'Tot 1200 Russische paramilitairen actief in Libië'
NEW YORK (ANP/RTR) - Het Russische paramilitaire bedrijf Wagner Group heeft naar schatting tot 1200 manschappen ingezet in Libië. Zij werken samen met de troepen van krijgsheer Khalifa Haftar, schrijven onderzoekers in een vertrouwelijk VN-rapport dat is ingezien door Reuters.
De onderzoekers, die toezicht houden op de naleving van het wapenembargo tegen het Noord-Afrikaanse land, zeggen dat het Russische bedrijf specialisten naar Libië heeft gestuurd. Het gaat bijvoorbeeld om scherpschutters. In totaal zijn naar schatting 800 tot 1200 manschappen van Wagner actief in het land.
Libië is het toneel van een bloedige burgeroorlog. Haftar, die zijn machtsbasis heeft in het oosten, probeert al een jaar om hoofdstad Tripoli te veroveren. Daar zetelt de regering van premier Fayez al-Sarraj, die door de VN wordt gezien als de legitieme leider van zijn land.
Hulp
Beide strijdende partijen kunnen rekenen op hulp uit het buitenland. Haftar wordt onder meer gesteund door de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. De regering van Sarraj wordt geholpen door Turkije. De hulp van de huurlingen geeft Haftar volgens onderzoekers veel meer slagkracht.
De Russische president Poetin kreeg eerder dit jaar de vraag of Wagner meedoet aan de strijd in Libië. Hij stelde toen dat als daar al Russen actief zijn, die in elk geval niet werken voor de Russische staat en daar ook niet door betaald worden. Het bedrijf heeft zelf nog niet gereageerd op het VN-rapport.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
2 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
6 uur geleden