TotalEnergies bij verliezers op beurs Parijs na stakingsrompslomp
AMSTERDAM (ANP) - TotalEnergies stond maandag bij de verliezers op de beurs in Parijs. Het Franse olie- en gasconcern heeft in eigen land te maken met stakingen door personeel dat meer loon eist. Door de acties, die samenvallen met stakingen bij twee raffinaderijen van ExxonMobil, zitten ondertussen duizenden tankstations in Frankrijk zonder brandstof. TotalEnergies verloor in Parijs dik 2 procent. Vakbond CGT zei dat de stakingen voorlopig voortduren.
In Amsterdam verloor branchegenoot Shell 0,5 procent. De AEX-index in Amsterdam sloot met een verlies van 0,9 procent op 641,21 punten. Betalingsbedrijf Adyen was de sterkste daler in Amsterdam met een verlies van 3,6 procent. Supermarkconcern Ahold Delhaize was dagwinnaar. Het fonds won 3,1 procent geholpen door een adviesverhoging.
De Nederlandse chipbedrijven Besi, ASML en ASMI verloren tot 3,4 procent, na de eerdere verliezen bij Chinese chipbedrijven. Dat was weer het gevolg van nieuwe Amerikaanse exportregels voor materialen en apparatuur die chipfabrikanten nodig hebben. De regels zijn bedoeld om de technologische en militaire vooruitgang van China te vertragen.
Olie
De algehele stemming op Europese beurzen bleef terughoudend na de forse verliezen van afgelopen vrijdag. Het beter dan verwachte Amerikaanse banenrapport galmde nog na op de financiële markten. De aanhoudende sterke arbeidsmarkt in de Verenigde Staten geeft de Federal Reserve de ruimte om de rente stevig te blijven verhogen in de strijd tegen de hoge inflatie. Beleggers maken zich ook op voor het cijferseizoen. Zo komen aan het einde van de week de grote Amerikaanse banken met hun kwartaalupdate
De beurs in Frankfurt sloot nagenoeg vlak. De Duitse rente op staatsleningen schoot omhoog na het nieuws dat Berlijn voorstander is van het uitgeven van Europese schuldpapieren om de energiecrisis te bezweren. Tot voor kort was Duitsland, net als Nederland, tegen dit plan. Parijs en Londen verloren tot 0,4 procent. In Parijs steeg Renault 2,4 procent. Het Franse autoconcern bevestigde gesprekken te voeren met Nissan om mogelijk een deel van zijn belang in de Japanse autofabrikant te gelde te maken.
De euro was 0,9691 dollar waard, tegen 0,9782 dollar op vrijdag. De olieprijzen vielen wat terug na de opmars afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 92,07 dollar en Brentolie kostte 0,9 procent minder op 97,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
58 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
3 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
4 uur geleden