Topvrouw IMF onder vuur om kwestie uit haar tijd bij Wereldbank
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wordt ervan beschuldigd dat ze vroeger druk heeft uitgeoefend om de positie van China in een ranglijst van landen beter te doen voorkomen. Het gaat om een voorval uit de tijd dat ze nog topbestuurder was bij de Wereldbank. De aantijgingen komen van een advocatenkantoor dat onderzoek deed in opdracht van de Wereldbank.
China stond in een rapport over internationaal zaken doen uit oktober 2017 op de 78e plek. Maar eigenlijk zou het Aziatische land zeven plaatsen lager moeten staan, kwam later aan het licht. Georgieva zou vanuit de top van de Wereldbank hebben aangedrongen op bepaalde aanpassingen waardoor China iets beter uit de verf kwam. In die periode was de Wereldbank ook bezig met een kapitaalverhoging voor de eigen organisatie, waarbij China een sleutelrol moest spelen.
Voor de Wereldbank zijn de conclusies een reden om in de toekomst niet meer verder te gaan met de zogeheten Doing Business-rapportages, waarin de ranglijst stond. Er zouden namelijk belangrijke ethische grenzen zijn overschreden.
Serieuze bevindingen
Georgieva is het "fundamenteel oneens" met beschuldigingen van het advocatenkantoor. Verder heeft de Bulgaarse aangegeven dat ze de kwestie al heeft besproken met het bestuur van het IMF, waaraan ze sinds 2019 leiding geeft.
De Amerikaanse overheid zegt dat het wel om "serieuze bevindingen" gaat. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Financiën doen de Verenigde Staten nog onderzoek naar de zaak. Washington ziet het als zijn verantwoordelijkheid om de integriteit van internationale financiële organisaties te waarborgen. Zowel het IMF als de Wereldbank heeft zijn hoofdkantoor in de Amerikaanse hoofdstad.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 14.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is tot 13.00 uur maar in "enkele" gevallen mogelijk, meldt een woordvoerder van Luchtverkeersleiding Nederland.
42 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen tot zeker 13.00 uur niet landen op Schiphol doordat de landingsbanen vol liggen met sneeuw. Vertrekken is maar beperkt mogelijk, meldt de luchthaven.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese financiële toezichthouder heeft de belangrijkste banken en kredietverstrekkers van het land gevraagd hun financiële risico's met betrekking tot Venezuela in kaart te brengen. Dat zeggen anonieme bronnen tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een stevige winst begonnen aan de eerste volle handelsweek van het nieuwe jaar. Beleggers lijken zich niet van de wijs te laten brengen door de Amerikaanse aanval op Venezuela afgelopen weekend. Vrijdag won de Amsterdamse hoofdindex al 1,7 procent. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML deden het goed op de eerste handelsdag van 2026. Ook de Europese defensiebedrijven stonden in de belangstelling door de oplopende geopolitieke spanningen.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van goud is maandag gestegen door de toegenomen geopolitieke spanningen als gevolg van de Amerikaanse aanval op Venezuela. Daarbij werden de Venezolaanse leider Nicolás Maduro en zijn vrouw gevangen genomen. Ook zilver werd duurder. De olieprijzen lieten daarentegen een kleine daling zien ondanks de spanningen in het olierijke Venezuela.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn maandag al zo'n 450 vluchten geannuleerd in verband met de sneeuwval. De verwachting is dat er nog meer annuleringen bijkomen, laat Schiphol maandagochtend weten. KLM liet zondag al weten maandag zeker 124 vluchten te schrappen. Inmiddels is dit aantal opgelopen tot 300. KLM waarschuwt dat dit nog kan oplopen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) stapt naar de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam om de fusieplannen van kunstmestproducent OCI te laten blokkeren. Volgens de beleggersclub is deze stap nodig omdat het aan de beurs in Amsterdam genoteerde bedrijf geen gehoor geeft aan oproepen van beleggers om de omstreden plannen te staken.
5 uur geleden