Topman Fastned: bestaanszekerheid ook voor elektrische rijder
AMSTERDAM (ANP) - De politiek moet niet stoppen met voordeelregelingen voor elektrisch rijden, want anders dreigt Nederland zijn leidende positie bij duurzame mobiliteit te verliezen. Door te stoppen met die regelingen zou namelijk de mogelijkheid verdwijnen voor alle Nederlanders om elektrisch te gaan rijden, zegt topman Michiel Langezaal van de aanbieder van snellaadstations Fastned in aanloop naar de verkiezingen.
Langezaal vindt dat het belangrijke verkiezingsthema 'bestaanszekerheid' niet los kan worden gezien van duurzame mobiliteit. Het moet volgens hem immers voor iedereen betaalbaar worden om elektrisch te kunnen rijden. "Daar is duidelijkheid en visie van de overheid voor nodig. Mensen moeten het gevoel hebben dat de duurzame keuze langdurig voordelig is."
Het is volgens hem dan ook nodig dat voordelen rond bijtelling en wegenbelasting bij elektrische auto's (ev's) niet worden beëindigd. Er moet volgens Langezaal een "serieus verschil" zijn met brandstofauto's. Bovendien komen er steeds meer goedkopere ev's op de markt, wat dus zorgt voor steeds meer betaalbaarheid. "Elektrisch rijden wordt geen dure hobby meer. De afgelopen jaren hebben vooral de kapitaalkrachtige rijders kunnen profiteren van de fiscale voordelen. Nu ev's betaalbaarder worden moet stimulering voor grotere groepen worden ingezet, zodat elektrisch rijden de norm wordt."
Obstakel
Langezaal erkent wel dat het overvolle stroomnet een obstakel vormt bij de overgang naar elektrisch rijden. Het aansluiten van de stations op het netwerk loopt vertraging op. Hier moet de overheid volgens hem meer het "heft in handen nemen" en "niet achter de feiten aanlopen".
"Het energiebeleid moet van reactief naar actief. Netbeheerders moeten sneller in actie kunnen komen. Het is echt van belang dat netbeheerders aan de slag gaan met een nieuwe manier van denken, met nieuwe kaders voor investeringsplannen. De eerste stappen zijn gezet, maar we moeten versnellen."
Omslagpunt
De topman stelt dat de markt voor elektrische mobiliteit rond een soort omslagpunt beweegt. "In het begin ging het langzaam, maar nu zie je meer en meer ev's. De techniek wordt snel beter en goedkoper. Niemand die nu nog terug gaat naar het oude. We kunnen veel doen, maar dat gaat hand in hand met versnelling bij de netbeheerders en de overheid."
Het in 2012 opgerichte Fastned heeft nu meer dan 280 snellaadstations in Nederland, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, België, Frankrijk en Zwitserland. Het beursgenoteerde bedrijf werkt aan uitbreiding naar andere Europese landen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft forse boetes uitgedeeld aan betrokkenen bij een grote fraudezaak. Er is voor 3,4 miljoen euro aan boetes opgelegd aan vier personen en drie bedrijven. Daarnaast wordt ruim 82 miljoen euro aan crimineel verkregen vermogen afgepakt.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie wil de activiteiten van Uber Eats in de regio Amsterdam tijdelijk stilleggen, omdat er maaltijdbezorgers zonder geldige vergunning aan het werk zijn. Dat bevestigt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) na berichtgeving van NRC. De Raad van State moet nog bepalen of de inspectie dit bevel mag opleggen.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieën door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën.
3 uur geleden