid".

8 uur geleden
VS leggen sancties op aan VN-rapporteur voor Palestijnse gebieden

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties opgelegd aan Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken ,Marco Rubio, schrijft op X dat zij daarmee gestraft wordt voor haar "onwettige en schandalige pogingen" om Israëlische en Amerikaanse functionarissen en individuen te laten vervolgen.

9 uur geleden
Weer arrestatiebevel uitgevaardigd tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft opnieuw een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de afgezette president Yoon Suk-yeol wegens de militaire noodtoestand van december, bericht persbureau Yonhap. De politicus zat eerder bijna twee maanden vast in verband met het onderzoek naar de noodtoestand die hij uitriep.

9 uur geleden
Netflixhit Queer Eye stopt na tiende seizoen

LOS GATOS (ANP) - De hitserie Queer Eye van Netflix stopt na tien seizoenen. Deadline meldt dat de laatste reeks binnenkort op de streamingdienst te zien is.

9 uur geleden
Israëlische leger: nu juiste omstandigheden voor Gaza-deal

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerleider Eyal Zamir zijn in de Gazastrook nu de "juiste omstandigheden" gecreëerd voor een deal met Hamas. Hij stelt dat die Palestijnse militante beweging nu dusdanig verzwakt is dat er gepraat kan worden over een overeenkomst over de vrijlating van de gijzelaars.

9 uur geleden
Europees hof draait verkiezingsuitsluiting Le Pen niet terug

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat de verkiezingsuitsluiting van Marine Le Pen niet terugdraaien. De Franse rechts-nationalistische politica werd eerder dit jaar veroordeeld voor het sjoemelen met EU-geld en lijkt daardoor niet te kunnen meedoen aan de volgende presidentsverkiezingen. Het hoger beroep in die zaak loopt nog, maar Le Pen hoopte dat het Europese hof in de tussentijd de verkiezingsuitsluiting zou schrappen.

11 uur geleden