Topman UNHCR: fixeer je niet op stoppen migranten aan grens
GENÈVE (ANP) - De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft landen opgeroepen zich niet te fixeren op het tegenhouden van vluchtelingen en migranten aan de grens. Filippo Grandi verklaarde op een jaarlijkse bijeenkomst van zijn VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in Genève dat overheden soms maatregelen nemen die ineffectief zijn en strijdig met hun internationale verplichtingen.
Grandi zei dat er momenteel 123 miljoen mensen ontheemd zijn. Hij waarschuwde dat de wereld wordt geconfronteerd met tal van humanitaire crises, onder meer in Myanmar, Soedan en Oekraïne. In dat laatste land dreigt volgens de topman voor burgers een zware winter, doordat een flink deel van de energievoorziening is verwoest door Russische aanvallen.
Volgens de UNHCR-topman besluiten nog te veel landen hun grenzen te sluiten of wordt de komst van vluchtelingen misbruikt voor politieke doeleinden. "Richt je niet alleen op je eigen grenzen", riep hij landen op. Hij zei dat regeringen die worden geconfronteerd met politieke druk over de komst van vluchtelingen zich als een reflex kunnen focussen op maatregelen als het tegenhouden van mensen en het opschorten van asiel.
Overheden doen er volgens Grandi beter aan in een eerder stadium in te grijpen. Hij adviseert ze te kijken wat de redenen zijn dat mensen op de vlucht slaan en welke mogelijkheden er zijn in landen waar vluchtelingen doorheen reizen. Grandi noemt conflicten, geweld en vervolging als belangrijke redenen om te vluchten, maar ook klimaatverandering speelt een rol. Mensen krijgen bijvoorbeeld te maken met droogtes, overstromingen, extreem weer en mislukte oogsten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
2 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
3 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
4 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
5 uur geleden