Topman energiebureau IEA ziet 'comfortabele' oliemarkt in 2024
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde oliemarkt zal er dit jaar "comfortabel" bijliggen, denkt topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Er is voldoende aanbod om aan de toenemende olievraag te kunnen voldoen, wat de olieprijzen in bedwang zal houden, aldus Birol.
De IEA-directeur denkt dat de wereldwijde olievraag dit jaar met 1,2 miljoen tot 1,3 miljoen vaten per dag zal toenemen. Die grotere vraag kan volgens hem makkelijk worden opgevangen door toenemende productie in bijvoorbeeld de Verenigde Staten, Canada, Brazilië en Guyana. Daardoor zouden ook de productieverlagingen door oliekartel OPEC+ gecompenseerd moeten worden.
"Deze groei is meer dan voldoende om aan de vraag te voldoen. Dus bij het uitblijven van grote geopolitieke onrust of extreme weersomstandigheden verwachten we een vrij comfortabele oliemarkt en een bescheiden prijsontwikkeling in 2024", zegt Birol.
Schommeling
De prijs van Brentolie schommelde in Londen de afgelopen weken rond de 80 dollar per vat. De zorgen over de onrust in het Midden-Oosten en de impact van de productieverlagingen door de OPEC+ op de prijs worden daarbij opgevangen door de toegenomen productie in de VS en elders.
Birol zegt wel dat de OPEC+ voorzichtig moet zijn met nog grotere verlagingen. Dat zou namelijk wel tot een piek in de olieprijzen kunnen leiden wat weer de inflatie kan aanjagen. "We moeten acties voorkomen die inflatie kunnen aanwakkeren door hogere energieprijzen."
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geleden