Tot nu toe ruim 7500 Syriërs teruggekeerd vanuit Turkije
ISTANBUL (ANP/DPA) - Sinds de val van het regime van Bashar al-Assad vorige week zijn ruim 7500 Syriërs vanuit Turkije naar Syrië teruggekeerd. Dat zei de Turkse minister van Binnenlandse Zaken Ali Yerlikaya zondag.
Tussen maandag en vrijdag staken dagelijks ruim duizend mensen de grens over. UNHCR schat het aantal wat lager in. De VN-vluchtelingenorganisatie telde tot vrijdag ongeveer 3000 mensen die via de grens met Turkije terugkeerden naar Syrië.
Sinds het begin van de burgeroorlog in Syrië in 2011 sloegen volgens een schatting van UNHCR in totaal ongeveer 4,8 miljoen Syriërs op de vlucht. Het merendeel, zo'n 3 miljoen vluchtelingen, werd in Turkije opgevangen. Ook Libanon, Jordanië, Irak en Egypte vingen grote aantallen op.
Het grote aantal vluchtelingen in Turkije leidde in eigen land tot kritiek op president Recep Tayyip Erdogan, die de Syriërs opriep terug te keren naar hun thuisland. Maandag heropende Turkije een grensovergang met Syrië. Erdogan sprak toen de verwachting uit dat veel Syriërs "veilig en vrijwillig" zouden vertrekken.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.
2 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.
3 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
8 uur geleden