TotalEnergies: olieconcerns zitten mogelijk vast in Rusland
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Olieconcerns als Shell en BP moeten mogelijk hun Russische bezittingen vasthouden ondanks het feit dat ze hebben gezegd dat ze het land zullen verlaten uit protest tegen de invasie van Oekraïne. Dat zei de topman van het Franse concern TotalEnergies.
Volgens Patrick Pouyanné heeft nog geen van de concurrenten die hebben gezegd Rusland te zullen verlaten dat ook gedaan. Ook omdat ze niet weten hoe ze dat voor elkaar moeten krijgen, aldus de TotalEnergies-topman op RTL-radio.
Shell en BP hebben gezegd dat ze Rusland helemaal zullen verlaten, maar zijn tot nu toe nog niet met concrete stappen gekomen over hoe ze dat gaan bereiken. In tegenstelling tot de concurrentie heeft TotalEnergies gezegd dat het zijn belangen in bedrijven en bepaalde projecten in het land zal behouden, waarmee het kritiek van Greenpeace en de Church of England van de hand wijst.
Novatek
TotalEnergies bezit ongeveer een vijfde van de Russische gasproducent Novatek. Ook bezitten de Fransen, rechtstreeks of via Novatek, grote belangen in Russische projecten op het gebied van vloeibaar gemaakt aardgas. In totaal heeft het concern bijna 13 miljard dollar geïnvesteerd in deze Russische installaties, en het heeft geen plannen om ze te verkopen, zei Pouyanné tegen RTL. Wel worden verdere investeringen stopgezet.
"Deze fabrieken zullen blijven werken, of ik nu wegga of niet. Als ik me terugtrek, geef ik 13 miljard dollar aan Rusland voor nul, want niemand wil deze fabrieken vandaag de dag kopen", aldus Pouyanné. "Wilt u dat ik activa in Rusland opgeef om Russen te verrijken die wij onder sancties hebben geplaatst? Ik zal daar niet aan toegeven, want dat is volksverlakkerij."
TotalEnergies stopt wel met de aankoop van Russische ruwe olie en diesel tegen het einde van het jaar, wanneer zijn contracten aflopen. Wat langlopende gascontracten betreft, zou een eenzijdige stopzetting van de aankoop betekenen dat Total miljarden dollars schadevergoeding zou moeten betalen aan Russische bedrijven, tenzij die onder regeringssancties worden geplaatst, aldus Pouyanné
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geopend, na de minnen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hadden onder meer aandacht voor de grote Amerikaanse banken Bank of America, Citigroup en Wells Fargo die met kwartaalresultaten kwamen.
4 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn nieuwe uitspraken over Groenland de druk nog eens opgevoerd, zeggen Deense media. Trump zei vlak voor een overleg tussen de Amerikanen en de Denen en de Groenlanders dat de NAVO zou moeten helpen om het eiland in Amerikaanse handen te krijgen.
18 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) krijgt gelijk in het beboeten van gameontwikkelaar Epic Games International. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam bepaald nadat het bedrijf achter de populaire game Fortnite bezwaar had aangetekend. In 2024 legde ACM het bedrijf een boete van 1,1 miljoen euro op omdat het zich schuldig zou hebben gemaakt aan oneerlijke handel, vooral gericht op kinderen.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Er hebben zich partijen gemeld met interesse in de overname van Nexperia, de Nijmeegse chipmaker waarover een conflict tussen China en Nederland is ontstaan. Dat zei de door rechters aangewezen beheerder van bijna alle aandelen van Nexperia, Arnold Croiset van Uchelen, in de ondernemingskamer. Hij zei niet wie die partijen zijn.
53 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vorig jaar vlogen meer passagiers van en naar Rotterdam The Hague Airport. De luchthaven meldt dat 2,4 miljoen passagiers in 2025 gebruikmaakten van de luchthaven. Dat is een stijging van 5,2 procent vergeleken met 2024.
1 uur geledenASTANA (ANP/RTR) - Kazachstan heeft Europa en de VS opgeroepen het transport van olie over de Zwarte Zee te helpen beschermen, meldt het Kazachse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag. Een dag eerder werden tankers met olie uit Kazachstan aan boord aangevallen door drones.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Chinese eigenaar van de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft nooit geprobeerd dat bedrijf leeg te trekken of weg te sluizen naar China. Dat betoogden de advocaten namens Wingtech, het moederbedrijf van Nexperia dat eerder door de ondernemingskamer op afstand werd gezet.
1 uur geleden