TotalEnergies: Europa moet met VS onderhandelen over gasgarantie
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Europese landen zouden met de Verenigde Staten moeten onderhandelen om te waarborgen dat de levering van Amerikaans vloeibaar aardgas (lng) gegarandeerd blijft. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies tijdens een toelichting op de resultaten.
Zijn opmerkingen komen op het moment dat de Amerikaanse president Donald Trump zware invoertarieven op Chinese importen heeft ingesteld, wat Beijing er dinsdag toe bracht een belasting van 15 procent op Amerikaans aardgas en 10 procent op Amerikaanse ruwe olie te heffen als vergelding.
"Wat gebeurt er als de Verenigde Staten plotseling besluiten minder te exporteren dan ze historisch gezien hebben gedaan? We mogen niet van een overmatige afhankelijkheid van Rusland doorschuiven naar een overmatige afhankelijkheid van een ander land, zelfs als het een bondgenoot is", zei Pouyanné.
Nettowinst
Volgens hem zijn er twee soorten landen: landen met vrijhandelsakkoorden die de Amerikanen hebben ondertekend en waarbij ze de export niet kunnen opschorten, en landen zonder vrijhandelsakkoorden, zoals Europa. "Ik denk dat het goed zou zijn voor Europeanen om in de komende onderhandelingen aan de Amerikanen te vragen om een soort garantie op vrije handel voor lng", vervolgde de Franse topman.
TotalEnergies maakte woensdag bekend dat de nettowinst vorig jaar met 26 procent is gedaald tot 15,8 miljard dollar. Dit kwam door de daling van de olieprijzen en een scherpe afname van de raffinagemarges. "Het olie- en gaslandschap was minder gunstig in 2024", zei de bestuursvoorzitter. Het concern maakte ook bekend dat er dit jaar honderden miljoenen minder geïnvesteerd gaan worden in groene energie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.
7 uur geledenFORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.
8 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
9 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
9 uur geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
12 uur geleden