Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman UNHCR: fixeer je niet op stoppen migranten aan grens

Topman UNHCR: fixeer je niet op stoppen migranten aan grens

GENÈVE (ANP) - De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft landen opgeroepen zich niet te fixeren op het tegenhouden van vluchtelingen en migranten aan de grens. Filippo Grandi verklaarde op een jaarlijkse bijeenkomst van zijn VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Genève dat overheden soms maatregelen nemen die ineffectief zijn en strijdig met hun internationale verplichtingen.

Grandi zei dat er momenteel 123 miljoen mensen ontheemd zijn. Hij waarschuwde dat de wereld wordt geconfronteerd met tal van humanitaire crises, onder meer in Myanmar, Soedan en Oekraïne. In dat laatste land dreigt volgens de topman voor burgers een zware winter, doordat een flink deel van de energievoorziening is verwoest door Russische aanvallen.

Volgens de UNHCR-topman besluiten nog te veel landen hun grenzen te sluiten of wordt de komst van vluchtelingen misbruikt voor politieke doeleinden. "Richt je niet alleen op je eigen grenzen", riep hij landen op. Hij zei dat regeringen die worden geconfronteerd met politieke druk over de komst van vluchtelingen zich als een reflex kunnen focussen op maatregelen als het tegenhouden van mensen en het opschorten van asiel.

Overheden doen er volgens Grandi beter aan in een eerder stadium in te grijpen. Hij adviseert ze te kijken wat de redenen zijn dat mensen op de vlucht slaan en welke mogelijkheden er zijn in landen waar vluchtelingen doorheen reizen. Grandi noemt conflicten, geweld en vervolging als belangrijke redenen om te vluchten, maar ook klimaatverandering speelt een rol. Mensen krijgen bijvoorbeeld te maken met droogtes, overstromingen, extreem weer en mislukte oogsten.

Meer uit Buitenland

Tientallen slachtoffers bij droneaanval Soedan

KHARTOEM (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Sinja zijn zeker 27 mensen omgekomen, melden de lokale autoriteiten. Nog eens 73 personen raakten gewond door de aanval, die volgens de regionale gezondheidsminister werd uitgevoerd door de Rapid Support Forces (RSF).

29 minuten geleden
VN: vorig jaar hoogste aantal burgerdoden in Oekraïne sinds 2022

KYIV (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben vorig jaar het hoogste aantal burgerdoden in Oekraïne geregistreerd sinds 2022, het jaar waarin Rusland Oekraïne binnenviel. Er vielen in 2025 voor zover bekend 2514 doden en 12.142 gewonden onder burgers, aldus het VN-Mensenrechtenkantoor.

31 minuten geleden
Rechtszaak gestart tegen Russische kapitein na botsing Noordzee

LONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.

1 uur geleden
Iraanse diplomaten niet welkom in gebouwen Europees Parlement

BRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.

1 uur geleden
Groenland wil verdediging in NAVO-verband

NUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.

1 uur geleden
Mexicaanse president meldt 'goed gesprek' met Trump over drugs

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.

2 uur geleden
Venezuela meldt vrijlating 116 gevangenen, ngo's kritisch

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.

2 uur geleden