Tot 15 jaar cel voor overvallers waardetransport Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank heeft tot vijftien jaar cel opgelegd voor de gewelddadige overval op een waardetransport bij Schöne Edelmetaal in Amsterdam-Noord in 2021. De rechtbank wees Hamza B. aan als initiatiefnemer van de overval en legde hem vijftien jaar cel op. Hij gaf het startsein voor de overval, deed voorverkenningen en huurde het appartement waar de overval met de andere verdachten werd besproken.
De straffen vallen lager uit dan de eis van het Openbaar Ministerie, die achttien jaar tegen zeven verdachten had geëist. Volgens de rechter is bewezen dat op één plek gericht op de politie is geschoten, aanzienlijk minder vaak dan door het OM werd gesteld. In een bocht van de A10 heeft een verdachte vanuit een rijdende vluchtauto gericht op een politievoertuig geschoten waarin twee politiemensen zaten, aldus rechter. Hij is verdeeld tot vijftien jaar cel. Een andere verdachte die niet gericht heeft geschoten kreeg twaalf jaar cel. Beide verdachten hebben ook in de lucht geschoten.
Op andere plekken is niet bewezen dat er geschoten is, aldus de rechter. Twee verdachten kregen tien jaar voor hun rol bij de overval. Twee anderen kregen straffen van twee en zes jaar opgelegd vanwege hun medeplichtigheid bij de overval, aldus de rechtbank.
Wildwestachtervolging
De overval op 19 mei 2021 leidde tot een wildwestachtervolging met de massaal uitgerukte politie, die eindigde in Broek in Waterland, een dorp boven Amsterdam. Vluchtauto’s werden daar in brand gestoken. Tijdens een achtervolging te voet door een weiland schoot de politie een 47-jarige verdachte, afkomstig uit Frankrijk, dood. De buit bedroeg 14,5 miljoen euro aan edelmetalen, waarvan ruim 4 miljoen nog steeds spoorloos is.
Volgens de rechter ging het om een overval "waarbij het toepassen van geweld op geen enkele manier is geschuwd". De rechter sprak verder over een "ongekende brutaliteit die nauwelijks nog in Nederland is vertoond" en waarbij het geweld een grote impact had op bewoners en agenten.
In totaal stonden er acht verdachten terecht, met een Belgische, Franse en Marokkaanse nationaliteit. Zij hebben twee weken om in hoger beroep te gaan. Drie verdachten van de overval staan later nog terecht.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
2 uur geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriëren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
20 uur geleden