Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topturnsters verder zonder coaches en programma

Topturnsters verder zonder coaches en programma

ARNHEM (ANP) - Voor topturnsters als Sanne Wevers en Eythora Thorsdottir is de weg naar de Olympische Spelen van Tokio woensdag opengebroken. Naar aanleiding van getuigenissen van diverse oud-turnsters over fysieke en geestelijke mishandeling door coaches besloot gymnastiekbond KNGU het topsportprogramma van de vrouwen stil te leggen. Bondscoach Gerben Wiersma en Vincent Wevers, vader en coach van olympisch kampioene Sanne Wevers, mogen de turnhal voorlopig niet in. "Met halve maatregelen verander je de cultuur niet", verklaarde voorzitter Monique Kempff tijdens een persconferentie op sportcentrum Papendal.

In gang gezet door een mea culpa van turncoach Gerrit Beltman volgde de afgelopen dagen een reeks verklaringen van oud-turnsters waarin met name Wevers er niet best afkwam. Oud-turnster Joy Goedkoop verklaarde te zijn geschopt en geslagen in de tijd dat ze onder Wevers bij TON Almelo trainde. Ook Wiersma werd beticht van geestelijke mishandeling, terwijl ook misdragingen van coaches als Patrick Kiens, betrokken bij het olympisch traject, en Frank Louter weer werden benoemd. Louter kwam er eerder mee weg en is inmiddels al jaren als opleider in dienst bij TON Almelo.

De KNGU legt de gedragingen van Wevers en Wiersma voor aan het Instituut Sportrechtspraak (ISR), terwijl een onafhankelijk onderzoeksteam zich over de wantoestanden buigt. Het resultaat wordt eind van het jaar verwacht. Tot die tijd mogen Wevers en Wiersma hun functie in ieder geval niet uitoefenen, kregen ze woensdagochtend te horen. Beiden wilden woensdag niet reageren.

Lastige keuze

De bond heeft een lastige keuze gemaakt. "Maar er moest recht worden gedaan aan de turnsters die de misstanden hebben moeten ondergaan. Dat heeft inderdaad grote consequenties voor de huidige selectie", erkende technisch directeur Mark Meijer, die zijn vakantieadres in Italië spoorslags had verlaten. "Met deze maatregel zeggen we iets over het functioneren van Gerben en Vincent, terwijl ik ook met andere coaches in gesprek ga. Alleen hebben we met hen geen arbeidsrechtelijke relatie en is het aan de clubs om besluiten te nemen."

Concreet is dat Vincent Wevers niet meer welkom is in de turnhal om zijn dochters Sanne en Lieke, Vera van Pol en Naomi Visser te trainen en Wiersma niet bevoegd is een selectie voor het EK dit najaar samen te stellen. Meijer: "Er is ons alles aan gelegen de gevolgen voor de sporters te beperken. Het is een duivels dilemma. We moesten daadkracht tonen, maar willen ook de olympische ambitie van de turnsters vormgeven"

Meer uit Sport

Martín na crash in MotoGP-sprintrace Australië leiding WK kwijt

PHILLIP ISLAND (ANP) - MotoGP-coureur Jorge Martín heeft zijn pols gebroken tijdens de sprintrace bij de Grote Prijs van Australië. De Spaanse wegracer kan zodoende zondag niet meedoen aan de hoofdrace.

9 minuten geleden
Honkballers Milwaukee Brewers winnen eerste duel World Series

MILWAUKEE (ANP) - De honkballers van Milwaukee Brewers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag het eerste duel in de World Series gewonnen. De Brewers trokken in het American Family Field van Milwaukee met 3-2 de winst op de Tampa Bay Rays naar zich toe.

56 minuten geleden
Verstappen zet in tweede vrije training in Austin derde tijd neer

N i e u w bericht, meer informatie na 3e alinea: meer tijden en stand

7 uur geleden
Turnster Visser elfde in meerkampfinale, goud Blakely

ROTTERDAM (ANP) - Turnster Naomi Visser (25) is met een totaal van 52,866 punten elfde geworden in de meerkampfinale bij de WK in Rotterdam. Het goud ging naar de Amerikaanse Skye Blakely, die 55,733 punten bij elkaar turnde.

10 uur geleden
Verstappen rijdt tweede tijd in eerste training op circuit Austin

AUSTIN (ANP) - Max Verstappen heeft in de eerste vrije training van de Grote Prijs van de Verenigde Staten de tweede tijd gereden. De viervoudig wereldkampioen moest op het Circuit of the Americas 0,084 seconde toegeven op de beste tijd van de Monegask Charles Leclerc in de Ferrari.

11 uur geleden
Skiester Shiffrin richt zich meer op reuzenslalom en super-G

SÖLDEN (ANP) - Skiester Mikaela Shiffrin wil zich in het komende seizoen niet alleen op de slalom richten, maar ook meer aandacht besteden aan de reuzenslalom en de super-G. Dat zei de 31-jarige Amerikaanse aan de vooravond van de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen in het Oostenrijkse Sölden. Daar staat dit weekend een reuzenslalom op het programma.

12 uur geleden
De Waard grijpt in afscheidsjaar naast titel beste hockeyster

DOHA (ANP) - Xan de Waard heeft in haar afscheidsjaar naast de titel van beste hockeyster van de wereld gegrepen. De titel ging naar de Argentijnse Sofía Cairó. De 30-jarige De Waard stopte afgelopen zomer na de verloren WK-finale in eigen land met hockey. De Nederlandse werd in haar carrière twee keer verkozen tot beste hockeyster ter wereld, in 2023 en 2025. Dit jaar was ze een van de drie genomineerden.

12 uur geleden