Touroperator: honderden Nederlanders geëvacueerd in Slovenië
DEN HAAG (ANP) - In het door noodweer getroffen Slovenië zijn ook honderden Nederlanders tijdelijk geëvacueerd. Ze konden in bijvoorbeeld sporthallen of scholen overnachten. Veel van hen zijn inmiddels weer terug op hun camping, maar voor sommige mensen is dat onmogelijk vanwege overstromingen. Dat zegt manager touroperating Pieter Melieste van ACSI Kampeerreizen. Zijn bedrijf heeft ongeveer tweehonderd campinggasten in het gebied, maar hij weet dat er nog veel meer Nederlanders zitten.
"Dit is de drukste week van het jaar en Slovenië is redelijk populair bij Nederlanders. Van een van de grootste campings daar weet ik dat er ongeveer 2000 gasten zijn. Ruim de helft van hen is Nederlander", vertelt Melieste na berichtgeving door de NOS. Bij die camping zijn de meeste gasten inmiddels weer teruggekeerd, weet hij. Ook kan het zijn dat ze hun spullen hebben gepakt en al weer doorgereisd zijn naar een ander gebied. Maar het terrein van die grote camping zou nog niet helemaal zijn vrijgegeven.
Bij een andere camping lijkt de schade volgens Melieste veel groter. "Daar zijn veel tenten en materiaal en mogelijk ook auto's verloren gegaan." Teruggaan naar de camping om de vakantie voort te zetten is daar geen optie, schat Melieste in. Maar precieze cijfers heeft hij niet. Hij raadt vakantiegangers met schade aan contact op te nemen met hun verzekeraar. Van de tweehonderd mensen die via ACSI hebben geboekt weet Melieste dat ze in ieder geval veilig zijn. "Maar we hebben nog niet met iedereen persoonlijk contact kunnen opnemen."
Nederlanders omgekomen
De Nederlandse alarmcentrales SOS International, Eurocross en de ANWB ontvingen zo'n honderd hulpverzoeken uit Slovenië, lieten ze zaterdag weten. Het gaat vooral om kapotte voertuigen of weggespoelde spullen. Vooralsnog zijn er geen plannen om vakantiegangers in Slovenië op te halen met bussen, zoals in Italië is gebeurd. Na het noodweer in Italië kwamen zo'n 1400 hulpverzoeken binnen.
Slovenië wordt sinds donderdagavond getroffen door hevige regenval en overstromingen. Meerdere dorpen in het getroffen gebied zijn volgens autoriteiten door het water van de buitenwereld afgesloten. Vrijdag werd al bekend dat twee Nederlanders uit Gouda zijn omgekomen in het land. Zaterdag zei het ministerie van Buitenlandse Zaken dat er ook vijf Nederlanders als vermist zijn opgegeven. Het zijn met name meldingen van familieleden die geen contact hebben kunnen krijgen met in Slovenië verblijvende Nederlanders, vermoedde een woordvoerder.
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
2 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
6 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
8 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
8 uur geleden