Toyota verkoopt recordaantal auto's in 2023
TOYOTA CITY (ANP/AFP) - De Japanse autoproducent Toyota heeft vorig jaar wereldwijd een recordaantal auto's verkocht. De fabrikant verstevigde daarmee voor het vierde jaar op rij zijn positie als bestverkopende automerk ter wereld. Toyota profiteerde in 2023 van een herstel van de vraag in alle regio's. Ook kon het bedrijf meer auto's afleveren door de afnemende problemen in de aanvoerketen.
Toyota verkocht vorig jaar wereldwijd 11,2 miljoen voertuigen, inclusief dochterondernemingen Daihatsu Motor en Hino Motors. Dat zijn er ruim 7 procent meer dan in 2022. Van de automerken Toyota en Lexus alleen werden meer dan 10 miljoen voertuigen verkocht.
Het Duitse autoconcern Volkswagen, de nummer twee in de wereld, zag vorig jaar de verkopen met 12 procent stijgen tot 9,2 miljoen voertuigen. Het Zuid-Koreaanse automerk Kia staat op de derde plaats met ruim 7 miljoen verkochte voertuigen.
Hybrides
Toyota verkocht vorig jaar 3,4 miljoen hybride-voertuigen, ruim 31 procent meer dan in 2022. De verkoop van volledig elektrische auto's bedroeg slechts 104.018 stuks. Het Amerikaanse Tesla, dat alleen elektrische voertuigen maakt, verkocht vorig jaar 1,81 miljoen auto's. Toyota wil tegen 2026 1,5 miljoen elektrische auto's verkopen en 3,5 miljoen tegen 2030.
Toyota-voorzitter Akio Toyoda liet onlangs weten dat hij verwacht dat stekkerauto's op het hoogtepunt slechts 30 procent marktaandeel zullen bereiken. De rest van de markt zal volgens hem worden ingenomen door hybrides en waterstof- en brandstofauto's. Toyota verzet zich ook tegen de kritiek dat het bedrijf achterloopt in de transitie naar elektrische voertuigen. Volgens de autofabrikant zijn onder meer hybrides en waterstoftechnologie de juiste aanpak voor het bedrijf, de consument en het klimaat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week lager gesloten. Vooral verliezen bij Nvidia en andere chipbedrijven drukten op de beurzen, nadat topbestuurders van Amerikaanse AI-bedrijven hun zorgen over de veiligheid van kunstmatige intelligentie hadden uitgesproken. Ook waren beleggers nerveus nadat de rente op Amerikaanse staatsobligaties kortstondig boven de 5 procent uitkwam. Dat was voor het eerst sinds 2023.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.
12 uur geledenREDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.
15 uur geleden