Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topturnsters verder zonder coaches en programma

Topturnsters verder zonder coaches en programma

ARNHEM (ANP) - Voor topturnsters als Sanne Wevers en Eythora Thorsdottir is de weg naar de Olympische Spelen van Tokio woensdag opengebroken. Naar aanleiding van getuigenissen van diverse oud-turnsters over fysieke en geestelijke mishandeling door coaches besloot gymnastiekbond KNGU het topsportprogramma van de vrouwen stil te leggen. Bondscoach Gerben Wiersma en Vincent Wevers, vader en coach van olympisch kampioene Sanne Wevers, mogen de turnhal voorlopig niet in. "Met halve maatregelen verander je de cultuur niet", verklaarde voorzitter Monique Kempff tijdens een persconferentie op sportcentrum Papendal.

In gang gezet door een mea culpa van turncoach Gerrit Beltman volgde de afgelopen dagen een reeks verklaringen van oud-turnsters waarin met name Wevers er niet best afkwam. Oud-turnster Joy Goedkoop verklaarde te zijn geschopt en geslagen in de tijd dat ze onder Wevers bij TON Almelo trainde. Ook Wiersma werd beticht van geestelijke mishandeling, terwijl ook misdragingen van coaches als Patrick Kiens, betrokken bij het olympisch traject, en Frank Louter weer werden benoemd. Louter kwam er eerder mee weg en is inmiddels al jaren als opleider in dienst bij TON Almelo.

De KNGU legt de gedragingen van Wevers en Wiersma voor aan het Instituut Sportrechtspraak (ISR), terwijl een onafhankelijk onderzoeksteam zich over de wantoestanden buigt. Het resultaat wordt eind van het jaar verwacht. Tot die tijd mogen Wevers en Wiersma hun functie in ieder geval niet uitoefenen, kregen ze woensdagochtend te horen. Beiden wilden woensdag niet reageren.

Lastige keuze

De bond heeft een lastige keuze gemaakt. "Maar er moest recht worden gedaan aan de turnsters die de misstanden hebben moeten ondergaan. Dat heeft inderdaad grote consequenties voor de huidige selectie", erkende technisch directeur Mark Meijer, die zijn vakantieadres in Italië spoorslags had verlaten. "Met deze maatregel zeggen we iets over het functioneren van Gerben en Vincent, terwijl ik ook met andere coaches in gesprek ga. Alleen hebben we met hen geen arbeidsrechtelijke relatie en is het aan de clubs om besluiten te nemen."

Concreet is dat Vincent Wevers niet meer welkom is in de turnhal om zijn dochters Sanne en Lieke, Vera van Pol en Naomi Visser te trainen en Wiersma niet bevoegd is een selectie voor het EK dit najaar samen te stellen. Meijer: "Er is ons alles aan gelegen de gevolgen voor de sporters te beperken. Het is een duivels dilemma. We moesten daadkracht tonen, maar willen ook de olympische ambitie van de turnsters vormgeven"

Meer uit Sport

Verstappen: ik was dichter bij stoppen dan veranderen van team

ZANDVOORT (ANP) - Max Verstappen was dichter bij afscheid nemen van de Formule 1 dan overstappen naar een ander team. Dat zei de viervoudig wereldkampioen donderdag in een drukbezochte persconferentie op het circuit van Zandvoort. Ongeveer honderd journalisten waren aanwezig in de ontvangstruimte van Red Bull, waar de Limburger zijn contractverlenging toelichtte.

37 minuten geleden
Reuters: UEFA, AFC en CONCACAF overwegen motie tegen Infantino

NYON (ANP) - De voetbalbonden van Europa (UEFA), Azië (AFC) en Noord- en Midden-Amerika (CONCACAF) overwegen een motie van wantrouwen in te dienen tegen FIFA-voorzitter Gianni Infantino. Dat melden ingewijden aan persbureau Reuters. De bonden willen hier zelf geen officiële uitspraken over doen.

39 minuten geleden
Oud-coureur Lammers vindt verlenging Verstappen 'mooi en logisch'

ZANDVOORT (ANP) - Oud-coureur Jan Lammers vindt de contractverlenging van Max Verstappen bij de Formule 1-renstal van Red Bull "mooi en logisch nieuws". Verstappen verlengde zijn verbintenis met twee jaar tot en met 2030, al waren er lang geruchten over de toekomst van de 28-jarige Nederlander. "Max is duidelijk iemand die weet wat hij heeft en beseft dat het gras niet noodzakelijkerwijs groener is aan de andere kant", reageert de sportief directeur van de Dutch Grand Prix in Zandvoort.

2 uur geleden
Verstappen rijdt komende vier jaar bij Red Bull in Formule 1

ZANDVOORT (ANP) - Max Verstappen heeft zijn contract bij de Formule 1-renstal van Red Bull met twee jaar verlengd tot en met 2030. Dat meldde de renstal in een persbericht, vrijgegeven op de mediadag van de Formule 1 bij de voorlopig laatste Dutch Grand Prix op Zandvoort.

4 uur geleden
Turners lopen teamfinale bij EK mis, ook geen individuele finales

ZAGREB (ANP) - De Nederlandse turners zijn er bij de EK in Zagreb niet in geslaagd zich te plaatsen voor de finales. Elijah Faverus, Jordi Hagenaar, Amine Abaidi, Jermain Grünberg en Loran de Munck kwamen tot een totaal van 238,928 punten en de negende plek in het landenklassement. De beste acht teams plaatsten zich voor de finale. De negende plek van Nederland levert de ploeg wel een teamticket op voor de WK in Rotterdam, in oktober dit jaar. Daarvoor was een plek bij de beste dertien landenteams vereist.

16 uur geleden
Springruiter Smolders begint goed aan WK in Aken

AKEN (ANP) - De Nederlandse springruiters zijn goed begonnen aan de WK in Aken. Harrie Smolders bezet met Mr. Tac na het eerste onderdeel de tweede plaats in het klassement. Hij was een fractie langzamer dan de Fransman Julien Épaillard.

18 uur geleden
Hockeysters winnen derde groepswedstrijd op WK ruim van Japan

AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeysters hebben de eerste groepsfase van het WK in eigen land afgesloten met een ruime zege op Japan. De titelverdediger van bondscoach Raoul Ehren versloeg de Japanse hockeysters in het Wagener Stadion in Amstelveen met 9-0.

18 uur geleden