Tot nu toe 700 asielaanvragen van derdelanders uit Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 700 van de 2900 zogeheten derdelanders uit Oekraïne die in Nederland verblijven, hebben hier asiel aangevraagd, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het gaat om mensen die zijn gevlucht vanwege de oorlog maar eigenlijk uit een ander land komen. Ze hadden bijvoorbeeld een tijdelijke verblijfsvergunning voor Oekraïne vanwege studie, werk of asiel. In Nederland kregen zij tot nu toe dezelfde bescherming en opvang als Oekraïners maar die regeling loopt op 4 september af.
Dat betekent dat de derdelanders binnen 28 dagen Nederland moeten verlaten of asiel aanvragen. Het ministerie houdt er rekening mee dat de komende dagen nog meer derdelanders een asielverzoek zullen indienen. Volgens demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) kan het merendeel van de derdelanders die zijn gevlucht in principe terug naar hun land van herkomst. "Behalve als zij daar te vrezen hebben voor geweld of vervolging, dan kunnen zij hier asiel aanvragen", aldus de bewindsman.
Nederland was een van de weinige landen in Europa die ook derdelanders opving. De Immigratie- en Naturalisatiedienst IND was de afgelopen tijd al begonnen met de behandeling van asielaanvragen van derdelanders. Voorrang bij de procedure kregen de personen die uit veilige landen kwamen - en dus relatief snel afgewezen kunnen worden - en mensen uit Jemen en Syrië die juist veel kans maken op een asielstatus in Nederland.
Gefaseerde overplaatsing
De komende weken worden de derdelanders die in de asielprocedure zitten, gefaseerd overgeplaatst naar opvanglocaties van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). De meesten zaten tot nu toe in locaties waar Oekraïners worden opgevangen, die gemeenten hebben geregeld. Het is niet duidelijk of de asielaanvragen door derdelanders de druk op het aanmeldcentrum in Ter Apel verhogen. Het COA heeft al rekening gehouden met extra aanvragen door deze groep mensen, maar het is afwachten of er nog meer aanvragen komen dan de tot nu toe ongeveer 700 bekende. Oekraïners hoeven geen asiel aan te vragen. Inmiddels zijn er ongeveer 97.000 Oekraïners in Nederland.
Een aantal derdelanders is in beroep gegaan tegen het besluit van de IND om hun bescherming te beëindigen. De rechtbank van Rotterdam heeft geoordeeld dat dit besluit rechtmatig is. Degenen die deze uitspraak aanvechten, moeten in beginsel Nederland ook binnen vier weken verlaten. Tenzij de hogere rechter hen alsnog gelijk geeft.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
4 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
5 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
5 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.
8 uur geleden