Topman EBN wil dat overheid ontwikkeling warmtenetten versnelt
DEN HAAG (ANP) - De overheid moet de energietransitie versnellen door sneller warmtenetten te ontwikkelen en met een duidelijk beleid rond waterstof te komen. Hiervoor pleitte de topman van Energie Beheer Nederland (EBN), Jan Willem van Hoogstraten, dinsdag na het Energieontbijt in Den Haag.
Tijdens de bijeenkomst met enkele honderden mensen uit de energie- en klimaatsector presenteerde EBN een analyse over de energietransitie in Nederland met cijfers van onder meer het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Uit de analyse komt naar voren dat 89 procent van de energie die in Nederland wordt gebruikt voor warmte van aardgas en andere fossiele bronnen komt. Slechts 11 procent komt van duurzame bronnen.
"Dat moet snel omhoog, dit jaar moet enorme voortgang geboekt worden met de warmtetransitie", zei hij. Van Hoogstraten hoopt dat de Tweede Kamer later dit jaar instemt met een wetsvoorstel dat ervoor moet zorgen dat huizen en gebouwen makkelijker een aansluiting op een collectief warmtesysteem kunnen krijgen. De Wet collectieve warmte biedt volgens hem de kans om meer warmtenetten mogelijk te maken, zodat Nederland versneld van het gas af kan.
Aanleg warmtenet gestopt
Eerder is veel onrust ontstaan over de hoge tarieven voor warmtenetten vergeleken met gas en de kosten voor het ontwikkelen van warmtenetten. Zo stopte energieleverancier Eneco vorig jaar met het ontwikkelen van een warmtenet voor laagbouwwoningen in een wijk in Utrecht omdat de aanleg te duur zou zijn. Vattenfall schrapte plannen in Amsterdam voor de aansluiting van 7000 tot 15.000 woningen op warmtenetten. De energieleverancier vreesde dat de kosten daarvan zo hoog zouden uitvallen dat het onmogelijk is betaalbare tarieven te rekenen zonder daar zelf verliezen op te lijden.
Verder meldde EBN dat plannen voor waterstofprojecten nog nauwelijks worden uitgevoerd. Van Hoogstraten wijt dit aan onduidelijk beleid rond waterstof. "Waterstof is een ontzettend belangrijke energiedrager, maar het kabinet maakt niet duidelijk welke ambities het wil realiseren. Als we de industrie in Nederland willen houden, hebben we op grote schaal betaalbare waterstof nodig." Volgens EBN lagen er in 2024 plannen voor in totaal bijna 8400 megawatt aan waterstof, maar daarvan is slechts 222 megawatt daadwerkelijk in uitvoering.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
37 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
1 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
4 uur geleden