Tot 16 jaar cel geëist in moordzaak Franse leraar Samuel Paty
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers hebben celstraffen van 1 tot 16 jaar geëist tegen acht verdachten voor hun rol bij de moord op de Franse leraar Samuel Paty. De man die Paty in 2020 ombracht, is destijds door de politie gedood.
De zwaarste straf eisten de aanklagers voor een verdachte die lid zou zijn van een terroristische organisatie die hielp bij de voorbereidingen op de moord. De 23-jarige Azim Epsirkhanov was in eerste instantie aangeklaagd voor "medeplichtigheid bij een terroristische moord". Daar staat een levenslange gevangenisstraf op. De ernst van de aanklacht werd later verlaagd tot "lidmaatschap van een terroristische organisatie", waar een maximale celstraf van 30 jaar op staat.
Tegen een andere verdachte, de 22-jarige Naim Boudaoud, eisten aanklagers een celstraf van 14 jaar. Epsirkhanov en Boudaoud waren beiden bevriend met de dader en zouden hem hebben geholpen bij het aanschaffen van wapens.
Karikaturen
Paty werd in oktober 2020 onthoofd in de buurt van de middelbare school waar hij lesgaf. De docent had zijn leerlingen karikaturen van de profeet Mohammed laten zien tijdens een les over vrijheid van meningsuiting.
De dader was een 18-jarige Russische vluchteling van Tsjetsjeense afkomst. De politie schoot hem ter plekke dood. Eind vorig jaar veroordeelde een Franse rechtbank al zes tieners voor hun betrokkenheid bij de aanslag.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Mensen in Iran zijn naar bruggen en energiecentrales gekomen uit protest tegen mogelijke aanvallen van de Verenigde Staten en Israël, melden internationale media op basis van beelden van de Iraanse staatstelevisie. De Iraniërs vormen een menselijke ketting rond de bouwwerken, die de Amerikaanse president Donald Trump heeft genoemd als doelwitten voor aanvallen na het verstrijken van zijn deadline.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft de directe communicatie met de Verenigde Staten verbroken, meldt The Wall Street Journal. Aanleiding hiervoor zou het dreigement van president Donald Trump zijn om de "hele beschaving" van Iran te vernietigen, als het land niet voor zijn deadline van dinsdag tot een akkoord komt. De gesprekken met onderhandelaars gaan volgens de krant gewoon door.
9 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Twee Fransen die meer dan drie jaar lang vastzaten in een Iraanse gevangenis zijn onderweg naar huis, zegt de Franse president Emmanuel Macron. Volgens het Iraanse persbureau IRNA is ook een Iraanse burger die werd vastgehouden in Frankrijk vrijgelaten als onderdeel van een gevangenenruil.
35 minuten geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - NASA heeft een historische foto vrijgegeven van een aardondergang, ook wel "earthset" genoemd, waarbij de aarde achter de maan wegzakt. De foto werd maandag gemaakt tijdens de Artemis II-ruimtemissie vanaf de achterzijde van de maan.
54 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de Europese Unie beschuldigd van "schandalige" inmenging in de Hongaarse parlementsverkiezingen. Vance is vlak voor die spannende verkiezingen op bezoek in Boedapest en zegt zelf premier Viktor Orbán zo veel als hij kan te willen helpen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Ye, ook bekend als Kanye West, mag niet naar het Verenigd Koninkrijk reizen deze zomer, meldt de BBC. De Britse overheid heeft de rapper toegang geweigerd na een controverse over zijn geplande optreden als headliner op het Wireless Festival in Londen deze zomer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert de druk op Iran steeds verder op in aanloop naar de door hem gestelde deadline. "Een hele beschaving zal vannacht sterven, om nooit meer teruggebracht te worden. Ik wil niet dat dat gebeurt, maar het zal waarschijnlijk wel zo zijn", schrijft hij op zijn platform Truth Social.
3 uur geleden