TotalEnergies klaar voor oliewinning in Surinaams diepzeegebied
PARAMARIBO (AFN) - De Franse oliemaatschappij TotalEnergies gaat definitief naar olie boren in het diepzeegebied van Suriname. Samen met de Amerikaanse partner APA investeert het bedrijf ruim 10 miljard dollar in de ontginning van de olievelden, staat in het definitieve besluit dat ze overhandigden aan de Surinaamse president Chan Santokhi. Het is de eerste commerciële oliewinning in zee in Suriname, dat op miljardeninkomsten voor de staatskas rekent.
Staatsolie, het staatsbedrijf dat namens Suriname olie-activiteiten beheert, spreekt van een "historische mijlpaal". Van de investeringen wordt zeker 1 miljard dollar besteed in Suriname. Als de oliewinning vanaf 2028 op gang komt, rekent Suriname op 16 miljard tot 26 miljard dollar (14,5 miljard tot 23,5 miljard euro) aan inkomsten uit onder andere royalty's en belastingen. "Suriname zal nooit meer hetzelfde zijn", merkte Staatsolie-directeur Annand Jagesar op.
De oliewinning komt op het moment dat er steeds kritischer gekeken wordt naar de exploitatie van nieuwe olievelden, omdat dit de opwarming van de aarde kan versnellen. President Santokhi benadrukte dat zijn regering de negatieve koolstofstatus van zijn land in stand zal houden. Suriname is een van de drie landen in de wereld met een negatieve koolstofstatus. De bossen nemen meer CO2 op dan het land uitstoot.
Levensstandaard
Santokhi blikte ook vooruit op de verkiezingen in mei 2025. "Ons beleid, en dat zal voor elke regering moeten gelden, is dat de levensstandaard voor onze bevolking op een significant hoger niveau moet komen."
Zorgvuldige besteding van de enorme inkomsten is ook in de toekomst bijzonder belangrijk, zegt Jagesar: "Ik waarschuw ons allemaal, inclusief mijzelf, dat we moeten zorgen voor good governance." Hij wijst op landen als Nigeria en Venezuela die er ondanks hun enorme natuurlijke hulpbronnen economisch zeer slecht voor staan.
Jagesar voorspelt dat de levensomstandigheden sterk zullen verbeteren in Suriname, waar de bevolking na begrotingsproblemen en de coronacrisis te kampen had met extreme inflatie en toename van armoede. "Niemand hoeft meer arm te zijn in Suriname. Het gaat goed vertoeven zijn in Suriname", aldus Jagesar. "Er zijn zoveel inkomsten uit dit project, (…) dat we een fijn leven gaan hebben."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PostNL heeft flink geprofiteerd van de bezorging van zakelijke post in de laatste maand van het jaar. Dat zorgde voor een positief resultaat van de posttak aan het eind van 2025. Het postbedrijf gaat door met juridische procedures vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om PostNL geen subsidie te geven.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland zijn voor het eerst in ruim vier jaar weer positief gestemd over de economie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoewel het ondernemersvertrouwen in de detailhandel is gestegen, houden winkeliers wel zorgen over hun personeelsbestand.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen de nieuwe importtarieven in te trekken. Donald Trump kondigde de heffingen aan nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof vrijdag veel van zijn eerdere handelsmaatregelen had verworpen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen tot naleving van de onderlinge handelsafspraken die afgelopen zomer zijn gemaakt. Daarmee reageert Brussel op de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe wereldwijde tariefverhogingen na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Europees Parlement stelt de stemming over de handelsovereenkomst tussen de EU en de VS, die voor deze week gepland stond, mogelijk uit. Bernd Lange, rapporteur van de handelscommissie van het parlement, heeft zondag aangegeven dat hij in een spoedvergadering maandag gaat voorstellen het ratificatieproces op te schorten. Hij vindt dat nodig door de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof van vrijdag en nieuwe tariefaankondigingen van president Donald Trump.
17 uur geleden