Toponderhandelaar VS eist vrijlating gevangenen door Iran
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten het kernwapenverdrag met Iran uit 2015 nieuw leven in blazen als Iran vier Amerikaanse burgers die in Teheran worden vastgehouden niet vrijlaat. Dat zegt de hoogste Amerikaanse onderhandelaar Robert Malley in gesprek met persbureau Reuters.
De vier Amerikaanse gevangenen vormen in principe een andere kwestie dan het kernwapenverdrag, zegt Malley, "maar het is voor ons moeilijk voor te stellen het kernwapenoverleg te heropenen zolang vier onschuldige Amerikanen worden gegijzeld door Iran."
De VS houden indirecte overleggen over het kernwapenverdrag en los daarvan indirecte gesprekken over het vrijlaten van de Amerikaanse gevangenen. Het is voor het eerst dat Malley de vrijlating van de Amerikanen zo nadrukkelijk verbindt aan de indirecte overleggen over het kernwapenverdrag.
Gijzelaars
Critici beschuldigen Iran ervan buitenlanders gevangen te zetten om ze als een soort gijzelaars te kunnen gebruiken bij internationale onderhandelingen. Iran ontkent dat te doen. Het land zal ook niet instemmen met de eis van Malley. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag laten weten niet akkoord te gaan met de vrijlating van de Amerikaanse gevangenen als voorwaarde voor verdere onderhandelingen.
Iran sloot de atoomdeal in 2015 met de Verenigde Staten, Rusland, China, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Daarmee werden de nucleaire activiteiten van Iran beperkt in ruil voor verlichting van internationale sancties. Sinds de Amerikanen zich in 2018 onder leiding van toenmalig president Donald Trump eenzijdig terugtrokken, houdt ook Iran zich niet meer aan de afspraken.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
4 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
8 uur geleden