Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toponderhandelaar VS eist vrijlating gevangenen door Iran

Toponderhandelaar VS eist vrijlating gevangenen door Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten het kernwapenverdrag met Iran uit 2015 nieuw leven in blazen als Iran vier Amerikaanse burgers die in Teheran worden vastgehouden niet vrijlaat. Dat zegt de hoogste Amerikaanse onderhandelaar Robert Malley in gesprek met persbureau Reuters.

De vier Amerikaanse gevangenen vormen in principe een andere kwestie dan het kernwapenverdrag, zegt Malley, "maar het is voor ons moeilijk voor te stellen het kernwapenoverleg te heropenen zolang vier onschuldige Amerikanen worden gegijzeld door Iran."

De VS houden indirecte overleggen over het kernwapenverdrag en los daarvan indirecte gesprekken over het vrijlaten van de Amerikaanse gevangenen. Het is voor het eerst dat Malley de vrijlating van de Amerikanen zo nadrukkelijk verbindt aan de indirecte overleggen over het kernwapenverdrag.

Gijzelaars

Critici beschuldigen Iran ervan buitenlanders gevangen te zetten om ze als een soort gijzelaars te kunnen gebruiken bij internationale onderhandelingen. Iran ontkent dat te doen. Het land zal ook niet instemmen met de eis van Malley. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag laten weten niet akkoord te gaan met de vrijlating van de Amerikaanse gevangenen als voorwaarde voor verdere onderhandelingen.

Iran sloot de atoomdeal in 2015 met de Verenigde Staten, Rusland, China, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Daarmee werden de nucleaire activiteiten van Iran beperkt in ruil voor verlichting van internationale sancties. Sinds de Amerikanen zich in 2018 onder leiding van toenmalig president Donald Trump eenzijdig terugtrokken, houdt ook Iran zich niet meer aan de afspraken.

Meer uit Buitenland

Europarlement aan lidstaten: maak haast met Europese defensieunie

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.

2 uur geleden
Stembureaus openen voor Britse verkiezingen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.

8 uur geleden
AzG: ondervoeding Gaza verwoestend voor zwangeren en baby's

GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).

9 uur geleden
Lagere straf voor Zuid-Koreaanse oud-premier Han

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.

12 uur geleden
Vermeende afscheidsbrief Jeffrey Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.

13 uur geleden
Regering-Trump haalt uit naar Europa in nieuw terrorismebeleid

WASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.

13 uur geleden
Eerste Israëlische luchtaanval op Beiroet sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.

21 uur geleden