Toyota grijpt in bij top automerk Daihatsu na veiligheidsschandaal
IKEDA (ANP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Toyota grijpt in bij de top van zijn dochterbedrijf Daihatsu, dat onlangs verwikkeld raakte in een schandaal rond veiligheidstests. De huidige voorzitter en president van Daihatsu moeten vertrekken. Twee leidinggevenden van andere divisies van Toyota vervangen hen.
Masahiro Inoue, nu nog topman van Toyota in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied, wordt de nieuwe president van Daihatsu. De hoogste verantwoordelijke voor de overgang naar elektrische rijden bij Toyota's luxemerk Lexus, Masanori Kuwata, staat hem bij als uitvoerend vicepresident.
De huidige voorzitter van Daihatsu Sunao Matsubayashi en president Soichiro Okudaira leggen hun functie neer. In april wil Toyota een geheel nieuwe bestuursstructuur voor Daihatsu bekendmaken.
Daihatsu
Toyota kondigde ook aan zelf toezicht te houden op de buitenlandse activiteiten van Daihatsu. Het dochterbedrijf voor budgetauto's trekt zich ook terug uit een samenwerkingsverband met Toyota en Suzuki.
Daihatsu, sinds 2016 in bezit van Toyota, gaf eind vorig jaar toe decennialang veiligheidstesten voor zijn auto's te hebben gemanipuleerd. De productie van een groot aantal modellen ligt nu nog stil. Toyota zegt nu dat de testfraude het gevolg was van een te grote druk op fabrieken om veel te produceren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
10 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
14 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
16 uur geleden