Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman OM bezorgd over excessief geweld onder jongeren

Topman OM bezorgd over excessief geweld onder jongeren

DEN HAAG (ANP) - Gerrit van der Burg, voorzitter van het College van procureurs-generaal van het Openbaar Ministerie noemt het zeer zorgelijk dat excessief geweld onder jongeren voor het tweede jaar op rij is gestegen. "De geweldsspiraal gaat eigenlijk alleen nog maar omhoog. En dat is zeer zorgelijk", zegt hij in De Telegraaf. "En dat in een coronajaar, waarin de criminaliteit over het algemeen juist een dalende trend liet zien."

Uit cijfers die De Telegraaf van het OM heeft gekregen, blijkt dat in 2020 het aantal minderjarige verdachten van moord- en doodslag of pogingen daartoe met de helft toenam. Het aantal minderjarigen dat wordt verdacht van een levensdelict of een poging daartoe steeg met bijna 50 procent naar 199 verdachten, en het aantal jongvolwassen verdachten tot 21 jaar met 38 procent tot 226.

Het aantal minderjarige verdachten van een ernstig geweldsdelict (uitgezonderd de moord- en doodslagzaken of pogingen daartoe) steeg vorig jaar met 17 procent ten opzichte van 2019 naar 1904. Het aantal tieners dat in aanraking komt met politie en justitie neemt juist al jaren af, in 2020 met 12 procent.

Preventief fouilleren levert bijdrage

Net als hoofdofficier van justitie van Amsterdam René de Beukelaer denkt Van der Burg dat preventief fouilleren kan helpen. "Het besluit is aan de driehoek, maar ik ben het eens met de hoofdofficier. Als preventief fouilleren helpt om bepaalde wijken veiliger te maken, dan moet je dat doen. Je moet natuurlijk waken voor etnisch profileren, maar er zijn op allerlei manieren waarborgen in te bouwen zodat het fouilleren objectief gebeurt."

Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat preventief fouilleren een bijdrage levert aan veiligheid en het kan tieners behoeden voor verder afglijden. "Als je wapens aantreft, heb je ook nog eens een goede reden om met iemand in gesprek te gaan."

Van der Burg pleit vervolgens voor een brede aanpak. "Je moet straffen. Jeugdige verdachten dienen te worden afgerekend op het foute gedrag. Maar met alleen het strafrecht lossen we het probleem niet op. Het straffen moet geflankeerd worden door het bieden van hulp op alle fronten."

De topman van het OM is ook bezorgd over de enorme verschuiving naar cyber- of internetcriminaliteit. "De digitale manier van oplichting heeft een enorme sprong genomen", zegt hij. Volgens Van der Burg heeft bijna de helft van de internetgebruikers te maken gehad met een poging tot online oplichting. "Dit moeten we echt niet onderschatten. En het probleem vraagt om forse investeringen."

Meer uit Binnenland

Epe legt Fletcher dwangsom op voor opvang, keten wil niet betalen

EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.

8 uur geleden
COA haalt ultimatum Hardenberg niet, betaalt na dinsdag dwangsom

HARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.

9 uur geleden
In Heemstede opgepakte jongens verdacht voorbereiden explosie

HAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.

10 uur geleden
PowNed: De Wild tijdelijk afwezig op Radio 2, Eddy Keur vervangt

HILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.

10 uur geleden
Verdachte doodschieten Önal in Rijswijk opgepakt in Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.

10 uur geleden
Schiphol-uitspraak heeft nu geen gevolgen voor aantal vluchten

DEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.

11 uur geleden
Politie krijgt 150 tips over explosie bij joodse school Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.

11 uur geleden