TotalEnergies stopt 'zo snel mogelijk' inkoop Russische olie
PARIJS (ANP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies stopt zo snel mogelijk met het aankopen van olie en olieproducten uit Rusland. Het bedrijf kreeg de afgelopen weken veel kritiek omdat het zakelijke banden bleef onderhouden met het land dat eind februari Oekraïne binnenviel. De verslechterende situatie in het Oost-Europese land geeft volgens TotalEnergies aanleiding om geen nieuwe contracten meer af te sluiten voor de inkoop van Russische olie.
TotalEnergies verwacht zeker voor het einde van dit jaar van alle contracten voor Russische olie af te zijn. Het concern blijft nog wel gas kopen uit Rusland, dat voor Europa de belangrijkste leverancier is van aardgas.
Het bedrijf heeft ook minderheidsbelangen in enkele Russische bedrijven. Die willen de Fransen niet zomaar verkopen, omdat dit Russische investeerders zou bevoordelen. Het is door westerse sancties en Russische wetgeving lastig die aandelen aan partijen buiten Rusland te verkopen, licht het bedrijf toe op zijn website. Russische kopers kunnen juist profiteren doordat ze de belangen voor bodemprijzen in handen krijgen.
TotalEnergies is voor ongeveer 20 procent eigenaar van het lng-project Yamal LNG en aardgasproducent Novatek. Met dat laatste bedrijf werkt het Franse concern bovendien samen binnen TernefteGaz, een project voor de winning van aardgascondensaat. Ook heeft het bedrijf een belang 10 procent in een lng-project in het uiterste noorden van Rusland. TotalEnergies heeft besloten geen nieuw kapitaal meer te steken in projecten in Rusland en zijn laatste drie werknemers die nog in het land waren terug te halen.
Maandag besmeurden activisten het hoofdkantoor van TotalEnergies in Parijs omdat het bedrijf nog niet volledig uit Rusland was vertrokken. Branchegenoten als Shell, BP en ExxonMobil hadden zo'n vertrek al wel aangekondigd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
7 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
9 uur geleden