Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman OM bezorgd over excessief geweld onder jongeren

Topman OM bezorgd over excessief geweld onder jongeren

DEN HAAG (ANP) - Gerrit van der Burg, voorzitter van het College van procureurs-generaal van het Openbaar Ministerie noemt het zeer zorgelijk dat excessief geweld onder jongeren voor het tweede jaar op rij is gestegen. "De geweldsspiraal gaat eigenlijk alleen nog maar omhoog. En dat is zeer zorgelijk", zegt hij in De Telegraaf. "En dat in een coronajaar, waarin de criminaliteit over het algemeen juist een dalende trend liet zien."

Uit cijfers die De Telegraaf van het OM heeft gekregen, blijkt dat in 2020 het aantal minderjarige verdachten van moord- en doodslag of pogingen daartoe met de helft toenam. Het aantal minderjarigen dat wordt verdacht van een levensdelict of een poging daartoe steeg met bijna 50 procent naar 199 verdachten, en het aantal jongvolwassen verdachten tot 21 jaar met 38 procent tot 226.

Het aantal minderjarige verdachten van een ernstig geweldsdelict (uitgezonderd de moord- en doodslagzaken of pogingen daartoe) steeg vorig jaar met 17 procent ten opzichte van 2019 naar 1904. Het aantal tieners dat in aanraking komt met politie en justitie neemt juist al jaren af, in 2020 met 12 procent.

Preventief fouilleren levert bijdrage

Net als hoofdofficier van justitie van Amsterdam René de Beukelaer denkt Van der Burg dat preventief fouilleren kan helpen. "Het besluit is aan de driehoek, maar ik ben het eens met de hoofdofficier. Als preventief fouilleren helpt om bepaalde wijken veiliger te maken, dan moet je dat doen. Je moet natuurlijk waken voor etnisch profileren, maar er zijn op allerlei manieren waarborgen in te bouwen zodat het fouilleren objectief gebeurt."

Hij zegt ervan overtuigd te zijn dat preventief fouilleren een bijdrage levert aan veiligheid en het kan tieners behoeden voor verder afglijden. "Als je wapens aantreft, heb je ook nog eens een goede reden om met iemand in gesprek te gaan."

Van der Burg pleit vervolgens voor een brede aanpak. "Je moet straffen. Jeugdige verdachten dienen te worden afgerekend op het foute gedrag. Maar met alleen het strafrecht lossen we het probleem niet op. Het straffen moet geflankeerd worden door het bieden van hulp op alle fronten."

De topman van het OM is ook bezorgd over de enorme verschuiving naar cyber- of internetcriminaliteit. "De digitale manier van oplichting heeft een enorme sprong genomen", zegt hij. Volgens Van der Burg heeft bijna de helft van de internetgebruikers te maken gehad met een poging tot online oplichting. "Dit moeten we echt niet onderschatten. En het probleem vraagt om forse investeringen."

Meer uit Binnenland

AVROTROS: geen verband tussen arrestatie Afghaanse vrouw en docu

HILVERSUM (ANP) - Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een direct verband is tussen de arrestatie van een Afghaanse vrouw en de documentaireserie die AVROTROS heeft gemaakt over Afghanistan. Dat meldt de omroep in een korte verklaring. De inhoud van de aanklacht is nog niet bekend.

47 minuten geleden
ME aanwezig bij protest bij Tweede Kamer tegen geweld in Syrië

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag aanwezig geweest bij een demonstratie bij de Tweede Kamer tegen het recente geweld in Syrië. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat de ME aanwezig was "vanwege de grootte van de groep". Ook zei hij dat het protest gemoedelijk verliep en er geen reden was om in te grijpen. Voor zover hij weet, zijn er ook geen aanhoudingen verricht. Een verslaggever van het ANP zag rond 07.00 uur dat de demonstranten allemaal weg waren.

2 uur geleden
Noorderlicht op veel plaatsen in Nederland gezien

HOUTEN (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland zien mensen maandagavond het noorderlicht. Diverse regionale media en ook Weeronline melden dat het lichtspektakel met het blote oog te zien is. Op foto's zijn felle groene en roze lichtstrepen in de lucht te zien. Ook zuidelijker in Europa is het waar te nemen.

6 uur geleden
Ook Nederland uitgenodigd voor Trumps vredesraad voor Gaza

DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.

10 uur geleden
Advocaat van verdachte in zaak broer S10 vraagt om vrijlating

HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.

13 uur geleden
KNVB ziet in uitspraken Trump geen aanleiding voor eigen actie

ZEIST (ANP) - De KNVB ziet na de uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanspraak maakt op het tot Denemarken behorende Groenland, voorlopig geen aanleiding om actie te ondernemen. "We hebben ons geplaatst voor het eindtoernooi en dan nemen we daaraan deel", stelt de bond, gevraagd naar een standpunt over een mogelijke boycot van het WK in de VS, Mexico en Canada. "Tegelijkertijd zijn wij ons bewust van geopolitieke ontwikkelingen en trekken hierin samen op met de Nederlandse overheid."

14 uur geleden
OM: twee slachtoffers bekend in onderzoek naar onlinegeweld

ROTTERDAM (ANP) - Justitie en politie hebben tot dusver twee slachtoffers geïdentificeerd in het strafrechtelijk onderzoek naar de 23-jarige Mert A., die lid zou zijn geweest van een gewelddadige onlinegroepering. A. zou zijn slachtoffers ertoe hebben aangezet zichzelf te snijden en daarvan beelden te maken. Zij zouden ook een gebruikersnaam van A. in bloed op de vloer of een muur hebben geschreven. A. zou hebben gedreigd naaktbeelden van de slachtoffers te verspreiden.

15 uur geleden