Tot 20 jaar cel opgelegd voor huurmoord Amstelveen
AMSTERDAM (ANP) - Voor de huurmoord op de 56-jarige Itzhak Meiri heeft de rechtbank vrijdag straffen opgelegd oplopend tot twintig jaar. De jeugdige verdachte F.M. (17) is veroordeeld tot de maximale jeugddetentie van twee jaar en jeugd-tbs. De eis van het Openbaar Ministerie was acht jaar cel en tbs op basis van het volwassenenstrafrecht, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
Medeverdachte Jesus T.A. (21) is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar, conform de eis van het OM. Hij zou de opdracht voor de huurmoord hebben aangenomen en als chauffeur hebben gefungeerd.
Het slachtoffer uit Almere werd op 22 december vorig jaar na een bezoek aan de tandarts doodgeschoten in de Wieringerstraat in Amstelveen. De twee verdachten zouden Meiri al geruime tijd hebben gevolgd.
Jeugdstrafrecht
F.M. was ten tijde van de moord 16 jaar oud. Hij zou zeven kogels hebben afgevuurd. Meiri werd er door drie geraakt en bezweek kort na de schietpartij in een ziekenhuis aan zijn verwondingen.
Vanwege de ernst van het misdrijf vond het OM toepassing van het volwassenenstrafrecht op de jeugdige verdachte noodzakelijk. Ook de rechtbank noemde de liquidatie een "zeer ernstig feit", maar koos toch voor het jeugdstrafrecht. De rechtbank beschouwt F.M. als een jonge jongen die functioneert op een niveau dat past bij zijn leeftijd. Hij heeft een behandeling nodig met een pedagogische component, zoals de PIJ-maatregel (jeugd-tbs). In een tbs-kliniek voor volwassenen zou F.M. zich bovendien niet kunnen handhaven, verwacht de rechtbank. De rechtbank wees er bovendien op dat de PIJ-maatregel op termijn kan worden omgezet in tbs. Daarmee schiet het jeugdstrafrecht niet tekort, redeneert de rechtbank.
Brute daad
De 17-jarige F.M. zou de schutter zijn geweest, maar beide verdachten zijn even verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van het slachtoffer. "Met deze brute daad hebben jullie blijk gegeven van een volledige gebrek aan respect voor het leven van een ander", aldus de rechtbank. Status en financieel gewin waren hun drijfveren, concludeert de rechtbank.
F.M. heeft geen enkele verklaring willen afleggen en beriep zich ook tijdens zijn berechting consequent op zijn zwijgrecht. Medeverdachte T.A. heeft in juli bij de politie bekend. Hij werd een dag na de moord opgepakt, F.M. in januari.
Itzhak Meiri zou op een dodenlijst hebben gestaan. Hij werd jaren geleden veroordeeld tot 6,5 jaar cel voor de afpersing van zakenlieden. Over de achtergrond van de moord heeft T.A. niet willen verklaren.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Een 21-jarige man uit Zoetermeer is vorige week woensdag opgepakt in verband met een schietincident in het winkelcentrum Kronenburg in Arnhem, meldt de politie dinsdag. Hierbij raakte op zaterdag 21 februari een omstander lichtgewond.
16 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het OM gaat niet in hoger beroep in de Barendrechtse zedenzaak. Vorige week kreeg de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - In een onderzoek naar sextortion, waarin meerdere aangiftes werden gedaan, zijn dinsdag twee mensen aangehouden. Het gaat om mannen van 22, beide afkomstig uit Arnhem. Ze worden ervan verdacht meerdere slachtoffers te hebben afgeperst, meldt de politie.
1 uur geledenBREDA (ANP) - In een aftakking van de Beneden-Merwede waar vorige week maandag een schoen met een voet van de sinds december 2023 vermiste 16-jarige Yoran Krol werd gevonden, heeft de politie eerder nog een schoen met daarin een voet van een andere vermiste persoon gevonden. Het gaat om de 75-jarige Marijke die in maart 2024 vermist raakte, meldt de politie dinsdag.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is het hoger beroep begonnen in de zaak over het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. "Het is een walgelijke en laffe daad dat ik zoveel leed heb toegebracht. Ik heb ze pijn gedaan, angsten bezorgd en beschadigd. Er is geen enkel excuus voor wat ik heb gedaan", zei verdachte Nancy D. (57) bij aanvang. "Samen vormden we een giftige cocktail, waarbij slachtoffers zijn gevallen", zei verdachte Peter S. (62) op de eerste zittingsdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassademedewerkers in Iran worden tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe. Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken (CDA) schrijft op X dat zij worden verplaatst vanwege de veiligheidsrisico's.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag verzoeken tot nader onderzoek naar de detentieomstandigheden van ex-advocaat Inez Weski afgewezen. Weski, verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliƫnt Ridouan Taghi, en haar advocaten hadden hier vorige maand tijdens een ingelaste zitting om gevraagd. De beslissing van de rechtbank betekent dat de inhoudelijke behandeling van de zaak op 2 april kan beginnen.
3 uur geleden