
Topman: Picnic weg uit Nederland als cao voor supers gaat gelden
HILVERSUM (ANP) - Boodschappenbezorger Picnic kan niet in Nederland blijven als het bedrijf toch aan de cao voor supermarkten moet voldoen. Dat zei topman Michiel Muller in het radioprogramma Sven op 1. De regering gaf Picnic eerder dispensatie, waardoor het bedrijf zich niet aan de cao voor supermarktpersoneel hoefde te houden. Bij het ministerie van Sociale Zaken ligt een nieuw verzoek van Picnic om dispensatie.
Muller zei in het programma van Sven Kockelmann nu geen vertrek te overwegen. "Maar stel dat we voor de komende cao geen dispensatie krijgen, dan is dat natuurlijk wel aan de orde. Want dan hebben we 40 procent hogere kosten dan de winkels. Dan kun je niet meer concurreren en moet je dus je investeringen naar andere landen brengen."
Picnic stelt zo sterk te verschillen van supermarkten dat er een ongelijk speelveld is als de boodschappenbezorger aan de supermarkt-cao moet voldoen. Dat komt volgens Muller onder meer doordat supers veel jongeren in dienst hebben en Picnic niet.
Recht op toeslagen
Muller zegt in een toelichting op het interview dat zijn woorden niet bedoeld zijn als dreigement om te vertrekken. "Het is het gevolg van een supermarkt-cao die voor supermarkten heel goedkoop is en voor ons heel duur. Hun businessmodel is gebaseerd op het ontwijken van de eigen cao-arbeidsvoorwaarden, namelijk via jeugdlonen en uitzendkrachten."
In juni oordeelde het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden dat Picnic onder de supermarkt-cao valt. Concreet betekende dit dat het bedrijf die cao moest toepassen voor de periode tussen september 2022 en juli 2023, waardoor duizenden medewerkers nog recht hadden op bepaalde toeslagen.
Zorgen bij ACM
Onlangs werd ook bekend dat de ACM zorgen heeft over de mogelijkheden om te kunnen concurreren met traditionele supermarkten als de supermarkt-cao voor Picnic gaat gelden. Zo'n algemene verplichting kan nadelig uitpakken voor Picnic, dat anders dan traditionele supermarkten amper jongeren in dienst heeft die nog jeugdlonen krijgen betaald. De markttoezichthouder verzocht minister Eddy van Hijum daar rekening mee te houden bij een beslissing over de cao-vrijstelling.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - FNV hoopt donderdag een cao-akkoord te bereiken met sjorbedrijven ILS en Matrans. Dit meldt FNV-bestuurder Niek Stam na onderhandelingen op dinsdag.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De huidige golf van investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren 90. Daarvoor waarschuwde hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas dinsdag bij de presentatie van de nieuwe ramingen van het fonds.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP) - General Motors (GM) behoorde dinsdag tot de dalers in New York. Het autoconcern achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC waarschuwde dat de kwartaalcijfers, die volgende week naar buiten komen, worden gedrukt door een last van 1,6 miljard dollar. Dat komt doordat de plannen voor elektrische auto's niet volgens plan verlopen. Het aandeel verloor 1,4 procent.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De EU werkt samen met leiders van de G7-landen aan een gezamenlijke reactie op China's "ongegronde" exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen, zei EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič dinsdag.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Nederland profiteert ervan dat het iets beter gaat met de wereldeconomie dan eerder voorzien. Dat denkt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat zijn raming voor zowel de Nederlandse economie als de wereld als geheel dinsdag licht heeft verhoogd omdat de schade van de handelsoorlog tot nu toe meevalt. De voorspellingen zijn wel weer aan veel onzekerheid onderhevig. Heffingen waarmee alleen is gedreigd en die niet daadwerkelijk zijn ingevoerd, zijn niet in de berekeningen meegenomen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken gaat zijn hoofdkantoor in Amsterdam reorganiseren, waarbij ongeveer vierhonderd banen worden geraakt. "De veranderingen op het hoofdkantoor maken deel uit van bredere initiatieven om een wendbaardere, eenvoudigere en meer verbonden organisatie te creëren, gericht op groei en innovatie", meldt het bedrijf.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse economie blijft over het algemeen weerbaar, hoewel er tekenen zijn van een afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten. Dat zegt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalresultaten van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon stelt ook dat er een verhoogde onzekerheid is door de geopolitieke situatie, de handelsonrust, inflatie en ook de hoge waarderingen op de aandelenbeurzen die naar recordstanden zijn gestegen.
2 uur geleden