Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tot 23 jaar cel voor moordaanslag op Enschedese advocaat Schol

Tot 23 jaar cel voor moordaanslag op Enschedese advocaat Schol

ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft twee mannen celstraffen tot 23 jaar opgelegd voor de moordaanslag op de Enschedese advocaat Philippe Schol. Het tweetal, de Hengeloërs Bert Jan ten V. (48) en Maikel T.T. (32), vuurde op 6 november 2019 vanuit een rijdende auto meerdere kogels af op Schol, in de buurt van diens huis in het Duitse Gronau. Schol liet op dat moment zijn hond uit en raakte ernstig gewond. Volgens de rechtbank was de moordpoging "een aanslag op de rechtsstaat".

De opgelegde straffen zijn conform de eisen van het Openbaar Ministerie: 23 jaar voor Ten V. en 18 jaar voor T.T. Ten V. is ook veroordeeld voor de beschieting van een sportschool in Losser, een maand voor de aanslag op advocaat Schol. T.T. was daar niet bij. In de sportschool was op dat moment nog een klant aanwezig.

Beide incidenten houden verband met elkaar. Schol trad op als curator bij het faillissement van de sportschool, evenals bij faillissementen van verwante sportscholen. Een en ander ging gepaard met conflicten, waarbij ook aan het adres van Schol bedreigingen zijn geuit. In Gronau en Losser is hoogstwaarschijnlijk hetzelfde wapen gebruikt. In beide gevallen was er volgens de rechtbank sprake van een opdracht. De twee verdachten waren in te huren voor incassoklussen.

Moordplan

De aanslag op Schol omschreef de rechtbank als "een grondig en langdurig voorbereid moordplan". Wie er heeft geschoten, is niet vastgesteld. Dat maakt niet uit, aldus de rechtbank. De twee verdachten hadden dezelfde bedoeling - het vermoorden van de advocaat - en zijn samen opgetrokken bij de uitvoering van het plan. Het duo heeft ontkend, in weerwil van het volgens de rechtbank ruim voldoende bewijs.

De rechtbank benadrukte het feit dat de poging tot moord op Schol amper twee maanden na de moord op de Amsterdamse advocaat Derk Wiersum plaatsvond. "De schok die deze moord in Nederland en daarbuiten met zich meebracht heeft de mannen er niet van weerhouden om meerdere kogels op de curator af te vuren", aldus de rechter in het vonnis. De rechtsstaat én de professionals die de rechtsstaat dienen, moeten beschermd worden, zette de rechtbank bij de onderbouwing van de opgelegde straffen uiteen.

De aanslag was voor Schol "een extreem traumatische gebeurtenis", aldus de rechtbank, die het leven van hem en zijn naasten voorgoed heeft veranderd. De advocaat werd door een kogel geraakt in zijn bovenbeen, waardoor hij een slagaderlijke bloeding opliep. Slagvaardig optreden van buurtgenoten en voorbijgangers heeft zijn leven gered. Sinds de moordpoging draagt Schol een kogelvrije jas.

Meer uit Binnenland

Kabinet moet haast maken met regels voor AI, zegt waakhond AP

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.

1 uur geleden
Amsterdammer opgepakt als hoofdverdachte Duitse aanslagenreeks

AMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.

7 uur geleden
Schutter fatale schietpartij Zwijndrecht spant kort geding aan

DEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.

8 uur geleden
Politie Amsterdam rolt grote site op voor handel in gestolen data

AMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.

8 uur geleden
Vier maanden cel voor slaan van agent bij demonstratie

DEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.

9 uur geleden
Iets meer vrouwelijke bestuurders bij overheden

DEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.

9 uur geleden
Stempassen voor verkiezingen niet overal goed bezorgd

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.

10 uur geleden