TotalEnergies klaar voor oliewinning in Surinaams diepzeegebied
PARAMARIBO (AFN) - De Franse oliemaatschappij TotalEnergies gaat definitief naar olie boren in het diepzeegebied van Suriname. Samen met de Amerikaanse partner APA investeert het bedrijf ruim 10 miljard dollar in de ontginning van de olievelden, staat in het definitieve besluit dat ze overhandigden aan de Surinaamse president Chan Santokhi. Het is de eerste commerciële oliewinning in zee in Suriname, dat op miljardeninkomsten voor de staatskas rekent.
Staatsolie, het staatsbedrijf dat namens Suriname olie-activiteiten beheert, spreekt van een "historische mijlpaal". Van de investeringen wordt zeker 1 miljard dollar besteed in Suriname. Als de oliewinning vanaf 2028 op gang komt, rekent Suriname op 16 miljard tot 26 miljard dollar (14,5 miljard tot 23,5 miljard euro) aan inkomsten uit onder andere royalty's en belastingen. "Suriname zal nooit meer hetzelfde zijn", merkte Staatsolie-directeur Annand Jagesar op.
De oliewinning komt op het moment dat er steeds kritischer gekeken wordt naar de exploitatie van nieuwe olievelden, omdat dit de opwarming van de aarde kan versnellen. President Santokhi benadrukte dat zijn regering de negatieve koolstofstatus van zijn land in stand zal houden. Suriname is een van de drie landen in de wereld met een negatieve koolstofstatus. De bossen nemen meer CO2 op dan het land uitstoot.
Levensstandaard
Santokhi blikte ook vooruit op de verkiezingen in mei 2025. "Ons beleid, en dat zal voor elke regering moeten gelden, is dat de levensstandaard voor onze bevolking op een significant hoger niveau moet komen."
Zorgvuldige besteding van de enorme inkomsten is ook in de toekomst bijzonder belangrijk, zegt Jagesar: "Ik waarschuw ons allemaal, inclusief mijzelf, dat we moeten zorgen voor good governance." Hij wijst op landen als Nigeria en Venezuela die er ondanks hun enorme natuurlijke hulpbronnen economisch zeer slecht voor staan.
Jagesar voorspelt dat de levensomstandigheden sterk zullen verbeteren in Suriname, waar de bevolking na begrotingsproblemen en de coronacrisis te kampen had met extreme inflatie en toename van armoede. "Niemand hoeft meer arm te zijn in Suriname. Het gaat goed vertoeven zijn in Suriname", aldus Jagesar. "Er zijn zoveel inkomsten uit dit project, (…) dat we een fijn leven gaan hebben."
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
2 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
8 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
20 uur geleden