Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TotalEnergies klaar voor oliewinning in Surinaams diepzeegebied

TotalEnergies klaar voor oliewinning in Surinaams diepzeegebied

PARAMARIBO (AFN) - De Franse oliemaatschappij TotalEnergies gaat definitief naar olie boren in het diepzeegebied van Suriname. Samen met de Amerikaanse partner APA investeert het bedrijf ruim 10 miljard dollar in de ontginning van de olievelden, staat in het definitieve besluit dat ze overhandigden aan de Surinaamse president Chan Santokhi. Het is de eerste commerciële oliewinning in zee in Suriname, dat op miljardeninkomsten voor de staatskas rekent.

Staatsolie, het staatsbedrijf dat namens Suriname olie-activiteiten beheert, spreekt van een "historische mijlpaal". Van de investeringen wordt zeker 1 miljard dollar besteed in Suriname. Als de oliewinning vanaf 2028 op gang komt, rekent Suriname op 16 miljard tot 26 miljard dollar (14,5 miljard tot 23,5 miljard euro) aan inkomsten uit onder andere royalty's en belastingen. "Suriname zal nooit meer hetzelfde zijn", merkte Staatsolie-directeur Annand Jagesar op.

De oliewinning komt op het moment dat er steeds kritischer gekeken wordt naar de exploitatie van nieuwe olievelden, omdat dit de opwarming van de aarde kan versnellen. President Santokhi benadrukte dat zijn regering de negatieve koolstofstatus van zijn land in stand zal houden. Suriname is een van de drie landen in de wereld met een negatieve koolstofstatus. De bossen nemen meer CO2 op dan het land uitstoot.

Levensstandaard

Santokhi blikte ook vooruit op de verkiezingen in mei 2025. "Ons beleid, en dat zal voor elke regering moeten gelden, is dat de levensstandaard voor onze bevolking op een significant hoger niveau moet komen."

Zorgvuldige besteding van de enorme inkomsten is ook in de toekomst bijzonder belangrijk, zegt Jagesar: "Ik waarschuw ons allemaal, inclusief mijzelf, dat we moeten zorgen voor good governance." Hij wijst op landen als Nigeria en Venezuela die er ondanks hun enorme natuurlijke hulpbronnen economisch zeer slecht voor staan.

Jagesar voorspelt dat de levensomstandigheden sterk zullen verbeteren in Suriname, waar de bevolking na begrotingsproblemen en de coronacrisis te kampen had met extreme inflatie en toename van armoede. "Niemand hoeft meer arm te zijn in Suriname. Het gaat goed vertoeven zijn in Suriname", aldus Jagesar. "Er zijn zoveel inkomsten uit dit project, (…) dat we een fijn leven gaan hebben."

Meer uit Financieel

Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

1 uur geleden
Bouwmarkten zien flinke stijging in verkoop jerrycans

DEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.

1 uur geleden
Bond: piloten vrezen straf bij weigeren vliegen in Midden-Oosten

MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.

2 uur geleden
Stefano Gabbana gestopt als voorzitter modehuis Dolce & Gabbana

MILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.

2 uur geleden
Staat verkleint belang in ABN AMRO tot onder de 25 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).

3 uur geleden
Amsterdamse AEX-index opent met kleine plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Heineken verkoopt Bralima en vertrekt uit Congo

AMSTERDAM (ANP) - Heineken vertrekt na veertig jaar uit Congo. Het bedrijf verkoopt zijn belang in Bralima, een grote bierbrouwer in het Afrikaanse land. Sinds 1986 was die bierbrouwer voor het grootste deel in handen van Heineken.

3 uur geleden