Topmannen chipfabrikanten bezorgd over nationalistisch beleid
MÜNCHEN (ANP/RTR) - De topmannen van drie grote Europese chipfabrikanten waarschuwden maandag dat de druk van de Verenigde Staten, China en Europa om elk een eigen halfgeleiderindustrie op te bouwen, hun bedrijven steeds meer belemmert. Kort na de herverkiezing van Donald Trump als president van de VS, uitten de bestuurders van Infineon (Duitsland), STMicroelectronics (Frankrijk/Italië) en NXP (Nederland) in een gezamenlijke verklaring hun zorgen over de groeiende nationalistische koers in het industriebeleid die al een decennium aan de gang is.
"Er bestaat een gevaar dat we deze fragmentatie versnellen", zei Infineon-topman Jochen Hanebeck tijdens een elektronicaconferentie in München. "De fragmentatie gebeurt aan de aanbodkant en met de dreiging van tarieven lijkt het alleen maar erger te worden", voegde hij toe. De drie bedrijven leveren chips voor auto's, elektriciteitscentrales en industriële toepassingen, en doen momenteel veel zaken in China dankzij de groeiende markt van elektrische voertuigen.
Jean-Marc Chery, topman van STMicroelectronics, wees op de hoge kosten van het opzetten van gescheiden productie- en toeleveringsketens, specifiek voor markten zoals "China voor China en het Westen voor het Westen." NXP-bestuursvoorzitter Kurt Sievers voegde daaraan toe dat geen enkel land in staat zal zijn om de chipmarkt volledig te domineren of zelfstandig te worden. "En als het mogelijk was, zou het zo duur worden dat consumenten geen enkel apparaat met chips meer kunnen betalen", stelt Sievers.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
6 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
10 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
23 uur geleden