Toyota verkoopt minder auto's in Japan na terugroepactie Prius
TOYOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse autoconcern Toyota had in september nog altijd last van fraudeschandalen en een terugroepactie op de thuismarkt. Ook kampte Toyota met steeds grotere concurrentie van Chinese elektrische autofabrikanten als BYD.
De wereldwijde verkopen van Toyota, de grootste autofabrikant ter wereld, zakten 8 procent in september tot ruim 923.000 voertuigen. Ook het automerk Daihatsu valt onder het concern.
In Japan daalden de verkopen in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 17 procent. Dat kwam vooral doordat Toyota in het thuisland Prius-voertuigen moest terugroepen. Tijdens de terugroepactie die twee maanden duurde, moesten auto's terug naar de garage voor een aanpassing.
Veiligheidstesten
De fraudeschandalen gingen over het vervalsen van de resultaten van veiligheidstesten van de modellen Corolla Fielder, Corolla Axio en Yaris Cross. Het Japanse ministerie van Transport deed in juni een inval bij Toyota. Het concern stopte toen tijdelijk met de productie van deze modellen en beloofde beterschap. Toyota benadrukte eerder al dat de auto's die nu op de wegen rijden wel veilig zijn, maar kampt nog wel met de nasleep van de schandalen. De Japanse autoconcerns Honda, Mazda en Suzuki waren ook door het ministerie onderzocht.
In China daalden de verkopen in januari tot en met september 18 procent. Het Japanse concern heeft daarmee weer aandeel verloren in de grootste markt voor passagiersauto's. Autofabrikanten als Toyota ondervinden in China forse concurrentie van Chinese elektrische automakers, die hun voertuigen vaak voor minder geld op de markt brengen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
5 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
6 uur geleden