Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topturnsters verder zonder coaches en programma

Topturnsters verder zonder coaches en programma

ARNHEM (ANP) - Voor topturnsters als Sanne Wevers en Eythora Thorsdottir is de weg naar de Olympische Spelen van Tokio woensdag opengebroken. Naar aanleiding van getuigenissen van diverse oud-turnsters over fysieke en geestelijke mishandeling door coaches besloot gymnastiekbond KNGU het topsportprogramma van de vrouwen stil te leggen. Bondscoach Gerben Wiersma en Vincent Wevers, vader en coach van olympisch kampioene Sanne Wevers, mogen de turnhal voorlopig niet in. "Met halve maatregelen verander je de cultuur niet", verklaarde voorzitter Monique Kempff tijdens een persconferentie op sportcentrum Papendal.

In gang gezet door een mea culpa van turncoach Gerrit Beltman volgde de afgelopen dagen een reeks verklaringen van oud-turnsters waarin met name Wevers er niet best afkwam. Oud-turnster Joy Goedkoop verklaarde te zijn geschopt en geslagen in de tijd dat ze onder Wevers bij TON Almelo trainde. Ook Wiersma werd beticht van geestelijke mishandeling, terwijl ook misdragingen van coaches als Patrick Kiens, betrokken bij het olympisch traject, en Frank Louter weer werden benoemd. Louter kwam er eerder mee weg en is inmiddels al jaren als opleider in dienst bij TON Almelo.

De KNGU legt de gedragingen van Wevers en Wiersma voor aan het Instituut Sportrechtspraak (ISR), terwijl een onafhankelijk onderzoeksteam zich over de wantoestanden buigt. Het resultaat wordt eind van het jaar verwacht. Tot die tijd mogen Wevers en Wiersma hun functie in ieder geval niet uitoefenen, kregen ze woensdagochtend te horen. Beiden wilden woensdag niet reageren.

Lastige keuze

De bond heeft een lastige keuze gemaakt. "Maar er moest recht worden gedaan aan de turnsters die de misstanden hebben moeten ondergaan. Dat heeft inderdaad grote consequenties voor de huidige selectie", erkende technisch directeur Mark Meijer, die zijn vakantieadres in Italië spoorslags had verlaten. "Met deze maatregel zeggen we iets over het functioneren van Gerben en Vincent, terwijl ik ook met andere coaches in gesprek ga. Alleen hebben we met hen geen arbeidsrechtelijke relatie en is het aan de clubs om besluiten te nemen."

Concreet is dat Vincent Wevers niet meer welkom is in de turnhal om zijn dochters Sanne en Lieke, Vera van Pol en Naomi Visser te trainen en Wiersma niet bevoegd is een selectie voor het EK dit najaar samen te stellen. Meijer: "Er is ons alles aan gelegen de gevolgen voor de sporters te beperken. Het is een duivels dilemma. We moesten daadkracht tonen, maar willen ook de olympische ambitie van de turnsters vormgeven"

Meer uit Sport

Djokovic op ATP-toernooi Bazel uitgeschakeld door Struff

BAZEL (ANP) - Novak Djokovic is donderdagavond in de achtste finales van het ATP-toernooi van Bazel uitgeschakeld door Jan-Lennard Struff. De Servische 24-voudige grandslamwinnaar verloor in drie sets van de Duitser: 7-6 (4) 5-7 6-7 (5).

6 uur geleden
Belgische wielrenner Teuns (34) beëindigt carrière

BONDUES (ANP) - Dylan Teuns beëindigt zijn wielercarrière. Dat maakte de 34-jarige Belg donderdag bekend via sociale media. Teuns beleefde in 2022 het hoogtepunt van zijn loopbaan door heuvelklassieker de Waalse Pijl te winnen. Ook won hij twee etappes in de Tour de France en het eindklassement in onder meer de Ronde van Polen.

8 uur geleden
Griekspoor verliest van Zverev die naar plek 1 ATP-ranking stijgt

WENEN (ANP) - De opmars van tennisser Tallon Griekspoor is ten einde gekomen tegen de Duitser Alexander Zverev. Na zijn toernooizege in Brussel strandde Griekspoor donderdag na twee sets in de achtste finale van het ATP-toernooi van Wenen: 4-6 5-7. Zverev is door zijn overwinning virtueel gestegen naar plek 1 op de wereldranglijst. Als de lijst maandag officieel wordt, zal hij de geblesseerde Italiaan Jannik Sinner voorbijgaan.

9 uur geleden
WK-leider Antonelli kampt met virusinfectie voor GP van Mexico

MEXICO-STAD (ANP) - Formule 1-coureur Kimi Antonelli heeft last van een virusinfectie en slaat donderdag de mediaverplichtingen in aanloop naar de GP van Mexico over. Dat meldt zijn team Mercedes. De Italiaanse leider in de WK-stand kan zich bij de race van zondag voor het eerst kronen tot wereldkampioen. Daarvoor heeft hij genoeg aan een negende plaats.

9 uur geleden
Roux de Bézieux nieuwe voorzitter Franse Winterspelen 2030

PARIJS (ANP/AFP) - Geoffroy Roux de Bézieux is de nieuwe voorzitter van het organisatiecomité voor de Olympische Winterspelen van 2030 in de Franse Alpen. De 64-jarige Fransman volgt de in september afgetreden Edgar Grospiron op.

13 uur geleden
Eenhoorn: heel bijzonder dat Murphy met Brewers World Series wint

ROTTERDAM (ANP) - Robert Eenhoorn noemt het "heel bijzonder" dat voormalig bondscoach Pat Murphy met de honkballers van Milwaukee Brewers kampioen is geworden. "Het is voor iedere coach een knappe prestatie, maar het is natuurlijk heel leuk dat iemand het doet die twee keer bondscoach van Nederland was en veel affiniteit met ons land heeft", zegt de 58-jarige oud-honkbalinternational Eenhoorn tegen het ANP.

15 uur geleden
Rybakina wint in Tokio en blijft dit jaar tennisranglijst leiden

TOKIO (ANP) - Elena Rybakina heeft de kwartfinale bereikt van het tennistoernooi van Tokio. De nummer één van de wereldranglijst uit Kazachstan won in twee sets van haar landgenote Joelia Poetintseva: 6-2 6-3.

18 uur geleden