Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tot zes maanden cel voor onlusten rond Ajax - Maccabi Tel Aviv

Tot zes maanden cel voor onlusten rond Ajax - Maccabi Tel Aviv

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag straffen opgelegd tot zes maanden cel aan vijf verdachten die betrokken waren bij de rellen in de hoofdstad op 7 en 8 november, rond de voetbalwedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv. In drie zaken ging het om onder meer het plegen van openlijk geweld, in twee om het delen van informatie in een groepsapp die bijdroeg aan het geweld.

Het was zowel in de buurt van de Johan Cruyff ArenA als in de binnenstad onrustig. Na de wedstrijd was het centrum van Amsterdam het toneel van tal van geweldsincidenten, waarbij Maccabi-supporters het doelwit waren. De beelden ervan gingen de wereld over. In Amsterdam zou sprake zijn geweest van een 'Jodenjacht', wat leidde tot een golf van woede en verontwaardiging. Volgens de rechtbank is rond de voetbalwedstrijd "op ongekende wijze de vlam in de pan geslagen".

De rechtbank legde - op één zaak na - lagere straffen op dan geëist, in sommige gevallen fors lager. De hoogst opgelegde straf - zes maanden - was voor Sevan Ö. Het Openbaar Ministerie had twee jaar cel tegen hem geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De rechtbank verklaarde onder meer bewezen dat hij op het Damrak iemand een vliegende trap heeft gegeven, waardoor het slachtoffer tegen een rijdende tram aanviel, en dat hij mensen die op de grond lagen heeft getrapt en geslagen.

Oog voor context

De overige straffen varieerden van honderd uur werkstraf tot tien weken cel. Van de vijf verdachten was er voor de uitspraak maar één in de rechtszaal verschenen. De anderen bleven weg vanwege de ruime media-aandacht voor de zaak. Het OM laat in een eerste reactie weten dat het de vonnissen gaat bestuderen, vooral op het punt van het verschil tussen eisen en opgelegde straffen.

De rechtbank zei dat zij in haar oordeel "oog heeft" voor de "context" waarin de ongeregeldheden hebben plaatsgevonden. Vanaf 6 november groeide de onrust in Amsterdam door de komst van de Israëlische supporters, die zich ook hebben misdragen. Zij rukten onder meer een Palestijnse vlag van een gevel in de binnenstad. Dat gedrag "lijkt de boosheid en frustratie over de situatie in Palestina te hebben aangewakkerd", tekent de rechtbank aan. Die context "biedt geen enkele rechtvaardiging voor het geweld tegen Israëlische supporters en de beledigingen die zijn geuit", aldus de rechtbank.

Twee weken geleden stonden in totaal zeven verdachten terecht. Twee zaken zijn aangehouden tot een nadere datum.

Meer uit Binnenland

Kabinet kijkt naar stapsgewijze toetreding nieuwe EU-lidstaten

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Koning: Trump duidelijk gemaakt dat we het oneens zijn

MIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."

2 uur geleden
Belastingdienst vindt mogelijk relevante data enquête toeslagen

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.

4 uur geleden
AP: 66 meldingen datalek na ChipSoft-hack, ook van bedrijf zelf

DEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.

5 uur geleden
Ambtenaren verwachten dat geluidsregels Schiphol kunnen doorgaan

DEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.

5 uur geleden
Man vast voor verkrachting van vrouw (76) in 2021 in haar huis

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.

5 uur geleden
Ziekenhuizen sluiten niet uit dat hackers patiëntgegevens inzagen

DORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.

5 uur geleden