Topmannen chipfabrikanten bezorgd over nationalistisch beleid
MÜNCHEN (ANP/RTR) - De topmannen van drie grote Europese chipfabrikanten waarschuwden maandag dat de druk van de Verenigde Staten, China en Europa om elk een eigen halfgeleiderindustrie op te bouwen, hun bedrijven steeds meer belemmert. Kort na de herverkiezing van Donald Trump als president van de VS, uitten de bestuurders van Infineon (Duitsland), STMicroelectronics (Frankrijk/Italië) en NXP (Nederland) in een gezamenlijke verklaring hun zorgen over de groeiende nationalistische koers in het industriebeleid die al een decennium aan de gang is.
"Er bestaat een gevaar dat we deze fragmentatie versnellen", zei Infineon-topman Jochen Hanebeck tijdens een elektronicaconferentie in München. "De fragmentatie gebeurt aan de aanbodkant en met de dreiging van tarieven lijkt het alleen maar erger te worden", voegde hij toe. De drie bedrijven leveren chips voor auto's, elektriciteitscentrales en industriële toepassingen, en doen momenteel veel zaken in China dankzij de groeiende markt van elektrische voertuigen.
Jean-Marc Chery, topman van STMicroelectronics, wees op de hoge kosten van het opzetten van gescheiden productie- en toeleveringsketens, specifiek voor markten zoals "China voor China en het Westen voor het Westen." NXP-bestuursvoorzitter Kurt Sievers voegde daaraan toe dat geen enkel land in staat zal zijn om de chipmarkt volledig te domineren of zelfstandig te worden. "En als het mogelijk was, zou het zo duur worden dat consumenten geen enkel apparaat met chips meer kunnen betalen", stelt Sievers.
Meer uit Financieel
GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
2 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Een vierde tanker met Russische diesel vertrekt woensdag naar de Verenigde Staten om de brandstof aan de Amerikanen te leveren. Dat heeft de Russische vicepremier Aleksandr Novak gezegd. Drie tankers zijn momenteel al onderweg naar de VS. De eerste vertrok op 22 oktober in het kader van de Amerikaans-Russische dieseldeal.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - Coca-Cola heeft in het derde kwartaal een hogere omzet en winst behaald. Het bedrijf verkocht meer frisdrank, waarbij de populariteit van suikervrije varianten van het merk verder toenam. Daarnaast gingen de prijzen omhoog.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsplannen om de btw op bloemen en planten te verhogen naar 21 procent zullen slecht uitpakken voor de sector. De inkomens van bloemisten komen hierdoor zo sterk onder druk te staan dat de helft onder het minimumloon dreigt te zakken, waarschuwt branchevereniging voor bloemisten VBW. Daarnaast gaan naar verwachting duizenden banen verloren in de sector.
4 uur geleden