Traagste groei voor woningbouwers sinds eind 2020
DEN HAAG (ANP) - Bouwers van woningen en andere gebouwen hadden van juli tot en met september te maken met de laagste omzetgroei sinds het laatste kwartaal van 2020. Economen voorspellen al langer dat de bouwsector de komende tijd zal krimpen, onder andere door de hogere rentes, kostenstijgingen en gebrek aan geschikte bouwgrond.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende dat de omzet in de woningbouw en utiliteitsbouw, dus alle gebouwen zonder woonfunctie, in het derde kwartaal 2,5 procent was gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Middelgrote spelers in deze tak van de bouw hadden zelfs te maken met lichte krimp.
Andere deelbranches van de bouwsector zagen de opbrengsten sneller stijgen. De bouw als geheel boekte een 6,4 procent hogere omzet dan een jaar eerder, waarbij vooral de omzet van gespecialiseerde bouwbedrijven hard steeg.
Jarenlang schaarste
Nederland heeft al jaren te maken met schaarste aan woningen. Het doel van de regering om jaarlijks zo'n 100.000 woningen te bouwen lijkt steeds moeilijker haalbaar. Het aantal vergunningen voor nieuwbouw, een goede voorspeller voor de komst van nieuwe woningen, viel het voorbije kwartaal 27 procent lager uit dan een jaar eerder. Ook in het eerste en tweede kwartaal gaven gemeenten veel minder vergunningen af.
Bouwbedrijven gingen vaker failliet dan een jaar eerder. In totaal gingen 112 ondernemingen bankroet, tegenover 85 een jaar eerder.
Stagnatie nieuwbouw
Economen van ABN AMRO stellen dat de bouwsector vooral last heeft van stagnatie op de markt voor nieuw gebouwde koopwoningen. Dat veroorzaakt volgend jaar 2,5 procent krimp in de bouw, voorspellen ze in navolging van andere kenners. Dankzij de sterk gestegen lonen hebben veel Nederlanders komend jaar weliswaar wat meer te besteden voor de aankoop van een huis, maar ze hebben vaak een sterke voorkeur voor bestaande huizen. Doordat nieuwbouwprojecten in de voorverkoop vaak te weinig kopers trekken, loopt de komst van nieuwe woningen nog meer vertraging op.
ABN AMRO waarschuwt dat die problemen met de nieuwbouw niet alleen de bouwers zelf zullen raken. Ook architectenbureaus en bijvoorbeeld houtleveranciers verkopen hierdoor minder. In 2025 verwachten economen van de bank weer licht herstel voor de bouw.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
5 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
10 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
11 uur geleden