Topmannen chipfabrikanten bezorgd over nationalistisch beleid
MÜNCHEN (ANP/RTR) - De topmannen van drie grote Europese chipfabrikanten waarschuwden maandag dat de druk van de Verenigde Staten, China en Europa om elk een eigen halfgeleiderindustrie op te bouwen, hun bedrijven steeds meer belemmert. Kort na de herverkiezing van Donald Trump als president van de VS, uitten de bestuurders van Infineon (Duitsland), STMicroelectronics (Frankrijk/Italië) en NXP (Nederland) in een gezamenlijke verklaring hun zorgen over de groeiende nationalistische koers in het industriebeleid die al een decennium aan de gang is.
"Er bestaat een gevaar dat we deze fragmentatie versnellen", zei Infineon-topman Jochen Hanebeck tijdens een elektronicaconferentie in München. "De fragmentatie gebeurt aan de aanbodkant en met de dreiging van tarieven lijkt het alleen maar erger te worden", voegde hij toe. De drie bedrijven leveren chips voor auto's, elektriciteitscentrales en industriële toepassingen, en doen momenteel veel zaken in China dankzij de groeiende markt van elektrische voertuigen.
Jean-Marc Chery, topman van STMicroelectronics, wees op de hoge kosten van het opzetten van gescheiden productie- en toeleveringsketens, specifiek voor markten zoals "China voor China en het Westen voor het Westen." NXP-bestuursvoorzitter Kurt Sievers voegde daaraan toe dat geen enkel land in staat zal zijn om de chipmarkt volledig te domineren of zelfstandig te worden. "En als het mogelijk was, zou het zo duur worden dat consumenten geen enkel apparaat met chips meer kunnen betalen", stelt Sievers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geëindigd, na recordstanden een dag eerder. Nervositeit over de nog altijd hoge energieprijzen kreeg de overhand. De vrees is dat dure brandstoffen de inflatie stuwen, wat ook tot hogere rentes leidt. Beleggers keken daarom ook met veel interesse naar de publicatie van de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar kunstmestproducent OCI hoeft geen diepgravend onderzoek te worden geopend, heeft de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam bepaald. Daarmee lijden minderheidsaandeelhouders van het bedrijf een nederlaag tegen Nassef Sawiris, een van de rijkste personen van Egypte. Zij meenden op verschillende manieren benadeeld te zijn door Sawiris, die het grootste deel van OCI bezit.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies geëindigd, daags nadat de AEX-index op recordhoogte was gesloten. Bij beleggers namen zorgen over stijgende energieprijzen en de aanhoudend hoge inflatie toe. Ook elders in Europa sloten de beurzen daardoor in de min.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) wil opheldering van de NAM over een uitkering van meer dan een miljard euro aan aandeelhouders Shell en ExxonMobil. Die storting roept vragen op over de "financiële positie en het nakomen van de afspraken", zegt de CDA-minister in een verklaring.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben na overleg beloofd om sneller olievoorraden vrij te geven onder afspraken die stammen uit maart. Daarmee hopen ze iets te doen tegen de sterk gestegen dieselprijzen, die onlangs in meerdere landen recordhoogtes bereikten.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Vijf oud-handelaren van de Britse bank Barclays die waren veroordeeld in een reeks fraudezaken, hebben een overwinning behaald bij het hof van beroep in Londen. Eerder werden ze veroordeeld voor het manipuleren van rentetarieven. Rechters hebben die veroordelingen in hun hoger beroep nu vernietigd.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De lage waterstand heeft voor een flinke toename van het aantal riviercruiseschepen in Rotterdam gezorgd. In augustus en september kwamen er ruim twee keer zoveel schepen naar Rotterdam vergeleken met vorig jaar, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Riviercruiseaanbieders hebben reizen naar onder meer Duitsland geschrapt om de uitzonderlijk lage waterstanden en kiezen voor andere bestemmingen.
7 uur geleden