Topman Russisch cybersecuritybedrijf opgepakt voor verraad
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten hebben de topman van het vooraanstaande cybersecuritybedrijf Group IB aangehouden op verdenking van landverraad. Volgens een rechtbank in Moskou wordt topman Ilja Satsjkov twee maanden in hechtenis gehouden.
Wat de aanklacht precies inhoudt, is nog niet duidelijk. Volgens Group IB zijn kantoren in Moskou dinsdag doorzocht door de autoriteiten. Op de aanhouding van Satsjkov heeft het bedrijf nog niet gereageerd. Wel liet het weten dat alle diensten "doorgaan als normaal" en dat de data van cliënten veilig zijn.
Group IB spitst zich toe op onderzoek naar grote cybercrimezaken en onlinefraude. Het bedrijf is wereldwijd actief en heeft klanten in onder meer de banken- energie- en telecomsector. Ook de internationale politieorganisatie Interpol is een klant van de Russische firma.
Meerdere Russische wetenschappers, militairen en overheidsfunctionarissen zijn de afgelopen jaren beschuldigd van verraad, meestal omdat ze informatie zouden hebben doorgespeeld aan het buitenland. Details van dergelijke zaken komen zelden volledig naar buiten, omdat die volgens de autoriteiten geclassificeerde informatie bevatten.
Op verraad staat in Rusland een gevangenisstraf tot twintig jaar. In 2019 werd Roeslan Stojanov, een voormalig manager van de Russische cyberbeveiliger Kaspersky, tot veertien jaar cel veroordeeld. Sergej Michailov, een oud-medewerker van de Russische geheime dienst FSB, kreeg 22 jaar gevangenisstraf. De twee zouden regelmatig informatie over Russische hackers hebben gedeeld met Amerikaanse beveiligers.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran zegt "krachtig" te zullen reageren op een Amerikaanse raketaanval op een woonhuis in Kuhestak, in het district Sirik. Daar was op dat moment een bruiloft aan de gang. Zeker vier mensen, onder wie een kind, kwamen om het leven en vijftig anderen raakten gewond, meldt de hulporganisatie Rode Halve Maan.
1 uur geledenKANSAS CITY (ANP) - De regering van president Donald Trump heeft naar eigen zeggen voor het eerst een rechtszaak aangespannen om te voorkomen dat openbare scholen in Kansas City transgenderleerlingen begeleiden bij hun transitie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat 10 procent van de olieraffinaderijen in zijn land beschadigd is door Oekraïense droneaanvallen. Hij erkende ook dat de Oekraïners "serieuze schade" hebben toegebracht aan Russische schepen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft luchtvaartmaatschappijen en passagiers gewaarschuwd dat het Russische luchtruim "totaal onveilig" is zolang de oorlog voortduurt. Volgens hem is dat geen dreigement, maar een vaststelling.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse leger zegt begonnen te zijn met een "beslissende operatie" tegen doelen van de Verenigde Staten in de regio. Daarmee reageert Iran op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Amerikaanse, Russische en Chinese presidenten zullen elkaar mogelijk later dit jaar ontmoeten. Donald Trump, Vladimir Poetin en Xi Jinping worden volgens het Kremlin allemaal verwacht op een economische top in november en zouden elkaar daar spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd op het idee.
6 uur geledenNICOSIA (ANP) - Zoekteams zijn het voor de kust van Cyprus gezonken hogesnelheidsveer op het spoor. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de president van de zelfverklaarde Republiek Noord-Cyprus, Tufan Erhurman.
7 uur geleden