Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tot 23 jaar cel voor moordaanslag op Enschedese advocaat Schol

Tot 23 jaar cel voor moordaanslag op Enschedese advocaat Schol

ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft twee mannen celstraffen tot 23 jaar opgelegd voor de moordaanslag op de Enschedese advocaat Philippe Schol. Het tweetal, de Hengeloërs Bert Jan ten V. (48) en Maikel T.T. (32), vuurde op 6 november 2019 vanuit een rijdende auto meerdere kogels af op Schol, in de buurt van diens huis in het Duitse Gronau. Schol liet op dat moment zijn hond uit en raakte ernstig gewond. Volgens de rechtbank was de moordpoging "een aanslag op de rechtsstaat".

De opgelegde straffen zijn conform de eisen van het Openbaar Ministerie: 23 jaar voor Ten V. en 18 jaar voor T.T. Ten V. is ook veroordeeld voor de beschieting van een sportschool in Losser, een maand voor de aanslag op advocaat Schol. T.T. was daar niet bij. In de sportschool was op dat moment nog een klant aanwezig.

Beide incidenten houden verband met elkaar. Schol trad op als curator bij het faillissement van de sportschool, evenals bij faillissementen van verwante sportscholen. Een en ander ging gepaard met conflicten, waarbij ook aan het adres van Schol bedreigingen zijn geuit. In Gronau en Losser is hoogstwaarschijnlijk hetzelfde wapen gebruikt. In beide gevallen was er volgens de rechtbank sprake van een opdracht. De twee verdachten waren in te huren voor incassoklussen.

Moordplan

De aanslag op Schol omschreef de rechtbank als "een grondig en langdurig voorbereid moordplan". Wie er heeft geschoten, is niet vastgesteld. Dat maakt niet uit, aldus de rechtbank. De twee verdachten hadden dezelfde bedoeling - het vermoorden van de advocaat - en zijn samen opgetrokken bij de uitvoering van het plan. Het duo heeft ontkend, in weerwil van het volgens de rechtbank ruim voldoende bewijs.

De rechtbank benadrukte het feit dat de poging tot moord op Schol amper twee maanden na de moord op de Amsterdamse advocaat Derk Wiersum plaatsvond. "De schok die deze moord in Nederland en daarbuiten met zich meebracht heeft de mannen er niet van weerhouden om meerdere kogels op de curator af te vuren", aldus de rechter in het vonnis. De rechtsstaat én de professionals die de rechtsstaat dienen, moeten beschermd worden, zette de rechtbank bij de onderbouwing van de opgelegde straffen uiteen.

De aanslag was voor Schol "een extreem traumatische gebeurtenis", aldus de rechtbank, die het leven van hem en zijn naasten voorgoed heeft veranderd. De advocaat werd door een kogel geraakt in zijn bovenbeen, waardoor hij een slagaderlijke bloeding opliep. Slagvaardig optreden van buurtgenoten en voorbijgangers heeft zijn leven gered. Sinds de moordpoging draagt Schol een kogelvrije jas.

Meer uit Binnenland

Cruiserederij: mensen aan boord Hondius "heel saamhorig"

DEN HAAG (ANP) - De situatie aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is "vrij goed", meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions. "De mensen zijn heel saamhorig." Volgens de woordvoerder helpt het daarbij dat er op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus aan boord zijn van het schip. "Natuurlijk gaat de ene persoon beter met deze situatie om dan de andere, maar het is rustig aan boord."

20 minuten geleden
LUMC: opvang en zorg opvarende Hondius verloopt volgens plan

LEIDEN (ANP) - De opvang en zorg voor de opvarende van het cruiseschip Hondius in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) verloopt volgens plan. "We bieden alle ondersteuning en zorg die de patiënt op dit moment nodig heeft en nemen alle voorzorgsmaatregelen om dat op een veilige manier te doen."

22 minuten geleden
Singapore test twee Hondius-opvarenden op hantavirus

SINGAPORE (ANP) - Singapore test twee opvarenden van het cruiseschip Hondius op het hantavirus. Een van hen heeft een loopneus en de ander heeft geen enkele ziekteverschijnselen. De twee wachten in isolatie de uitslag van de testen af.

48 minuten geleden
Herstemming Gorinchem definitief, Democraten de grootste

GORINCHEM (ANP) - Democraten Gorinchem is, na het definitief vaststellen van de verkiezingsuitslag van de herstemming op 29 april, zoals verwacht de grootste fractie geworden in de gemeenteraad. De lokale partij krijgt zeven zetels, net zoveel als het aantal zetels dat de partij kreeg bij de verkiezingen op 18 maart.

1 uur geleden
Radboudumc neemt mogelijk besmette opvarende Hondius op

NIJMEGEN (ANP) - Het Radboudumc heeft een opvarende van het cruiseschip Hondius opgenomen, die mogelijk besmet is met het hantavirus. Dat meldt het Nijmeegse ziekenhuis.

1 uur geleden
Huidige opvarenden Hondius nog steeds vrij van klachten

MADRID (ANP) - Alle mensen die nu aan boord van het cruiseschip Hondius zijn, hebben geen symptomen van het hantavirus. Dat laat rederij Oceanwide Expeditions donderdag weten. Het bedrijf zegt in contact te zijn met de autoriteiten over de plek van aankomst, quarantainemaatregelen en tests van alle passagiers en bemanningsleden.

1 uur geleden
Cruiseschip: 30 opvarenden gingen op Sint-Helena van boord

JAMESTOWN (ANP) - Dertig opvarenden van de Hondius zijn op 24 april op het eiland Sint-Helena van boord gegaan, meldt bedrijf Oceanwide Expeditions. Onder hen was het Nederlandse echtpaar, van wie de man op dat moment al was overleden en de vrouw later overleed, en een derde Nederlander.

1 uur geleden