Tot 17,5 jaar cel voor verdachten fatale incasso Bergen
ROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft donderdag vier verdachten van betrokkenheid bij een fatale incasso in het Noord-Limburgse dorp Bergen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 520 dagen tot 17,5 jaar. De vier mannen waren volgens de rechtbank betrokken bij het afpersen van de 58-jarige Duitse bioboer Thomas Schwarz in diens woning op 26 november 2019, een afpersing die hem uiteindelijk het leven kostte.
Drie verdachten, Amerikaanse oud-militairen, werden volgens de rechtbank ingehuurd door de 54-jarige Zwitser Lukas F., omdat het slachtoffer nog een grote schuld bij F. zou hebben. Een van de Amerikanen, Jacob M., heeft het slachtoffer uiteindelijk gedood, aldus de rechtbank, zodat hij en zijn mededader ongestraft weg konden komen. Jacob M. kreeg hiervoor 17,5 jaar cel.
De drie Amerikanen moesten in opdracht van F. de bioboer dwingen 462.000 euro te betalen, die hij nog schuldig zou zijn aan een bedrijf in Macedonië. Steven C. (54) en Jacob M. (41) drongen de woning binnen en sloegen het slachtoffer, bonden hem vast en tapeten zijn mond dicht. M. sneed Schwarz uiteindelijk de keel door.
Zes jaar
Opdrachtgever Lukas F. kreeg zes jaar en drie maanden wegens afpersing en vrijheidsberoving. Steven C. kreeg vijf jaar en vier maanden om diezelfde redenen. De voormalige sheriff Will J. (37), die tijdens de operatie op de uitkijk stond, kreeg een celstraf gelijk aan het voorarrest, 520 dagen. Hij mocht de rechtbank als vrij man verlaten.
Het Openbaar Ministerie had gevangenisstraffen van negen tot twintig jaar tegen het viertal geëist.
Spil
De rechtbank ziet F. als spil van het geheel. "Zonder zijn opdracht tot een criminele incasso-operatie had er geen misdrijf plaatsgevonden", aldus de rechtbank. "F. neemt echter geen enkele verantwoordelijkheid voor zijn eigen handelen en schuift de schuld naar zijn medeverdachten."
William J. en Steven C. werden vrijgesproken van doodslag, omdat ze niet hadden kunnen weten dat M. een mes bij zich had en zijn slachtoffer de keel zou doorsnijden. Bovendien deed M. dat op een onbewaakt moment, toen C. even naar buiten was om J., de chauffeur van de vluchtauto, te wenken.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Peter Plasman, de advocaat van de vrouw die Marco Borsato beschuldigde van ontucht, is ervan overtuigd dat het proces rond de zanger nog niet klaar is. "Gezien de inzet en de belangen die aan de orde zijn, verwacht ik dat het Openbaar Ministerie in hoger beroep zal gaan", zei hij bij het verlaten van de rechtbank in Utrecht.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops weten nog niet of Marco Borsato een zaak wil maken van de tegenaangifte die hij in 2021 deed tegen de vrouw die hem beschuldigde van ontucht. De zanger beschuldigde haar en haar moeder van het doen van een valse aangifte, smaad en laster.
5 uur geleden