Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tot nu toe 700 asielaanvragen van derdelanders uit Oekraïne

Tot nu toe 700 asielaanvragen van derdelanders uit Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 700 van de 2900 zogeheten derdelanders uit Oekraïne die in Nederland verblijven, hebben hier asiel aangevraagd, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het gaat om mensen die zijn gevlucht vanwege de oorlog maar eigenlijk uit een ander land komen. Ze hadden bijvoorbeeld een tijdelijke verblijfsvergunning voor Oekraïne vanwege studie, werk of asiel. In Nederland kregen zij tot nu toe dezelfde bescherming en opvang als Oekraïners maar die regeling loopt op 4 september af.

Dat betekent dat de derdelanders binnen 28 dagen Nederland moeten verlaten of asiel aanvragen. Het ministerie houdt er rekening mee dat de komende dagen nog meer derdelanders een asielverzoek zullen indienen. Volgens demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) kan het merendeel van de derdelanders die zijn gevlucht in principe terug naar hun land van herkomst. "Behalve als zij daar te vrezen hebben voor geweld of vervolging, dan kunnen zij hier asiel aanvragen", aldus de bewindsman.

Nederland was een van de weinige landen in Europa die ook derdelanders opving. De Immigratie- en Naturalisatiedienst IND was de afgelopen tijd al begonnen met de behandeling van asielaanvragen van derdelanders. Voorrang bij de procedure kregen de personen die uit veilige landen kwamen - en dus relatief snel afgewezen kunnen worden - en mensen uit Jemen en Syrië die juist veel kans maken op een asielstatus in Nederland.

Gefaseerde overplaatsing

De komende weken worden de derdelanders die in de asielprocedure zitten, gefaseerd overgeplaatst naar opvanglocaties van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). De meesten zaten tot nu toe in locaties waar Oekraïners worden opgevangen, die gemeenten hebben geregeld. Het is niet duidelijk of de asielaanvragen door derdelanders de druk op het aanmeldcentrum in Ter Apel verhogen. Het COA heeft al rekening gehouden met extra aanvragen door deze groep mensen, maar het is afwachten of er nog meer aanvragen komen dan de tot nu toe ongeveer 700 bekende. Oekraïners hoeven geen asiel aan te vragen. Inmiddels zijn er ongeveer 97.000 Oekraïners in Nederland.

Een aantal derdelanders is in beroep gegaan tegen het besluit van de IND om hun bescherming te beëindigen. De rechtbank van Rotterdam heeft geoordeeld dat dit besluit rechtmatig is. Degenen die deze uitspraak aanvechten, moeten in beginsel Nederland ook binnen vier weken verlaten. Tenzij de hogere rechter hen alsnog gelijk geeft.

Meer uit Binnenland

56 Nederlanders aan boord van repatriëringsvlucht uit Egypte

SCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Ruim 1 op de 6 mensen overweegt niet te stemmen door wantrouwen

DEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.

1 uur geleden
Code geel voor het westen van het land wegens dichte mist

DE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.

1 uur geleden
Oud-tv-presentator Jan Lenferink (80) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.

8 uur geleden
Turkije dreigde met tegenaanval tegen Iran, zegt Berendsen

DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.

10 uur geleden
Berendsen schakelt Defensie in voor repatriëring rond Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.

11 uur geleden
Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

12 uur geleden