Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman Vomar: ergste prijsstijgingen in supermarkt achter de rug

Topman Vomar: ergste prijsstijgingen in supermarkt achter de rug

ALKMAAR (ANP) - De ergste prijsstijgingen in de supermarkt zijn achter de rug, maar we zijn er nog niet, voorspelt directeur Aart van Haren van supermarktketen Vomar in gesprek met het ANP. Hij denkt dat ook dit jaar de prijzen van de boodschappen nog verder omhooggaan. "Dan baseer ik me op de inkoopprijzen. De industrie rekent aan ons ook nog steeds hogere prijzen."

Van Haren schat dat de prijzen bij de 95 filialen van Vomar afgelopen jaar tussen de 5 en 10 procent zijn gestegen. Hij rekent erop dat de prijstoename in 2023 minder fors is. "Ik hoop dat ik gelijk heb", voegt hij daaraan toe. Van Haren zegt afgelopen jaar zijn uiterste best te hebben gedaan om de doorberekening van stijgende grondstofprijzen aan klanten tot een minimum te beperken.

"Zo hebben we de prijzen van al het brood uit onze eigen bakkerij het hele jaar niet verhoogd, hoewel die bakkerij ook te maken had met hogere energieprijzen." Vomar verlaagde eind augustus daarnaast de prijzen van driehonderd boodschappen. Dat heeft de verkopen van de keten vooruit geholpen en meer marktaandeel opgeleverd, meent Van Haren.

Jaaromzet

De jaaromzet van Vomar steeg met 30 procent tot meer dan 1 miljard euro. Van Haren erkent dat die toename voor een groot deel te danken is aan de uitbreiding van het aantal vestigingen. Maar buiten die uitbreiding gerekend, ging het volgens hem nog steeds om een omzetgroei van 9 procent. "Dat is nog steeds drie keer zo veel als de markt in zijn geheel is gegroeid."

Hoeveel ruimte een supermarkt heeft om de prijsstijgingen te beperken verschilt sterk per product. "Alles waarbij olie en graan om de hoek komen kijken, is fors duurder geworden", zegt Van Haren. "Voor een deel is het ook een bewuste keuze, dan besluiten we wat marge in te slikken." Hij legt uit dat extra verkopen ook schaalvoordelen opleveren. Dan kan er efficiënter worden gewerkt. De winst is zo op niveau gebleven, aldus Van Haren die hierover geen concrete cijfers verstrekt.

Vomar merkt wel dat klanten hun bestedingsgedrag aan het aanpassen zijn aan de nieuwe realiteit. De laatste tijd laten ze steeds meer A-merken links liggen en kiezen ze in plaats daarvan voor goedkopere huismerken. Dat lijkt op het eerste gezicht een gunstige ontwikkeling voor de supermarkt. Op huismerken valt vaak meer marge te behalen. Maar voor de langere termijn zou het niet zo goed zijn. Volgens Van Haren zijn A-merken heel belangrijk omdat zij normaal vooroplopen als het gaat om productvernieuwingen en bijvoorbeeld de verduurzaming van verpakkingen.

Meer uit Financieel

EU en China worden lid van nieuwe coalitie rond emissiehandel

BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.

7 uur geleden
China onderzoekt mogelijkheden diepzeemijnbouw bij Cookeilanden

AVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.

8 uur geleden
Toerisme naar Cuba zakt onder druk van economische problemen

HAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.

9 uur geleden
Vakantiegangers Thailand riskeren boete bij biertje in de middag

BANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.

9 uur geleden
Pfizer wint biedingsstrijd om obesitasmedicijnmaker Metsera

NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.

10 uur geleden
Tesla vindt geen steun bij aandeelhouders voor investering in xAI

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.

10 uur geleden
Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

12 uur geleden