
Toyota maakt kwart minder auto's door tekorten aan onderdelen
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde productie van autoconcern Toyota viel in oktober ruim een kwart lager uit ten opzichte van een jaar eerder. Het bedrijf kampt net als andere autoproducenten met een groot tekort aan halfgeleiders en andere onderdelen.
Toyota is de grootste autoproducent ter wereld. Het bedrijf was in oktober goed voor het in elkaar zetten van 627.452 voertuigen, waar dat er in dezelfde maand een jaar eerder nog 845.107 waren. De wereldwijde verkoop daalde met 20 procent tot 677.564 auto's.
Autoproducenten in Japan hebben grote moeite om hun productie weer op niveau te krijgen nadat uitbraken van het coronavirus de productie in de war schopten. Die problemen komen bovenop de tekorten aan chips en andere onderdelen, wat ook weer een uitwas is van de coronacrisis. De tekorten aan halfgeleiders lijken de autosector dit jaar naar schatting omgerekend 186 miljard euro aan omzet te kosten. Desondanks hebben diverse autoproducenten zoals Toyota, maar bijvoorbeeld ook concurrent Nissan, hun winstvooruitzichten verhoogd. Die verwachtingen worden geholpen door de grote vraag naar auto's, die daardoor duurder en daarmee winstgevender zijn geworden.
Andere merken
Toyota verwacht de productie snel weer op niveau te krijgen. De autofabrikant is van plan om in november ongeveer 850.000 tot 900.000 voertuigen te produceren. Daarna moet de productie verder worden opgevoerd.
Nissan zag de productie in oktober met 22 procent dalen op jaarbasis. Honda produceerde 28 procent minder auto's. Dat was voor die automaker de vijfde maand op rij dat de productie daalde.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontslaat Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook. In een brief op zijn platform Truth Social, die is gericht aan Cook, deelt Trump het nieuws. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden. Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude en had vorige week aangekondigd haar te ontslaan als ze niet uit eigen beweging zou vertrekken.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen moeten breken met Amerikaanse vermogensinvesteerders en hun invloed op de klimaatkoers van bedrijven terugpakken. Daarvoor pleit de Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in een dinsdag verschenen artikel in economenblad ESB. Op dit moment drukken vermogensbeheerders uit de Verenigde Staten namelijk een grote stempel op de koers van Nederlandse bedrijven.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden maandag een stap terug na de beursrally van vrijdag. De stemming werd gedrukt door zorgen onder sommige aandelenhandelaren over het tempo van renteverlagingen door de Federal Reserve dit jaar. Vrijdag gingen de beurzen hard omhoog nadat Fed-voorzitter Jerome Powell aangaf dat een renteverlaging in september waarschijnlijk is.
5 uur geledenFORT WORTH (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk klaagt Apple en OpenAI aan omdat ChatGPT op iPhones wordt bevoordeeld en concurrentie wordt tegengewerkt. Zijn bedrijven X en xAI eisen miljarden dollars aan schadevergoeding in de aanklacht die maandag is ingediend bij de federale rechtbank in Fort Worth, Texas.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak ging maandag alle aandacht uit naar de overname van JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick. Het concern wordt overgenomen door het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper. Daarmee is een bedrag van 15,7 miljard euro gemoeid, ofwel 31,85 euro per aandeel. JDE Peet's eindigde met een koerswinst van 17,3 procent, goed voor de eerste plaats in de MidKap.
9 uur geledenHERZOGENAURACH (ANP) - De miljardairsfamilie Pinault overweegt om zijn Duitse sportartikelenmerk Puma van de hand te doen, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Puma gaf vorige maand een stevige winstwaarschuwing, onder meer door afzwakkende verkopen, en verloor in één jaar ongeveer de helft van zijn beurswaarde.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Keurig Dr Pepper stond maandag bij de dalers op de beurzen in New York met een verlies van ruim 8 procent. Het Amerikaanse frisdrankenconcern, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen. Het bedrijf heeft 15,7 miljard euro over voor het in Amsterdam genoteerde JDE Peet's. Het gaat om de grootste deal in de sector van alcoholvrije dranken ooit. Het aandeel JDE Peet's ging in Amsterdam ruim 17 procent omhoog. Dat is de grootste koerswinst sinds de beursgang in 2020.
11 uur geleden