Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman IEA waarschuwt voor langdurige sluiting Straat van Hormuz

Topman IEA waarschuwt voor langdurige sluiting Straat van Hormuz

ASPEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldeconomie staat voor een nieuwe uitdaging als de nieuwe blokkade van de Straat van Hormuz niet binnen enkele weken wordt opgeheven. Dat zei Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), in een interview tijdens het Aspen Security Forum in Colorado.

"Als de Straat van Hormuz gesloten blijft, kunnen we opnieuw problemen ondervinden voor de gehele wereldeconomie, landen in het Midden-Oosten, ontwikkelingslanden en Aziatische economieën", aldus Birol. "Het gaat niet om maanden, maar om weken", waarna de zeestraat weer "volledig en onvoorwaardelijk open" moet zijn.

Iran verklaarde afgelopen weekend de Straat van Hormuz opnieuw te hebben gesloten, na nieuwe Amerikaanse aanvallen op het land. De VS hebben de Iraanse scheepvaart langs de Iraanse kust opnieuw geblokkeerd. Na de aankondiging van het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran vorige maand leek het scheepvaartverkeer door de belangrijke zeestraat juist weer op gang te komen.

Olieprijzen

Door de Straat van Hormuz ging voor de oorlog een vijfde van de wereldwijde olie. Tijdens de eerdere maandenlange blokkade zijn de olieprijzen hard gestegen. Na de aankondiging van de voorlopige vredesdeal in juni gingen de prijzen hard omlaag. Inmiddels staan de olieprijzen weer op het hoogste niveau in een maand tijd.

"De markten zijn nerveus" en worstelen met "grote onzekerheid" door de escalatie van aanvallen van beide kanten, die de scheepvaart van olie, kunstmest, aardgas en andere ladingen door de belangrijke waterweg dreigt te verstoren, aldus Birol. Vooral landen als Bangladesh, Pakistan en India zijn volgens Birol kwetsbaar voor dergelijke verstoringen.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

3 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

3 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

6 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

7 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

7 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

8 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

10 uur geleden