Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman EBN wil dat overheid ontwikkeling warmtenetten versnelt

Topman EBN wil dat overheid ontwikkeling warmtenetten versnelt

DEN HAAG (ANP) - De overheid moet de energietransitie versnellen door sneller warmtenetten te ontwikkelen en met een duidelijk beleid rond waterstof te komen. Hiervoor pleitte de topman van Energie Beheer Nederland (EBN), Jan Willem van Hoogstraten, dinsdag na het Energieontbijt in Den Haag.

Tijdens de bijeenkomst met enkele honderden mensen uit de energie- en klimaatsector presenteerde EBN een analyse over de energietransitie in Nederland met cijfers van onder meer het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Uit de analyse komt naar voren dat 89 procent van de energie die in Nederland wordt gebruikt voor warmte van aardgas en andere fossiele bronnen komt. Slechts 11 procent komt van duurzame bronnen.

"Dat moet snel omhoog, dit jaar moet enorme voortgang geboekt worden met de warmtetransitie", zei hij. Van Hoogstraten hoopt dat de Tweede Kamer later dit jaar instemt met een wetsvoorstel dat ervoor moet zorgen dat huizen en gebouwen makkelijker een aansluiting op een collectief warmtesysteem kunnen krijgen. De Wet collectieve warmte biedt volgens hem de kans om meer warmtenetten mogelijk te maken, zodat Nederland versneld van het gas af kan.

Aanleg warmtenet gestopt

Eerder is veel onrust ontstaan over de hoge tarieven voor warmtenetten vergeleken met gas en de kosten voor het ontwikkelen van warmtenetten. Zo stopte energieleverancier Eneco vorig jaar met het ontwikkelen van een warmtenet voor laagbouwwoningen in een wijk in Utrecht omdat de aanleg te duur zou zijn. Vattenfall schrapte plannen in Amsterdam voor de aansluiting van 7000 tot 15.000 woningen op warmtenetten. De energieleverancier vreesde dat de kosten daarvan zo hoog zouden uitvallen dat het onmogelijk is betaalbare tarieven te rekenen zonder daar zelf verliezen op te lijden.

Verder meldde EBN dat plannen voor waterstofprojecten nog nauwelijks worden uitgevoerd. Van Hoogstraten wijt dit aan onduidelijk beleid rond waterstof. "Waterstof is een ontzettend belangrijke energiedrager, maar het kabinet maakt niet duidelijk welke ambities het wil realiseren. Als we de industrie in Nederland willen houden, hebben we op grote schaal betaalbare waterstof nodig." Volgens EBN lagen er in 2024 plannen voor in totaal bijna 8400 megawatt aan waterstof, maar daarvan is slechts 222 megawatt daadwerkelijk in uitvoering.

Meer uit Financieel

VS versoepelen sancties tegen Venezuela na gekrompen aanbod olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.

2 uur geleden
Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

3 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

4 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

5 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

6 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

7 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

8 uur geleden