Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Toponderhandelaar VS eist vrijlating gevangenen door Iran

Toponderhandelaar VS eist vrijlating gevangenen door Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten het kernwapenverdrag met Iran uit 2015 nieuw leven in blazen als Iran vier Amerikaanse burgers die in Teheran worden vastgehouden niet vrijlaat. Dat zegt de hoogste Amerikaanse onderhandelaar Robert Malley in gesprek met persbureau Reuters.

De vier Amerikaanse gevangenen vormen in principe een andere kwestie dan het kernwapenverdrag, zegt Malley, "maar het is voor ons moeilijk voor te stellen het kernwapenoverleg te heropenen zolang vier onschuldige Amerikanen worden gegijzeld door Iran."

De VS houden indirecte overleggen over het kernwapenverdrag en los daarvan indirecte gesprekken over het vrijlaten van de Amerikaanse gevangenen. Het is voor het eerst dat Malley de vrijlating van de Amerikanen zo nadrukkelijk verbindt aan de indirecte overleggen over het kernwapenverdrag.

Gijzelaars

Critici beschuldigen Iran ervan buitenlanders gevangen te zetten om ze als een soort gijzelaars te kunnen gebruiken bij internationale onderhandelingen. Iran ontkent dat te doen. Het land zal ook niet instemmen met de eis van Malley. Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag laten weten niet akkoord te gaan met de vrijlating van de Amerikaanse gevangenen als voorwaarde voor verdere onderhandelingen.

Iran sloot de atoomdeal in 2015 met de Verenigde Staten, Rusland, China, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Daarmee werden de nucleaire activiteiten van Iran beperkt in ruil voor verlichting van internationale sancties. Sinds de Amerikanen zich in 2018 onder leiding van toenmalig president Donald Trump eenzijdig terugtrokken, houdt ook Iran zich niet meer aan de afspraken.

Meer uit Buitenland

UNICEF: humanitaire nood voor kinderen groter dan in decennia

DEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.

59 minuten geleden
Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

5 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

5 uur geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

7 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

7 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

7 uur geleden
Zelensky zegt klaar te zijn voor verkiezingen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.

7 uur geleden