Topmannen chipfabrikanten bezorgd over nationalistisch beleid
MÜNCHEN (ANP/RTR) - De topmannen van drie grote Europese chipfabrikanten waarschuwden maandag dat de druk van de Verenigde Staten, China en Europa om elk een eigen halfgeleiderindustrie op te bouwen, hun bedrijven steeds meer belemmert. Kort na de herverkiezing van Donald Trump als president van de VS, uitten de bestuurders van Infineon (Duitsland), STMicroelectronics (Frankrijk/Italië) en NXP (Nederland) in een gezamenlijke verklaring hun zorgen over de groeiende nationalistische koers in het industriebeleid die al een decennium aan de gang is.
"Er bestaat een gevaar dat we deze fragmentatie versnellen", zei Infineon-topman Jochen Hanebeck tijdens een elektronicaconferentie in München. "De fragmentatie gebeurt aan de aanbodkant en met de dreiging van tarieven lijkt het alleen maar erger te worden", voegde hij toe. De drie bedrijven leveren chips voor auto's, elektriciteitscentrales en industriële toepassingen, en doen momenteel veel zaken in China dankzij de groeiende markt van elektrische voertuigen.
Jean-Marc Chery, topman van STMicroelectronics, wees op de hoge kosten van het opzetten van gescheiden productie- en toeleveringsketens, specifiek voor markten zoals "China voor China en het Westen voor het Westen." NXP-bestuursvoorzitter Kurt Sievers voegde daaraan toe dat geen enkel land in staat zal zijn om de chipmarkt volledig te domineren of zelfstandig te worden. "En als het mogelijk was, zou het zo duur worden dat consumenten geen enkel apparaat met chips meer kunnen betalen", stelt Sievers.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.
13 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De oliewinning in Saudi-Arabië is door de Iranoorlog gedaald tot het laagste niveau sinds 1990. Recente aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hebben het nog lastiger gemaakt om olie te produceren en exporteren.
15 minuten geledenROME (ANP) - De Italiaanse treinvervoerder Italo heeft plannen om uit te breiden naar Nederland en België. Dat zei topman Gianbattista La Rocca tegen Italiaanse media. Onlangs werd al bekend dat de private vervoersmaatschappij volop investeert om in Duitsland de concurrentie aan te gaan met Deutsche Bahn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben tijdens de cyberaanval op het logistieke bedrijf CEVA Logistics ook toegang gekregen tot de persoonsgegevens van Bijenkorf-klanten. Dat bevestigt de warenhuisketen donderdag. Het gaat onder meer om namen, adressen en telefoonnummers van mensen die onlinebestellingen hebben gedaan bij de Bijenkorf.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogt de rente in de eurozone opnieuw om de hoge inflatie aan te pakken. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omhoog naar 2,5 procent. Het is de tweede renteverhoging dit jaar. In juni werden de leenkosten ook met een kwart procentpunt verhoogd. Dat was de eerste renteverhoging sinds september 2023.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veertig Nederlandse start-ups en snelgroeiende ondernemingen gaan in januari naar de Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas, de grootste techbeurs ter wereld. Dat heeft de Nederlandse overheid bekendgemaakt.
1 uur geleden