Topman IEA noemt heropening Straat van Hormuz 'cruciaal'
ISTANBUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Opheffen van de maandenlange blokkade van de Straat van Hormuz is cruciaal, zegt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Het voorlopige akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran "maakt mij en iedereen gelukkig", stelt de topman. Onderdeel van dat akkoord is een heropening van de zeestraat. Birol benadrukt wel dat het zonder voorwaarden moet gebeuren.
"Ik heb al eerder gezegd dat als de Straat van Hormuz niet voor eind juni wordt heropend de wereldeconomie in de gevarenzone terechtkomt", schetst Birol het belang. Volgens hem hebben meerdere landen hun energiebeleid sinds de blokkade van de zeestraat aangepast ter voorbereiding op een mogelijk nieuwe sluiting.
Door de Straat van Hormuz ging voor de oorlog een vijfde van de wereldwijde olie. De blokkade heeft de transportroutes verstoord en de olieprijzen zijn als gevolg fors gestegen. Het leidde ertoe dat het IEA in maart besloot tot de grootste vrijgave uit de strategische olievoorraden ooit om de druk op de energiemarkt te verlichten.
Vredesakkoord
Sinds de aankondiging van een vredesakkoord tussen de VS en Iran voeren er enkele schepen door de zeestraat. Voor het eerst sinds het begin van de oorlog is er weer een grote hoeveelheid Saudische olie via de vaarweg vervoerd. Drie beladen Saudische tankers transporteerden samen zo'n 6 miljoen vaten olie.
Het aantal scheepvaartbewegingen in de Straat van Hormuz ligt nog wel fors lager dan voor de blokkade, toen er gemiddeld zo'n 135 schepen per dag doorheen voeren. Rederijen wachten verdere details over een heropening af en willen eerst meer veiligheidsgaranties met betrekking tot bijvoorbeeld de aanwezigheid van zeemijnen.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
4 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
6 uur geleden