TotalEnergies stopt 'zo snel mogelijk' inkoop Russische olie
PARIJS (ANP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies stopt zo snel mogelijk met het aankopen van olie en olieproducten uit Rusland. Het bedrijf kreeg de afgelopen weken veel kritiek omdat het zakelijke banden bleef onderhouden met het land dat eind februari Oekraïne binnenviel. De verslechterende situatie in het Oost-Europese land geeft volgens TotalEnergies aanleiding om geen nieuwe contracten meer af te sluiten voor de inkoop van Russische olie.
TotalEnergies verwacht zeker voor het einde van dit jaar van alle contracten voor Russische olie af te zijn. Het concern blijft nog wel gas kopen uit Rusland, dat voor Europa de belangrijkste leverancier is van aardgas.
Het bedrijf heeft ook minderheidsbelangen in enkele Russische bedrijven. Die willen de Fransen niet zomaar verkopen, omdat dit Russische investeerders zou bevoordelen. Het is door westerse sancties en Russische wetgeving lastig die aandelen aan partijen buiten Rusland te verkopen, licht het bedrijf toe op zijn website. Russische kopers kunnen juist profiteren doordat ze de belangen voor bodemprijzen in handen krijgen.
TotalEnergies is voor ongeveer 20 procent eigenaar van het lng-project Yamal LNG en aardgasproducent Novatek. Met dat laatste bedrijf werkt het Franse concern bovendien samen binnen TernefteGaz, een project voor de winning van aardgascondensaat. Ook heeft het bedrijf een belang 10 procent in een lng-project in het uiterste noorden van Rusland. TotalEnergies heeft besloten geen nieuw kapitaal meer te steken in projecten in Rusland en zijn laatste drie werknemers die nog in het land waren terug te halen.
Maandag besmeurden activisten het hoofdkantoor van TotalEnergies in Parijs omdat het bedrijf nog niet volledig uit Rusland was vertrokken. Branchegenoten als Shell, BP en ExxonMobil hadden zo'n vertrek al wel aangekondigd.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote internationale grondstoffenhandelaren Vitol en Trafigura voeren gesprekken met raffinagebedrijven in Azië over de verkoop van Venezolaanse olie. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Volgens Bloomberg hebben Vitol en Trafigura al voorlopige goedkeuring van de Amerikaanse regering gekregen voor het op de markt brengen van olie uit Venezuela.
16 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen gaan liever overdag een hapje of drankje doen dan 's avonds. En daar spelen horecazaken gretig op in. Het aantal koffiebars stijgt, terwijl de daling van het aantal cafés en discotheken doorzet. Deze ontwikkeling was al voor de coronacrisis ingezet, maar de beperkingen van die tijd hebben de vaart wel versneld. Dat zegt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN), tijdens vakbeurs Horecava in Amsterdam.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft in 2025 meer omzet geboekt onder de nieuwe strategie, die aan het begin van het tweede kwartaal werd ingezet. Ook kijkt het supermarktbedrijf "vol vertrouwen naar 2026" met Jesper Højer als nieuwe topman. Højer, die op 1 januari 2026 officieel interim-topman Tom Heidman opvolgde, wil de opgaande lijn in 2026 voortzetten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar meer aardgas getransporteerd dan een jaar eerder, doordat meer gas werd opgeslagen in bergingen, meer werd gebruikt in elektriciteitscentrales en omdat meer naar Duitsland werd geëxporteerd. In totaal ging het om 63,4 miljard kubieke meter gas. Dat is ruim 6 procent meer dan een jaar eerder.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.
5 uur geleden