Toshiba wint op beurs Tokio na overnamenieuws
TOKIO (ANP) - Industrieel- en technologisch concern Toshiba was donderdag een opvallende winnaar op de beurs in Tokio. Een consortium van bedrijven wil het Japanse bedrijf kopen voor zo'n 19 miljard dollar, meldde persbureau Kyodo op basis van ingewijden.
Toshiba werd bijna 8 procent hoger gezet op het nieuws. Het bedrijf wordt al jaren geplaagd door schandalen. Zo was er in 2015 sprake van boekhoudfraude en ging twee jaar later een dochteronderneming voor kernenergie failliet. Vorig jaar kwam aan het licht dat bestuursleden samen met de Japanse regering activistische aandeelhouders buitensloten.
De Nikkei in Tokio stond 0,5 procent lager. Nieuwe cijfers uit Japan wezen op een aanzienlijke stijging van de prijzen die de maakindustrie voor de eigen producten vraagt. Dat komt onder andere door de zwakke yen.Sony (min 0,5 procent) en Honda (plus 1,1 procent) gaan over drie jaar samen elektrische auto's op de Noord-Amerikaanse markt verkopen, zo maakten ze bekend. De twee Japanse bedrijven zijn van plan de materialen voor die voertuigen vooral in Noord-Amerika zelf te kopen.
Fast Retailing
Het aandeel van het Japanse kledingwinkelconcern Fast Retailing bleef vrijwel onbewogen in de aanloop naar de publicatie van zijn cijfers. Analisten rekenen op een forse stijging van de jaarwinst van de eigenaar van kledingketen Uniqlo.
De Hang Seng-index in Hongkong ging 1 procent omlaag en de beurs in Shanghai won 0,2 procent. De Kospi in Seoul verloor 1,1 procent en de All Ordinaries in Sydney steeg 0,2 procent. Beleggers zijn wereldwijd ook in afwachting van nieuwe inflatiecijfers uit de Verenigde Staten. Die laten zien of de sterke prijsstijgingen van de afgelopen maanden afzwakken of niet, waarmee het einde van de forse renteverhogingen door de Federal Reserve mogelijk in zicht komt.
Chipindustrie
TSMC steeg 0,3 procent in Taipei. De Taiwanese chipfabrikant heeft van Amerikaanse autoriteiten toestemming gekregen om nog zeker één jaar apparatuur uit de Verenigde Staten naar China te halen voor de productie van halfgeleiders, meldt zakenkrant Nikkei op basis van ingewijden. Onlangs presenteerde de Amerikaanse president Joe Biden een nieuw pakket maatregelen om de ontwikkeling van de Chinese chipindustrie te vertragen. Later op de dag komt TSMC ook met kwartaalcijfers.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
7 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
15 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
22 uur geleden