'Tot 1200 Russische paramilitairen actief in Libië'
NEW YORK (ANP/RTR) - Het Russische paramilitaire bedrijf Wagner Group heeft naar schatting tot 1200 manschappen ingezet in Libië. Zij werken samen met de troepen van krijgsheer Khalifa Haftar, schrijven onderzoekers in een vertrouwelijk VN-rapport dat is ingezien door Reuters.
De onderzoekers, die toezicht houden op de naleving van het wapenembargo tegen het Noord-Afrikaanse land, zeggen dat het Russische bedrijf specialisten naar Libië heeft gestuurd. Het gaat bijvoorbeeld om scherpschutters. In totaal zijn naar schatting 800 tot 1200 manschappen van Wagner actief in het land.
Libië is het toneel van een bloedige burgeroorlog. Haftar, die zijn machtsbasis heeft in het oosten, probeert al een jaar om hoofdstad Tripoli te veroveren. Daar zetelt de regering van premier Fayez al-Sarraj, die door de VN wordt gezien als de legitieme leider van zijn land.
Hulp
Beide strijdende partijen kunnen rekenen op hulp uit het buitenland. Haftar wordt onder meer gesteund door de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. De regering van Sarraj wordt geholpen door Turkije. De hulp van de huurlingen geeft Haftar volgens onderzoekers veel meer slagkracht.
De Russische president Poetin kreeg eerder dit jaar de vraag of Wagner meedoet aan de strijd in Libië. Hij stelde toen dat als daar al Russen actief zijn, die in elk geval niet werken voor de Russische staat en daar ook niet door betaald worden. Het bedrijf heeft zelf nog niet gereageerd op het VN-rapport.
Meer uit Buitenland
HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.
18 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.
33 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham hoopt dat zijn land uiteindelijk weer toetreedt tot de Europese Unie. "Ik denk niet dat het is gelopen zoals mensen zeiden dat het zou gaan", zei hij tijdens een interview met ITV over de Brexit.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
5 uur geleden