Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman Heijmans wil startsubsidie om woningbouw aan te jagen

Topman Heijmans wil startsubsidie om woningbouw aan te jagen

AMSTERDAM (ANP) - Een startsubsidie voor bouwbedrijven kan helpen om de woningbouw meer op gang te krijgen, zeker nu grote beleggers op hun hoede zijn door de kabinetsplannen voor regulering van de huurmarkt. Daarvoor pleit topman Ton Hillen van bouwconcern Heijmans. Hij trekt daarbij een vergelijking met 2009 toen woonminister Eberhard van der Laan de bouw met stimulering uit de financiële crisis wilde trekken.

In de bouw is het gebruikelijk om pas te beginnen met de uitvoering van een project als 70 procent van de huizen is verkocht. Voor het in de grond gaan van de eerste heipalen moet een bouwer immers allemaal kosten maken en dat is niet zonder risico. "Je gaat niet met 20 of 15 procent voorverkoop starten met de bouw", legt Hillen uit. Maar wanneer de overheid met een subsidie voor overbrugging kan zorgen, dan zou het plaatje er volgens Hillen anders uitzien. "In 2009 heeft zoiets ook gewerkt."

Uit de jaarcijfers van Heijmans kwam vrijdag naar voren dat het concern afgelopen jaar fors minder woningen heeft opgeleverd. Dat komt voor een groot deel door oplopende hypotheekrentes, waardoor kopers minder kunnen lenen. Maar de bouwer merkte ook dat investeerders zich terugtrokken nadat het kabinet met voorstellen was gekomen om de huurmarkt extra aan banden te leggen. Kenners hebben er al voor gewaarschuwd dat het verdienmodel van grote woningverhuurders dan onrendabel dreigt te worden.

Lagere woningverkoop

Hillen verwacht ook in 2023 een lagere woningverkoop. Maar het perspectief voor de middellange termijn is nog steeds goed, geeft hij aan. Een grote woningbouwcrisis als meer dan tien jaar geleden verwacht Hillen zeker niet. Met het stikstofdossier, de oplopende rentes, hoge inflatie en extra regulering krijgt de sector wel veel op zich af. Maar daartegenover staat dat de vraag naar nieuwe woningen ook heel groot is.

"We hebben gewoon woningnood", onderstreept Hillen. Daarbij wijst hij ook naar de opgave vanuit de overheid om tot 2030 bijna een miljoen woningen te bouwen. Om dat te halen is er nog veel werk aan de winkel. Hillen herhaalt ook een eerder pleidooi om meer buitenstedelijk bouwen toe te laten. Verder wil hij dat vergunningsprocedures voor bouwprojecten niet meer zo lang hoeven te duren.

Tegenwind

Dat er nu "wat tegenwind" is voor de woningmarkt en de huizenprijzen dalen noemt hij verder "gezond". Voor nieuwbouwwoningen is de prijsdaling overigens minder sterk dan voor bestaande huizen. Bang dat nieuwbouwwoningen daarmee minder interessant worden voor huizenkopers is Hillen niet. Nieuwe huizen zijn namelijk ook energiezuiniger, wat met de hoge energieprijzen veel kan schelen. "Dan is de aanschaf misschien duurder, maar de woonlasten zijn fundamenteel goedkoper."

Meer uit Financieel

Omzet Ballast Nedam gestegen, ook orderboek groeit

UTRECHT (ANP) - Ballast Nedam heeft in 2025 een hogere omzet geboekt dan een jaar eerder. Ook nam het orderboek van het bouwbedrijf toe. Ballast Nedam werkt onder meer aan het Haagse bouwproject Waldorp Four. Daar bouwt het vier hoge woontorens vlak naast al bestaande lage woontorens. Ook houdt de bouwer zich veel bezig met infrastructuurprojecten. Ballast Nedam is daarnaast ook actief in het buitenland.

22 minuten geleden
Bedrijvigheid in eurozone stagneert door oorlog in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/RTR) - De groei van de economische bedrijvigheid in de eurozone is in maart bijna tot stilstand gekomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens marktonderzoeker S&P Global stagneerde de groei doordat nieuwe orders, een belangrijke indicator voor de vraag, voor het eerst in acht maanden daalden, voornamelijk door zwakte in de dienstensector.

1 uur geleden
Recordwinst voor onlinebank Revolut, aantal klanten groeit flink

LONDEN (ANP) - Revolut heeft in 2025 een recordwinst geboekt. De onlinebank kreeg er het afgelopen jaar flink meer nieuwe klanten bij, onder meer in Nederland. Ook het geld dat zij samen op hun rekeningen hadden staan, steeg flink.

2 uur geleden
Estée Lauder in overnamegesprek met eigenaar Jean Paul Gaultier

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder voert overnamegesprekken met het Spaanse Puig Brands, het moederconcern van bekende merken als Jean Paul Gaultier, Nina Ricci en Charlotte Tilbury. Door een eventuele overname zou een gecombineerd bedrijf ontstaan met een totale jaaromzet van ongeveer 20 miljard dollar.

2 uur geleden
AEX-index verder omhoog na stevig herstel op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag verder omhoog. De beurshandel bleef in het teken staan van de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Maandag zorgde de hoop op een mogelijk einde van de oorlog al voor opluchting bij beleggers en stevige koerswinsten op Wall Street. President Donald Trump zei namelijk een pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten van vijf dagen in te lassen om ruimte te geven voor onderhandelingen.

2 uur geleden
Dalende populariteit van auto's op benzine en diesel zet door

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in de Europese Unie is vorige maand met meer dan 23 procent ingestort, waarbij alle grote markten een duidelijke daling lieten zien. De markt voor dieselauto's bleef ook krimpen, met bijna 18 procent minder verkopen in februari. Dat maakte de Europese autobrancheorganisatie ACEA dinsdag bekend.

3 uur geleden
Zuid-Korea roept inwoners op energie te besparen vanwege oorlog

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft opgeroepen tot een landelijke energiebesparingscampagne, vanwege de risico's voor de olie- en gasvoorraden door de oorlog in het Midden-Oosten. Zuid-Korea wil dat inwoners van het land twaalf maatregelen nemen om minder energie te verbruiken, zoals korter douchen, telefoons en elektrische voertuigen overdag opladen en wasmachines en stofzuigers in het weekend gebruiken.

3 uur geleden