Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman Heijmans wil startsubsidie om woningbouw aan te jagen

Topman Heijmans wil startsubsidie om woningbouw aan te jagen

AMSTERDAM (ANP) - Een startsubsidie voor bouwbedrijven kan helpen om de woningbouw meer op gang te krijgen, zeker nu grote beleggers op hun hoede zijn door de kabinetsplannen voor regulering van de huurmarkt. Daarvoor pleit topman Ton Hillen van bouwconcern Heijmans. Hij trekt daarbij een vergelijking met 2009 toen woonminister Eberhard van der Laan de bouw met stimulering uit de financiële crisis wilde trekken.

In de bouw is het gebruikelijk om pas te beginnen met de uitvoering van een project als 70 procent van de huizen is verkocht. Voor het in de grond gaan van de eerste heipalen moet een bouwer immers allemaal kosten maken en dat is niet zonder risico. "Je gaat niet met 20 of 15 procent voorverkoop starten met de bouw", legt Hillen uit. Maar wanneer de overheid met een subsidie voor overbrugging kan zorgen, dan zou het plaatje er volgens Hillen anders uitzien. "In 2009 heeft zoiets ook gewerkt."

Uit de jaarcijfers van Heijmans kwam vrijdag naar voren dat het concern afgelopen jaar fors minder woningen heeft opgeleverd. Dat komt voor een groot deel door oplopende hypotheekrentes, waardoor kopers minder kunnen lenen. Maar de bouwer merkte ook dat investeerders zich terugtrokken nadat het kabinet met voorstellen was gekomen om de huurmarkt extra aan banden te leggen. Kenners hebben er al voor gewaarschuwd dat het verdienmodel van grote woningverhuurders dan onrendabel dreigt te worden.

Lagere woningverkoop

Hillen verwacht ook in 2023 een lagere woningverkoop. Maar het perspectief voor de middellange termijn is nog steeds goed, geeft hij aan. Een grote woningbouwcrisis als meer dan tien jaar geleden verwacht Hillen zeker niet. Met het stikstofdossier, de oplopende rentes, hoge inflatie en extra regulering krijgt de sector wel veel op zich af. Maar daartegenover staat dat de vraag naar nieuwe woningen ook heel groot is.

"We hebben gewoon woningnood", onderstreept Hillen. Daarbij wijst hij ook naar de opgave vanuit de overheid om tot 2030 bijna een miljoen woningen te bouwen. Om dat te halen is er nog veel werk aan de winkel. Hillen herhaalt ook een eerder pleidooi om meer buitenstedelijk bouwen toe te laten. Verder wil hij dat vergunningsprocedures voor bouwprojecten niet meer zo lang hoeven te duren.

Tegenwind

Dat er nu "wat tegenwind" is voor de woningmarkt en de huizenprijzen dalen noemt hij verder "gezond". Voor nieuwbouwwoningen is de prijsdaling overigens minder sterk dan voor bestaande huizen. Bang dat nieuwbouwwoningen daarmee minder interessant worden voor huizenkopers is Hillen niet. Nieuwe huizen zijn namelijk ook energiezuiniger, wat met de hoge energieprijzen veel kan schelen. "Dan is de aanschaf misschien duurder, maar de woonlasten zijn fundamenteel goedkoper."

Meer uit Financieel

Eurocommissaris meldt goed gesprek met handelsgezant VS

YAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.

58 minuten geleden
Hele kottervloot aan de kant door dure diesel, vreest Vissersbond

URK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.

1 uur geleden
Opnieuw flinke verliezen op Wall Street, olieprijzen fors hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.

16 uur geleden
Merz: Duitse kolencentrales mogelijk langer in bedrijf om oorlog

FRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.

18 uur geleden
AEX sluit opnieuw met verlies, olieprijzen verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.

19 uur geleden
Eurocommissaris: oorlog Midden-Oosten schaadt groei economie EU

BRUSSEL (ANP/AFP) - De economische groei van de Europese Unie wordt geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Maar de impact hangt wel af van de duur en omvang van het conflict, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) vrijdag. Ook zal de inflatie aangejaagd worden doordat de energieprijzen hard zijn gestegen door de oorlog, aldus Dombrovskis.

22 uur geleden
Consumentenbond vindt paascampagne Jumbo "te kort door de bocht"

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond vindt de claim van Jumbo dat het de laagste paasprijzen van Nederland heeft "te kort door de bocht". Volgens de Consumentenbond kiest de winkelketen zelf gunstig geprijsde producten, maakt vergelijkingsfouten en verstopt het de kleine lettertjes. Jumbo is van mening dat de campagne "goed onderbouwd" is.

22 uur geleden