Tot zes maanden cel voor onlusten rond Ajax - Maccabi Tel Aviv
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag straffen opgelegd tot zes maanden cel aan vijf verdachten die betrokken waren bij de rellen in de hoofdstad op 7 en 8 november, rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv. In drie zaken ging het om onder meer het plegen van openlijk geweld, in twee om het delen van informatie in een groepsapp die bijdroeg aan het geweld.
Het was zowel in de buurt van de Johan Cruyff ArenA als in de binnenstad onrustig. Na de wedstrijd was het centrum van Amsterdam het toneel van tal van geweldsincidenten, waarbij Maccabi-supporters het doelwit waren. De beelden ervan gingen de wereld over. In Amsterdam zou sprake zijn geweest van een 'Jodenjacht', wat leidde tot een golf van woede en verontwaardiging. Volgens de rechtbank is rond de voetbalwedstrijd "op ongekende wijze de vlam in de pan geslagen".
De rechtbank legde - op één zaak na - lagere straffen op dan geëist, in sommige gevallen fors lager. De hoogst opgelegde straf - zes maanden - was voor Sevan Ö. Het Openbaar Ministerie had twee jaar cel tegen hem geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De rechtbank verklaarde onder meer bewezen dat hij op het Damrak iemand een vliegende trap heeft gegeven, waardoor het slachtoffer tegen een rijdende tram aanviel, en dat hij mensen die op de grond lagen heeft getrapt en geslagen.
Oog voor context
De overige straffen varieerden van honderd uur werkstraf tot tien weken cel. Van de vijf verdachten was er voor de uitspraak maar één in de rechtszaal verschenen. De anderen bleven weg vanwege de ruime media-aandacht voor de zaak. Het OM laat in een eerste reactie weten dat het de vonnissen gaat bestuderen, vooral op het punt van het verschil tussen eisen en opgelegde straffen.
De rechtbank zei dat zij in haar oordeel "oog heeft" voor de "context" waarin de ongeregeldheden hebben plaatsgevonden. Vanaf 6 november groeide de onrust in Amsterdam door de komst van de Israëlische supporters, die zich ook hebben misdragen. Zij rukten onder meer een Palestijnse vlag van een gevel in de binnenstad. Dat gedrag "lijkt de boosheid en frustratie over de situatie in Palestina te hebben aangewakkerd", tekent de rechtbank aan. Die context "biedt geen enkele rechtvaardiging voor het geweld tegen Israëlische supporters en de beledigingen die zijn geuit", aldus de rechtbank.
Twee weken geleden stonden in totaal zeven verdachten terecht. Twee zaken zijn aangehouden tot een nadere datum.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - Een deel van de natuurbrand in 't Harde is onder controle, zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio die ter plaatse is. "Wij verwachten en hopen dat het binnen nu en afzienbare tijd voor het hele gebied geldt."
8 minuten geledenDE BILT (ANP) - De rook van de grote natuurbrand op de Veluwe heeft ook Engeland bereikt. Op satellietbeelden is zichtbaar dat de rookpluim over Norwich trekt. Rond 17.00 uur was de pluim duidelijk voor de kust van Engeland te zien.
51 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De gemeente Nunspeet is voorbereid op een eventuele evacuatie van bewoners als de brand op het militaire oefenterrein ASK bij 't Harde zich uitbreidt. Dat zegt burgemeester Céline Blom van Nunspeet. In de naburige gemeente Elburg is opvang ingericht, mocht het zover komen.
52 minuten geleden'T HARDE (ANP) - Om de grote natuurbrand bij 't Harde te helpen blussen, zijn inmiddels vijf helikopters van de luchtmacht ingezet. Het Defensie Helikopter Commando (DHC) meldt via X dat een vierde Chinook en een Cougar naar het gebied op de Veluwe zijn gestuurd. Dat zijn twee verschillende types transporthelikopters.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - De grote brand die woedt op het militair oefenterrein Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is nog niet onder controle. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio ter plaatse. De brandweer is druk met het blussen van de brand en de woordvoerster denkt dat dit "nog zeker de hele nacht" gaat duren.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - Een deel van de A28 is afgesloten door de hevige natuurbrand op militair oefenterrein 't Harde. Tussen Harderwijk en Wezep is de snelweg in beide richtingen afgesloten, meldt de ANWB. Ook de N309 en de N795 richting Epe zijn dicht vanwege de brand die woensdagmiddag op het oefenterrein uitbrak.
2 uur geledenDEN HAM (ANP) - In een bos bij het Overijsselse Den Ham woedde woensdag een natuurbrand. Deze was rond 17.45 uur onder controle, meldt Brandweer Twente.
3 uur geleden