TotalEnergies klaar voor oliewinning in Surinaams diepzeegebied
PARAMARIBO (AFN) - De Franse oliemaatschappij TotalEnergies gaat definitief naar olie boren in het diepzeegebied van Suriname. Samen met de Amerikaanse partner APA investeert het bedrijf ruim 10 miljard dollar in de ontginning van de olievelden, staat in het definitieve besluit dat ze overhandigden aan de Surinaamse president Chan Santokhi. Het is de eerste commerciële oliewinning in zee in Suriname, dat op miljardeninkomsten voor de staatskas rekent.
Staatsolie, het staatsbedrijf dat namens Suriname olie-activiteiten beheert, spreekt van een "historische mijlpaal". Van de investeringen wordt zeker 1 miljard dollar besteed in Suriname. Als de oliewinning vanaf 2028 op gang komt, rekent Suriname op 16 miljard tot 26 miljard dollar (14,5 miljard tot 23,5 miljard euro) aan inkomsten uit onder andere royalty's en belastingen. "Suriname zal nooit meer hetzelfde zijn", merkte Staatsolie-directeur Annand Jagesar op.
De oliewinning komt op het moment dat er steeds kritischer gekeken wordt naar de exploitatie van nieuwe olievelden, omdat dit de opwarming van de aarde kan versnellen. President Santokhi benadrukte dat zijn regering de negatieve koolstofstatus van zijn land in stand zal houden. Suriname is een van de drie landen in de wereld met een negatieve koolstofstatus. De bossen nemen meer CO2 op dan het land uitstoot.
Levensstandaard
Santokhi blikte ook vooruit op de verkiezingen in mei 2025. "Ons beleid, en dat zal voor elke regering moeten gelden, is dat de levensstandaard voor onze bevolking op een significant hoger niveau moet komen."
Zorgvuldige besteding van de enorme inkomsten is ook in de toekomst bijzonder belangrijk, zegt Jagesar: "Ik waarschuw ons allemaal, inclusief mijzelf, dat we moeten zorgen voor good governance." Hij wijst op landen als Nigeria en Venezuela die er ondanks hun enorme natuurlijke hulpbronnen economisch zeer slecht voor staan.
Jagesar voorspelt dat de levensomstandigheden sterk zullen verbeteren in Suriname, waar de bevolking na begrotingsproblemen en de coronacrisis te kampen had met extreme inflatie en toename van armoede. "Niemand hoeft meer arm te zijn in Suriname. Het gaat goed vertoeven zijn in Suriname", aldus Jagesar. "Er zijn zoveel inkomsten uit dit project, (…) dat we een fijn leven gaan hebben."
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden