Traagste groei voor woningbouwers sinds eind 2020
DEN HAAG (ANP) - Bouwers van woningen en andere gebouwen hadden van juli tot en met september te maken met de laagste omzetgroei sinds het laatste kwartaal van 2020. Economen voorspellen al langer dat de bouwsector de komende tijd zal krimpen, onder andere door de hogere rentes, kostenstijgingen en gebrek aan geschikte bouwgrond.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende dat de omzet in de woningbouw en utiliteitsbouw, dus alle gebouwen zonder woonfunctie, in het derde kwartaal 2,5 procent was gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Middelgrote spelers in deze tak van de bouw hadden zelfs te maken met lichte krimp.
Andere deelbranches van de bouwsector zagen de opbrengsten sneller stijgen. De bouw als geheel boekte een 6,4 procent hogere omzet dan een jaar eerder, waarbij vooral de omzet van gespecialiseerde bouwbedrijven hard steeg.
Jarenlang schaarste
Nederland heeft al jaren te maken met schaarste aan woningen. Het doel van de regering om jaarlijks zo'n 100.000 woningen te bouwen lijkt steeds moeilijker haalbaar. Het aantal vergunningen voor nieuwbouw, een goede voorspeller voor de komst van nieuwe woningen, viel het voorbije kwartaal 27 procent lager uit dan een jaar eerder. Ook in het eerste en tweede kwartaal gaven gemeenten veel minder vergunningen af.
Bouwbedrijven gingen vaker failliet dan een jaar eerder. In totaal gingen 112 ondernemingen bankroet, tegenover 85 een jaar eerder.
Stagnatie nieuwbouw
Economen van ABN AMRO stellen dat de bouwsector vooral last heeft van stagnatie op de markt voor nieuw gebouwde koopwoningen. Dat veroorzaakt volgend jaar 2,5 procent krimp in de bouw, voorspellen ze in navolging van andere kenners. Dankzij de sterk gestegen lonen hebben veel Nederlanders komend jaar weliswaar wat meer te besteden voor de aankoop van een huis, maar ze hebben vaak een sterke voorkeur voor bestaande huizen. Doordat nieuwbouwprojecten in de voorverkoop vaak te weinig kopers trekken, loopt de komst van nieuwe woningen nog meer vertraging op.
ABN AMRO waarschuwt dat die problemen met de nieuwbouw niet alleen de bouwers zelf zullen raken. Ook architectenbureaus en bijvoorbeeld houtleveranciers verkopen hierdoor minder. In 2025 verwachten economen van de bank weer licht herstel voor de bouw.
Meer uit Financieel
DEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis denkt dat een schuldeiser drie van zijn vakantieparken bewust te laag heeft laten taxeren. Via een veiling zou hij ze nu zelf willen kopen. Dat heeft de advocaat van de realityster dinsdag gezegd tijdens het kort geding in de rechtbank in Den Bosch tussen Gillis' bedrijf Oostappen Groep en een onderneming van de schuldeiser, Marc van Rooi. Diens advocaat ontkent de beschuldigingen.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag licht lager begonnen na de verliezen een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de recente onzekerheid in de sector van kunstmatige intelligentie (AI) en de aanhoudende stijging van de olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De verwachting dat de Federal Reserve woensdag de rente gaat verhogen om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden, zorgt eveneens voor terughoudendheid.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement doet een tegenvoorstel voor een versoepeling van het emissiehandelssysteem (ETS). De Europese Commissie stelde afgelopen voorjaar voor om een bepaald overschot aan emissiehandelsrechten niet meer automatisch te vernietigen, maar in reserve te houden. Een meerderheid van het Europees Parlement gaat niet mee met het opschorten van de automatische vernietiging, maar stemt in met een ander voorstel.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De partijen die samen regeren in Duitsland zijn het oneens over de aanpak van de recordhoge brandstofprijzen. De centrumlinkse sociaaldemocraten (SPD) beschuldigden dinsdag de conservatieve minister van Economische Zaken, Katherina Reiche, van passiviteit.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer achthonderd schoonmakers doen mee aan de stakingsweek van vakbond FNV, laat een woordvoerder van de vakbond weten. De grootste vakbond van Nederland kondigde maandag vijf stakingsdagen aan uit protest tegen de cao die werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland met vakbond CNV heeft gesloten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rijkste vijfhonderd Nederlanders reserveren bij elkaar opgeteld zo'n 3 miljard euro voor het goede doel. Dat is iets meer dan 1 procent van hun gezamenlijke geschatte vermogen van 273 miljard euro, heeft zakenblad Quote becijferd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig door de zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven toonden wel enig herstel na de zware verliezen een dag eerder. Die werden veroorzaakt door waarschuwingen van toplieden in de AI-sector over de veiligheidsrisico's van een te snelle en ongecontroleerde ontwikkeling van AI.
7 uur geleden