TotalEnergies: Europa moet met VS onderhandelen over gasgarantie
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Europese landen zouden met de Verenigde Staten moeten onderhandelen om te waarborgen dat de levering van Amerikaans vloeibaar aardgas (lng) gegarandeerd blijft. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies tijdens een toelichting op de resultaten.
Zijn opmerkingen komen op het moment dat de Amerikaanse president Donald Trump zware invoertarieven op Chinese importen heeft ingesteld, wat Beijing er dinsdag toe bracht een belasting van 15 procent op Amerikaans aardgas en 10 procent op Amerikaanse ruwe olie te heffen als vergelding.
"Wat gebeurt er als de Verenigde Staten plotseling besluiten minder te exporteren dan ze historisch gezien hebben gedaan? We mogen niet van een overmatige afhankelijkheid van Rusland doorschuiven naar een overmatige afhankelijkheid van een ander land, zelfs als het een bondgenoot is", zei Pouyanné.
Nettowinst
Volgens hem zijn er twee soorten landen: landen met vrijhandelsakkoorden die de Amerikanen hebben ondertekend en waarbij ze de export niet kunnen opschorten, en landen zonder vrijhandelsakkoorden, zoals Europa. "Ik denk dat het goed zou zijn voor Europeanen om in de komende onderhandelingen aan de Amerikanen te vragen om een soort garantie op vrije handel voor lng", vervolgde de Franse topman.
TotalEnergies maakte woensdag bekend dat de nettowinst vorig jaar met 26 procent is gedaald tot 15,8 miljard dollar. Dit kwam door de daling van de olieprijzen en een scherpe afname van de raffinagemarges. "Het olie- en gaslandschap was minder gunstig in 2024", zei de bestuursvoorzitter. Het concern maakte ook bekend dat er dit jaar honderden miljoenen minder geïnvesteerd gaan worden in groene energie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
12 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
6 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
8 uur geleden