TotalEnergies: schuldregels IMF belemmeren groenprojecten Afrika
PARIJS (ANP/RTR) - Investeringen in hernieuwbare energie in Afrika worden bemoeilijkt door onvoldoende garanties voor leningen van de overheid, zegt Patrick Pouyanné, topman van energieconcern TotalEnergies. Dat komt volgens hem door te strenge regels van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), die de schuldenlast van landen te zwaar zou laten meewegen bij investeringsbesluiten.
Pouyanné stelt dat elektriciteitsprojecten in Afrika momenteel lijden aan een solvabiliteitsprobleem. "Je loopt het risico niet betaald te worden", aldus de topman van het Franse olie- en gasconcern. Een ontwikkelaar van hernieuwbare energie die aan de Afrikaanse overheid om garanties vraagt, krijgt die niet. "De regeringen zullen je vertellen dat ze deze garanties niet kunnen geven, omdat het IMF zegt: geef ze niet, jullie hebben al een te hoge schuldenlast", stelt Pouyanné.
Het gevolg hiervan is dat TotalEnergies zich in Afrika voornamelijk bezighoudt met mijnbouwprojecten, een sector waarvan de Fransen weten dat ze betaald krijgen. Het concern heeft olie- en gasactiviteiten in dertig Afrikaanse landen en twee zonneparken in Egypte. Ook zijn er plannen voor een zonne-energie- en batterijopslagproject in Zuid-Afrika dat in 2025 af moet zijn.
Meer uit Financieel
BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
3 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
5 uur geleden